Tani i szybki

Co wybrać? Poradzimy, który z komputerów jest dla Was odpowiedni.

W prospektach reklamowych znajdujemy różnorodne oferty, które zmuszają nas do głębokiego zastanowienia: komputer z Celeronem 400 MHz kosztuje tyle samo co komputer wyposażony w Pentium II z zegarem 333 MHz. O kilkaset złotych tańszy jest z kolei AMD K6-2 400. Co wybrać? Poradzimy, który z komputerów jest dla Was odpowiedni.

Porównaine procesorówKliknij, aby powiększyćPorównaine procesorówRzadko opłaca się kupno najszybszego procesora ze względu na niekorzystny stosunek ceny do wydajności. Jak wykazały nasze wyczerpujące testy oraz obliczenia kosztów (patrz tabela "Ile kosztuje wydajność"), Celeron 300A, Cyrix MII PR300 oraz AMD K6-2 300 oferują najbardziej korzystne warunki. Według nas najlepszy jest wszechstronny Celeron 300A, który wykazał się doskonałą wydajnością w prawie wszystkich aplikacjach i można go łatwo przetaktować. Procesor ten można jeszcze kupić u niektórych sprzedawców albo na giełdzie komputerowej. Dzięki złączu Slot 1 można teraz bez najmniejszych problemów rozbudować komputer. Na przykład K6-2 300 stanowi tanią alternatywę dla osób korzystających z aplikacji biurowych i gier wykorzystujących technologię 3D-Now. Podobnie jak Celeron 300A został zastąpiony szybszymi modelami, ale można go jeszcze dostać na giełdzie. Jeżeli jednak chcesz osiągnąć pełną szybkość, nie wydając przy tym dużo pieniędzy, polecamy komputer wyposażony w Celeron 433. Wprawdzie Pentium III 450 jest o 10 procent szybszy (jak wykazały nasze testy), ale w czasie, gdy testowaliśmy komputery, był ponad dwa razy droższy (patrz tabela "Test szybkości proce-sorów").

Zobacz również:

Ceny procesorów stale spadają. Ponieważ cena komputera w 30 procentach zależy od ceny procesora, ważne jest, żeby na zakup zdecydować się we właściwym czasie. Szczególnie duże obniżki są notowane po pojawieniu się nowej generacji procesorów. Na przykład cena Pentium II spadła o 15 do 20 procent zaraz po ukazaniu się jego następcy - Pentium III. Kiedy należy spodziewać się pojawienia nowej generacji procesorów? To zdradzi nasz kalendarz (patrz tabela: "Jakie procesory nadciągają"). Poza tym Intel z reguły co sześć lub osiem tygodni obniża cenę poszczególnych modeli o 5 do 10 procent. AMD dzień później robi to samo - przynajmniej dotąd tak było. Uwaga: zanim tańsze procesory trafią do komputerów, może minąć trochę czasu.

Gniazdo procesora

Test szybkościKliknij, aby powiększyćTest szybkościAMD, Cyrix i IDT oferują (jak dotąd) tylko procesory do gniazda Socket 7 lub Super 7. Slot 1 jest złączem do Pentium II i III, podczas gdy procesor Xeon potrzebuje złącza Slot 2 (ponieważ Xeon przeznaczony jest dla serwerów działających na innej platformie sprzętowej, nie uwzględniliśmy go w naszym teście porównawczym). Z kolei specjalnie dla Celerona został zaprojektowany Socket 370. Stosując specjalną kartę (Riser), procesory do gniazda Socket 370 można montować w Slocie 1.To gniazdo polecamy. Po pierwsze, płyty główne wyposażone w Slot 1 nie są wcale droższe od konkurencji z gniazdem Socket 7. Po drugie, w kwietniu 1999 roku wraz z procesorem K6-III 450 AMD wypuścił ostatnie jednostki centralne przystosowane do Socket 7 i teraz zamierza przerzucić się na złącze Slot A. Po trzecie, Cyrix i IDT pozostające przy procesorach przeznaczonych do gniazda Socket 7 nie są w stanie zaoferować porównywalnej z konkurencją wydajności. Poza tym Intel zapowiada wyprodukowanie do 2000 roku szybszych procesorów przystosowanych do złącza Slot 1 (patrz tabela: "Jakie procesory nadciągająÓ). Odradzamy Socket 370, ponieważ został przystosowany wyłącznie do procesorów Celeron. Komputery wyposażone w procesory z gniazdem Socket 7 będą stanowiły korzystną alternatywę dla osób pracujących z aplikacjami biurowymi jedynie do końca 1999 roku.