Telefon na koszt firmy

Przeglądając oferty pracy w popularnych gazetach, łatwo dostrzec, że wiele firm obiecuje przyszłym pracownikom służbowe telefony komórkowe. Dla operatorów klienci instytucjonalni niewiele różnią się od osób fizycznych.

Przeglądając oferty pracy w popularnych gazetach, łatwo dostrzec, że wiele firm obiecuje przyszłym pracownikom służbowe telefony komórkowe. Dla operatorów klienci instytucjonalni niewiele różnią się od osób fizycznych.

Podstawowe pytanie, które może zadawać sobie pracodawca, brzmi w tym przypadku następująco: czy ceny ustalone dla klientów z ulicy podlegają negocjacji w przypadku firm, kupujących zazwyczaj telefony w większych ilościach?

Zobacz również:

Jeżeli zdecydujemy się nabyć telefon w promocji, jakiekolwiek dalsze obniżki są wykluczone. Operator ustala ceny odgórnie i lokalni dystrybutorzy nie mogą w nie ingerować. Trzeba jednak pamiętać, że promocje, choć zmniejszają koszty inwestycji, wiążą się również z pewnym ryzykiem. Umowa z operatorem bowiem obowiązuje wówczas co najmniej dwa lata i w tym czasie nie można jej zerwać. Jeżeli z pewnego powodu okaże się, że niektóre telefony przestały być potrzebne, firma w dalszym ciągu będzie musiała płacić za nie abonament.

Wezwij grupę

Jedną z usług możliwych do zastosowania dzięki wprowadzeniu nowego standardu GSM, tzw. fazy 2+, jest wywołanie grupowe. Taki system sprawdza się już w telefonii stacjonarnej. W funkcję wywoływania grupy numerów wyposażony jest m.in. cyfrowy system telefoniczny i informacyjny BusinessPhone 250 firmy Ericsson. Prawdopodobnie najpopularniejszą formą korzystania z tej usługi staną się wywołania grupowe SMS - czyli funkcja przesyłania krótkich wiadomości do wielu osób jednocześnie. Łatwo sobie wyobrazić, jak przydatna będzie możliwość wysłania do kilku pracowników jednocześnie SMS-a: "Zebranie za 10 minut w sali konferencyjnej".

Inaczej wygląda sprawa w przypadku telefonów kupowanych po cenach bez promocyjnego upustu. W tej sytuacji firmy wykupujące kilka bądź kilkanaście aktywacji mogą liczyć na rabaty. Ich wysokość waha się i wynosi zwykle od kilku do kilkunastu procent wartości umowy. Są to jednak indywidualne umowy między firmą a dystrybutorem, nie zaś operatorem sieci. Zmieniając dystrybutora, trzeba liczyć się z koniecznością negocjowania wszystkich umów od początku.

Okazuje się również, że firma, która zainwestowała w telefony służbowe, musi polegać na zdrowym rozsądku swoich pracowników. Brakuje bowiem usług, które pozwoliłyby firmom na efektywne kontrolowanie bieżących kosztów połączeń ze służbowych telefonów komórkowych. Niemożliwe jest ustalenie górnej granicy rachunku, powyżej której rozmowy wychodzące zostają zablokowane. Oznacza to, że pracodawcę mogą czekać wyjątkowo niemiłe niespodzianki - rachunki opiewające na kilka tysięcy złotych zdarzyły się już w niejednej instytucji.

Jaka sieć?

Wybór sieci zależy od tego, w jaki sposób pracownicy korzystają z telefonu komórkowego. Zakładając, że zależy nam jedynie na tym, by byli osiągalni w czasie, gdy pozostają w mieście, wówczas w zupełności wystarczy Idea. Wybór tej sieci jest podyktowany przede wszystkim chęcią obniżenia kosztów. Jeżeli jednak pracownicy często podróżują bądź pracują w terenie, konieczny staje się wybór operatora oferującego usługi w systemie GSM 900, zapewniającym większy zasięg.

Powyższe uwagi być może staną się nieaktualne w marcu 2000 r., gdyż wszyscy trzej operatorzy zapowiadają, że wówczas będą już działali w obu systemach. Powinny się pojawić dwusystemowe karty, a telefon umożliwi automatyczne przełączanie z sieci GSM 1800 na 900 lub na odwrót.

Jaki abonament?

Jak zwykle, wszystko zależy od zastosowań. Jeżeli ze służbowego telefonu mają korzystać ludzie, których zawód wymusza częste i liczne kontakty telefoniczne, wówczas najlepiej wybrać taryfę zapewniającą najniższą opłatę za impuls. Wyższe opłaty za abonament nie mają wielkiego znaczenia w porównaniu ze znacznie niższymi cenami za minutę połączenia. Wspomniane taryfy dla poszczególnych sieci to "Idea 150" w przypadku Idei, "Granatowa" dla Ery i "Plus Master" dla Plusa.

Czasami zupełnie wystarczające jest kupienie kart typu pre-paid. Postąpić w ten sposób mogłaby np. firma spedycyjna, kupująca telefony dla kierowców. Najważniejsza jest w tym przypadku możliwość skontaktowania się w dowolnym momencie.

Jaki telefon?

Przede wszystkim dwusystemowy. Takie rozwiązanie pozwoli w przyszłości na bardziej elastyczne powiązanie zasięgu działania i kosztów. Praktycznie wszystkie nowe modele mogą działać w dwóch systemach, co w zasadzie rozwiązuje ten problem.

Czasami warto rozważyć zakup telefonów wyposażony w modem, pozwalający na przesyłanie danych i faksów. Podnosi to oczywiście cenę aparatu, ale z drugiej strony - zwiększa niezależność pracownika. Klasycznym przykładem jest dziennikarz, który mając taki telefon i aparat cyfrowy może błyskawicznie przesłać do redakcji aktualne zdjęcia.

Tandem

Od kilku miesięcy użytkownicy sieci Era GSM mogą w cenie 60 zł netto kupić duplikat swojej karty SIM. Usługa Era Tandem pozwala na używanie dwóch kart w dwóch aparatach telefonicznych przy zachowaniu jednego numeru i rachunku. Należy jednak pamiętać, że tylko jeden telefon z kartą EraTandem może być używany w danym momencie, zatem włączony powinien być tylko ten aparat, którego w danym momencie jest używany.