Tajniki Sieci

Internet to nie sielanka - nie wszystko działa po Twojej myśli. Za kolorowymi witrynami kryje się wiele tajemnic. Poniżej przedstawiamy bogaty zbiór sztuczek z repertuaru internetowych ekspertów.

Internet to nie sielanka - nie wszystko działa po Twojej myśli. Za kolorowymi witrynami kryje się wiele tajemnic. Poniżej przedstawiamy bogaty zbiór sztuczek z repertuaru internetowych ekspertów.

Kliknij, aby powiększyćInternet już dawno temu przestał być domeną wyłącznie fachowców. Skuszeni bogatą ofertą informacji coraz chętniej korzystamy z zasobów Sieci. Nic dziwnego, uzyskanie połączenia nie stanowi żadnego problemu. Tymczasem właśnie wtedy zaczynają się problemy wielu użytkowników. Wokół Internetu krąży dużo mitów. Z technicznego punktu widzenia jest największą siecią na świecie, lecz za kulisami czasami bywa jak na Dzikim Zachodzie. Otrzymujesz wiadomości, których nie możesz odczytać, a inni użytkownicy nie mogą rozszyfrować treści Twoich listów. Niekiedy nie możesz uzyskać dostępu do serwera pocztowego albo nie możesz odnaleźć potrzebnej witryny.

Zobacz również:

Nawet gdy nie ma problemów technicznych, wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Dlaczego wyszukiwarki podają linki do stron, na których ani razu nie występuje żądane hasło? Czemu od dłuższego czasu zalewa Cię fala niepożądanych maili z reklamą i jak temu zapobiec? Skąd serwer w Stanach Zjednoczonych wie, że logujesz się z Polski, gdy nie podajesz swoich danych? A jak ustala nazwę przeglądarki, którą stosujesz? Czy ktoś może śledzić Twoje wędrówki w Internecie? Czy łatwo jest zaobserwować, jakie operacje wykonujesz na określonych stronach i jakie dane wpisujesz w formularzach? Wprawdzie to miło, że sklep internetowy pozdrawia Cię Twoim nazwiskiem, jeszcze zanim wpisałeś swój numer identyfikacyjny, lecz czasami się zastanawiasz, skąd zaczerpnął taką informację. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak sobie radzić z problemami natury technicznej, jak zacierać swoje ślady, pozostawione podczas surfowania w Internecie, i jak odkrywać szare strefy Sieci, zapraszamy do lektury niniejszego materiału.

1. Cienie Internetu okiem wyszukiwarki

Mimo wielkiej popularności Internet nie cieszy się najlepszą opinią użytkowników. Internauci coraz częściej krytykują witryny zawierające treści pseudoerotyczne, rasistowskie czy skrajnie prawicowe. Jednak nie ma podaży bez popytu. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, co najbardziej interesuje internetowych szperaczy, sprawdź aktualne zapytania wysyłane do wyszukiwarek.

Nie zawsze hasła wpisywane w oknie wyszukiwarki są widoczne tylko dla jednego użytkownika. Operatorzy niektórych wyszukiwarek publikują zestawienia aktualnych zapytań - nawet aktualizowane w czasie rzeczywistym. Najlepszym przykładem takiego serwisu jest niemieckojęzyczna wyszukiwarka dostępna pod adresem www.fireball.de. Po przywołaniu witryny kliknij pole Live Suche na pasku nawigacyjnym przy górnej krawędzi ekranu. Na ekranie pojawi się podgląd bieżących zapytań, aktualizowany co 30 sekund. W dolnej części strony znajdziesz link Stichwortstatistik do 100 najczęściej wpisywanych haseł. Jak się łatwo domyślić, czołowe miejsca zajmuje tematyka dotycząca seksu. Nieco niżej plasują się zapytania związane z plikami MP3 oraz (nielegalnym) oprogramowaniem.

Podobną ofertę można znaleźć na stronie www.metaspy.com. Witryna przedstawia na bieżąco zapytania docierające do wyszukiwarki www.metacrawler.com. Dostępne są dwie wersje zestawień: cenzurowana Metaspy i Exposed, kierowana wyłącznie do pełnoletnich.

2. Problemy z odbiorem poczty

Program pocztowy sygnalizuje błąd przy próbie nawiązania połączenia z serwerem. Nasuwa się przypuszczenie, że kłopoty wcale nie muszą leżeć po stronie serwera. Być może, są spowodowane niewłaściwą konfiguracją programu pocztowego. Jak ustalić przyczynę komunikatu?

