Termosublimacja i inne zwierzęta

Kiedy drukarka atramentowa nie wystarcza, pojawia się pytanie: Co dalej? Laserowa, termosublimacyjna, digilab? Owszem, ale czy warto.

Kiedy drukarka atramentowa nie wystarcza, pojawia się pytanie: Co dalej? Laserowa, termosublimacyjna, digilab? Owszem, ale czy warto.

Przenoszenie obrazu na papier za pomocą tuszu doskonale sprawdza się w zastosowaniach domowych i biurowych. Czasami jednak od wydruku wymaga się więcej niż jest w stanie dać najlepsza nawet "plujka". W takim przypadku najczęściej sięga się po druk termotransferowy.

Zobacz również:

Znajduje on zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność przeprowadzenia szybkiej dokumentacji zdjęciowej. Drukarki termosublimacyjne są częścią składową zestawów do "fotografii natychmiastowej", wykorzystywanych w agencjach reklamowych czy profesjonalnych studiach fotografii.

Ploter dostarcza wydruków wielkoformatowych. Nie jest to jednak sprzęt przeznaczony do użytku domowego.Kliknij, aby powiększyćPloter dostarcza wydruków wielkoformatowych. Nie jest to jednak sprzęt przeznaczony do użytku domowego.Zaletę tego sposobu pozyskiwania zdjęć dostrzegli również producenci aparatów cyfrowych. Drukarki dedykowane cyfrówkom, umożliwiające wydruk bezpośrednio z kamery, w większości korzystają z tej właśnie technologii.

Drukarki termosublimacyjne przechowują barwnik w postaci stałej na specjalnej taśmie. Ogrzewając ją punktowo, głowica nanosi kolor na papier.Kliknij, aby powiększyćDrukarki termosublimacyjne przechowują barwnik w postaci stałej na specjalnej taśmie. Ogrzewając ją punktowo, głowica nanosi kolor na papier.Koszt urządzenia zawiera się od 700 do 2 tys. zł dla modeli przeznaczonych do użytku domowego i obsługi małych biur. Drukarki te mieszczą się w tym samym pułapie cenowym co atramentówki. Jednak koszty ich późniejszej eksploatacji są znacznie niższe.

Co możesz zyskać, a co stracić

Jakość obrazu uzyskiwana za pomocą metody termosublimacyjnej jest bardziej zbliżona do jakości klasycznej odbitki niż druk atramentowy. Obrazy są wyraźniejsze w szczegółach, lepiej też oddane półtony kolorów. Drukarka nie nanosi smug i widocznych punktów barwnika.

Koszt uzyskania zdjęcia tym sposobem jest o 40% mniejszy niż w przypadku metody druku atramentowego. Zdjęcie 10 x 15 cm kosztuje 1-1,5 zł, czyli tyle samo co zwykła odbitka. Za wydruk z atramentówki w tym formacie musimy zapłacić 2-3 zł.

Wadą drukarki termosublimacyjnej jest to, iż służy on tylko do druku fotografii. Nie jest więc tak uniwersalna jak drukarka atramentowa.

Dodatkowym ograniczeniem jest wielkość papieru używanego w drukarkach termosublimacyjnych. Tańsze modele, przeznaczone do zastosowań domowych i biurowych, dostarczają wydruki o maksymalnych wymiarach 10 x 15 cm.

Drukować czy nie drukować

Alternatywne metody druku zdjęć sprawdzają się w bardzo wąskim zakresie zastosowań. Na pierwszym miejscu pozostaje w dalszym ciągu popularna drukarka atramentowa. Jej możliwości są znacznie większe niż kopiarek laserowych czy termicznych, a cena niższa od ploterów. Największą zaletą atramentówki jest jej uniwersalność. Oprócz kopiowania zdjęć możemy użyć jej do mniej wyszukanych celów, np. drukowania tekstu. Jeżeli zdjęcia planujesz drukować okazyjnie nie kupuj sprzętu, którego możliwości nie wykorzystasz.

Czym różni się od atramentówki

W drukarce termosublimacyjnej barwnik jest przechowywany na specjalnych taśmach barwiących w postaci stałej. Głowica drukująca podgrzewa taśmę z pigmentem, równocześnie przenosząc go punktowo na papier.

Operację powtarza się dla każdego z kolorów podstawowych, składając w ten sposób barwę właściwą. Istnieje możliwość użycia dodatkowej taśmy, która oprócz podstawowych kolorów zawiera barwniki o odcieniach metalicznych.

Wiele modeli pracuje w technologii roll-type. Polega ona na wykorzystywaniu papieru w rolce zamiast w postaci luźnych arkuszy. Zaletą tego rozwiązania jest zwiększona szybkość druku i obniżenie jego kosztów nawet o 40% w stosunku do zwykłych drukarek fotorealistycznych.

Zazwyczaj wydruk jest dodatkowo laminowany, co zabezpiecza go przed działaniem wody i promieni słonecznych.

Drukarka korzysta ze specjalnego papieru, odpornego na wysoką temperaturę.

Większe możliwości

Urządzenia te nie są przeznaczone wyłącznie do pracy z komputerem. Do wielu modeli istnieje możliwość wprowadzenia sygnału w systemie PAL. Drukarki są więc bardzo elastyczne przy podłączaniu urządzeń wizyjnych jak np. kamery wideo.

Możliwe jest także wydrukowanie obrazu wprost z ekranu telewizora lub bezpośrednio z aparatu cyfrowego.

Zaletą drukarki termosublimacyjnej są jej wymiary. Urządzenia te charakteryzują się zazwyczaj zwartą budową. Z łatwością mieszczą się na biurku, a dzięki niewielkiej wadze są wygodne w transporcie.

Warto kupić

Jeżeli zamierzasz drukować wiele zdjęć i zależy ci na jakości, będzie to dobry zakup.

Gdy będziesz drukować fotografie okazyjnie, zdecyduj się na drukarkę atramentową. Będziesz mógł wykorzystać ją również do prac innych niż drukowanie fotografii.