Twardy dysk

W 1990 roku twardy dysk miał pojemność 20 MB. Dziś standardem są dyski o pojemności 4 do 6 GB. Za 1MB pojemności dysku 4GB trzeba zapłacić więcej niż za 1 MB w przypadku twardego dysku o większej pojemności.

W 1990 roku twardy dysk miał pojemność 20 MB. Dziś standardem są dyski o pojemności 4 do 6 GB. Za 1MB pojemności dysku 4GB trzeba zapłacić więcej niż za 1 MB w przypadku twardego dysku o większej pojemności.

Jeśli nie masz rozeznania, skorzystaj z naszych porad. Najważniejszym kryterium przy wyborze twardego dysku jest jego pojemność mierzona w GB. Obecnie standardem są dyski 4GB. Optymalna pojemność twardego dysku zależy od systemu operacyjnego, wykorzystywanych programów oraz celu zastosowania. Ogólnie jednak obowiązuje zasada; im więcej, tym lepiej, o ile cena oczywiście jest odpowiednia.

Zobacz również:

Zalecenia: Komputer do biura, z systemem Windows 95 lub 98, nie wymaga zbyt dużego twardego dysku - 3 do 4 GB powinno w zasadzie wystarczyć (cena za 1MB pojemności nie jest jednak w tym przypadku najniższa). Do komputera do domu dobrym rozwiązaniem jest dysk 6 GB - do przechowywania zdjęć lub archiwów muzycznych. Komputer multimedialny powinien mieć dysk 8 GB lub większy, podobnie komputer high-end. Wybierając twardy dysk nie powinniśmy zapominać o odpowiedniej szybkości.

Kliknij, aby powiększyćUwaga: Cena 1MB pojemności dysku 4GB jest wyższa w porównaniu do dysków o większych pojemnościach. I tak, jeśli dysk 3,2 GB firmy Samsung kosztuje ok. 525 zł, to cena za 1 MB pojemności dysku wynosi 16 groszy. Za 1 MB pojemności dysków tego samego producenta: 4,3 GB za 578 zł i 8,4 GB za 742 zł wynosi, dla porównania, odpowiednio

- 13 gr i 8 gr. Najmniej za 1MB pojemności

- 10 gr płacimy za twarde dyski od 6 do 13 GB.

Uwaga: Dyski o pojemnościach większych niż 8 GB nie są rozpoznawane przez starsze niż ośmiomiesięczne wersje systemu BIOS. Dopóki nie zmienimy wersji BIOS na nowszą, będziemy mieli do dyspozycji jedynie 8 GB. Kupując dysk ponad 8 GB warto zaopatrzyć się w aktualizację BIOS-u.

Interfejs

Na wydajność twardego dysku ma wpływ rodzaj zastosowanego interfejsu: EIDE lub SCSI. EIDE jest prostszy i tańszy, SCSI - elastyczniejszy. Obie wersje te różnią się między sobą szybkością interfejsu oraz liczbą urządzeń, które można przyłączyć do kontrolera. Większość twardych dysków ma interfejs EIDE o dwóch zintegrowanych kanałach - do każdego z nich przyłączyć można dwa urządzenia EIDE. Kontroler EIDE może przesyłać dane z maksymalną szybkością 33,3 MB/s. Kontroler SCSI jest droższy. W zależności od standardu kontrolera SCSI można doń przyłączyć do 7 (dla standardu Fast-SCSI) lub do 15 (dla standardu Wide-SCSI-2) urządzeń. Maksymalna szybkość przesyłania danych dla magistrali oraz interfejsu wynosi 80 MB/s. Jest to jednak wartość w zasadzie teoretyczna, w praktyce, rzadko osiągana.

Zalecenia: Do komputerów do biura i domu zalecamy twardy dysk z interfejsem EIDE. Do komputerów multimedialnych, do których dołączymy różne urządzenia dodatkowe, jak np. nagrywarkę lub skaner, a także do komputerów high-end warto kupić twardy dysk SCSI.

Uwaga: Nie każdy twardy dysk SCSI pasuje do każdego kontrolera SCSI. Istnieją bowiem różne standardy SCSI, różniące się między sobą szybkością przesyłania danych przez magistralę, przy czym standardy opracowane wcześniej nie są zgodne ze standardami późniejszymi. I tak dane przesyłane są magistralą Fast SCSI z szybkością 20 MB/s, magistralą Ultra-SCSi - z szybkością 40 MB/s, a magistralą Ultra-2-Wide-SCSI Đ z szybkością 80 MB/s. W związku z tym twardy dysk Ultra-SCSI nie będzie działać pod kontrolą Fast-SCSI lub będzie działać ze zmniejszoną prędkością.

Protokoły EIDE

Szybkość z jaką twardy dysk z interfejsem EIDE może wysyłać i odbierać dane zależy od rodzaju protokołu wykorzystywanego do przesyłania danych oraz od tego, czy dysk pracuje w jednym z czterech trybów PIO (Programmed Input/Output), czy też w trybie DMA (Direct Memory Access). Kontroler EIDE oraz twardy dysk uzgadniają automatycznie, podczas uruchamiania komputera, najszybszy tryb, w jakim mogą się ze sobą porozumiewać Đ zakładając, że ustawieniem odpowiedniego kanału EIDE w BIOS-ie jest "Auto". Tryby PIO (od 0 do 4) pozwalają na osiąganie szybkości przesyłania danych

od 3,3 do 16,6 MB/s. Jeszcze szybszym standardem komunikacji jest DMA, w związku z tym, że tu odbywa się ona bezpośrednio Đ z pominięciem procesora. Również dla standardu DMA wyróżnić możemy kilka trybów: począwszy od trybu 0 (2,1 MB/s), a skończywszy na trybie 3, zwanym też jako Ultra-DMA/33 oraz Ultra-ATA. Protokół ten pozwala na uzyskanie szybkości 33,3 MB/s, trzeba jednak zainstalować sterownik do płyty głównej.

Zalecenia: Najlepiej wybrać przyszłościowy dysk Ultra-DMA/33, nawet jeśli korzystamy ze starszego kontrolera EIDE nie obsługującego tego trybu. W takim bowiem przypadku kontroler i dysk uzgadniają ze sobą tryb PIO 4 (16,6 MB/s).

Jaki twardy dysk wybrać?Kliknij, aby powiększyćJaki twardy dysk wybrać?Uwaga: W przypadku standardu Ultra-DMA/33 między kontrolerem, a twardym dyskiem powinien, zgodnie ze specyfikacją EIDE, być poprowadzony płaski kabel taśmowy nie dłuższy niż 45 cm, w innym razie zakłócenia mogą znacznie obniżać szybkość przesyłania danych. Producenci twardych dysków przyjmują nawet, że długość kabla wynosi 30 cm. Długość liczy się z wyprowadzeniami złączy włącznie. Prócz tego, podczas obliczania maksymalnej długości kabla dodać należy długość kabli przyłączonych do obu kanałów (pierwszego i drugiego).