Spróbuj ustanowić bezpośrednie połączenie z serwerem pocztowym. Wykorzystaj do tego celu windowsowy program TELNET.EXE. Przywołaj menu Start | Uruchom i wpisz

polecenie telnet. Za pomocą tego narzędzia można wysyłać instrukcje bezpośrednio do dowolnego serwera. Polecenia wydaje się podobnie jak w oknie trybu MS-DOS. Decydująca różnica polega na tym, że polecenia z okna DOS-u są przetwarzane w Twoim pececie, podczas gdy polecenia Telnetu są wykonywane przez zdalny komputer - oczywiście jeśli połączenie dojdzie do skutku. Dostępne polecenia są ograniczone do przeznaczenia określonego komputera. Jeżeli nie znasz hasła administratora, serwer pocztowy przyjmie tylko te instrukcje, które dotyczą odbierania i wysyłania wiadomości mailowych. To samo dotyczy oprogramowania pocztowego. Niezależnie o tego, jak bardzo dopracowany jest interfejs programu, komunikacja z serwerem odbywa się na podstawie prostych komend.

Kliknij, aby powiększyćOpis czynności zilustrujemy przykładem serwisu GMX, który oferuje darmowe konta pocztowe. Za odbiór poczty odpowiada serwer POP3 - w naszym przykładzie ma adres pop.gmx.net. O adres odpowiedniego serwera musisz zapytać swojego operatora Internetu lub zajrzeć na jego stronę WWW. Otwórz okno trybu MS-DOS. Gdy nawiążesz połączenie modemowe z operatorem, wprowadź polecenie według następującego wzoru:

telnet pop.gmx.net 110

System otworzy okno Telnetu i - jeżeli będzie to możliwe - połączy się z serwerem. Komputer zdalny potwierdzi to odpowiednim komunikatem, np.:

+OK GMX POP3 StreamProxy V1.0 ready

Istotne są pierwsze trzy znaki wiersza, gdyż to one informują o udanej próbie łączenia z serwerem. Jeżeli nie uzyskasz podobnego komunikatu, oznacza to tymczasowy brak dostępu do serwera (patrz punkt 3). W przeciwnym razie musisz nadal szukać przyczyny. Wybierz menu Terminal | Preferencje i zaznacz pole wyboru Echo lokalne. Dzięki temu obok odpowiedzi serwera będziesz widział tekst wpisywany z klawiatury. Następnie zaloguj się poleceniem:

user <login_użytkownika>

Gdy zdalny system zapyta o hasło, podaj je, wpisując:

pass <hasło>

Jeśli serwer zaakceptuje wprowadzone dane, potwierdzi to odpowiednim komunikatem. Ewentualnie rozszerzy go o liczbę i rozmiar oczekujących wiadomości. W razie potrzeby informacje te możesz przywołać ręcznie poleceniem stat. Jeżeli wszystkie operacje zostały wykonane bez zarzutu, możesz wykluczyć brak połączenia i problemy z logowaniem z listy potencjalnych źródeł błędów i sprawdzić konfigurację programu pocztowego. Jeśli odbierasz pocztę, lecz masz kłopoty z wysyłaniem wiadomości, znajdź przyczynę w sposób analogiczny do powyższego. Pamiętaj, że serwery odpowiedzialne za rozsyłanie poczty mają zazwyczaj inny adres - w naszym przykładzie: mail.gmx.net. W poleceniu zamień liczbę 110 na 25. Wpisz np.:

telnet mail.gmx.net 25

Udane połączenie rozpoznasz po komunikacie rozpoczynającym się od liczby 220. Jeżeli łączenie z serwem okaże się możliwe, lecz program pocztowy znów odmówi posłuszeństwa, trafiłeś zapewne na zabezpieczenia zdalnego komputera. W ten sposób operatorzy chronią swoje serwery przed niepowołanym użytkowaniem. Zanim będziesz mógł wysyłać listy, musisz się zameldować na podstawie protokołu POP3. Wówczas uzyskasz pozwolenie na rozsyłanie poczty przez określony czas (najczęściej kwadrans do pół godziny). Dlatego skonfiguruj program pocztowy tak, by najpierw odbierał listy ze skrzynki, potem zaś wysyłał przygotowane wiadomości. W programach Outlook i Outlook Express kolejność ta jest ustawiona domyślnie, gdy użytkownik korzysta z polecenia Sprawdź nową pocztę w menu Narzędzia. Komunikat błędu pojawia się tylko w dwóch sytuacjach: gdy ustawisz w opcjach natychmiastowe wysyłanie wiadomości, a od poprzedniego odebrania poczty minęło sporo czasu, oraz gdy napiszesz wiadomość w trybie offline (patrz punkt 7).