Tworzenie wielowarstwowych obrazów

Użytkownicy Paint Shop Pro 6 mogą korzystać z dobrodziejstw, jakie niesie pojawienie się warstw w tym programie. Praca na warstwach pojawiła się, co prawda, już w PSP 5, ale teraz mamy do dyspozycji także warstwy dopasowania (korekcji) i warstwy wektorowe.

Użytkownicy Paint Shop Pro 6 mogą korzystać z dobrodziejstw, jakie niesie pojawienie się warstw w tym programie. Praca na warstwach pojawiła się, co prawda, już w PSP 5, ale teraz mamy do dyspozycji także warstwy dopasowania (korekcji) i warstwy wektorowe.

Kliknij, aby powiększyćWarstwę można porównać do arkuszy folii, na które naniesiono fragment obrazka. Nad każdym z nich można pracować osobno, a następnie nakładać jeden na drugi w dowolnej kolejności. Powstały w ten sposób obrazek jest kompozycją wszystkich arkuszy. Mechanizm warstw umożliwia pracę nad fragmentem obrazka bez potrzeby martwienia się o pozostałe elementy. Chociaż prawdą jest, że podobne rezultaty można uzyskać, nie posługując się warstwami, to edycja z ich wykorzystaniem jest nieporównywalnie łatwiejsza.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyćKażdy obrazek składa się co najmniej z jednej warstwy. Jednowarstwowe obrazki mogą być tak proste jak jednokolorowa płaszczyzna lub tak złożone jak ten rysunek, który będzie naszym rysunkiem przykładowym. Edycja obrazka może przysporzyć wielu trudności, gdyby był to rysunek jednowarstwowy. Prawie niemożliwe staje się podretuszowanie kupidynów lub zmiana kolorystyki tła bez dokonania zmian w całym obrazie.

Na tym przykładzie będzie widać dokładnie, że edycja jednowarstwowych obrazów jest żmudna i kłopotliwa, a dzięki zastosowaniu mechanizmu warstw staje się o wiele łatwiejsza. Dzięki warstwom można wykonywać zmiany każdego z elementów obrazu osobno.

Zaczynamy

Kliknij, aby powiększyćPostaram się pokazać, jak korzystając z warstw utworzyć skomplikowany obrazek. Korzystanie z warstw niesie jeszcze jedną korzyść. Dzięki nim bardzo szybko i przy minimalnym nakładzie pracy można dokonać daleko idących modyfikacji w obrazku. Jest to szczególnie przydatne, jeżeli ma on zostać wykorzystany np. w Internecie, a od czasu do czasu trzeba będzie go aktualizować.

To, co utworzymy, można nazwać kolażem. Wszystkie potrzebne rysunki zgromadziłem najpierw na twardym dysku. Pochodzą z CD-ROM-u o nazwie Miscellaneous Photographs należącego do zestawu Webtricity firmy Micrografx. Rozpocznę od otwarcia zdjęć, które będą tłem.

Tworzenie tła

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćZacznę od utworzenia bardzo prostego, ale efektownego tła. Wybrane dwa zdjęcia (rys.1 i rys.2) wrzucam do jednego, nowego rysunku, który ma taką samą wielkość jak te zdjęcia (rys.3). Następnie, metodą przenoszenia warstw między rysunkami, opisywaną w poprzednim numerze w artykule pt. "Tubki w PSP 6", utworzyłem rysunek dwuwarstwowy Đ każde zdjęcie na oddzielnej warstwie. Otworzyłem paletę Layers i zastosowałem tryb Overlay do górnej warstwy. Oto jak wyglądają teraz nałożone na siebie zdjęcia.

Wklejanie postaci

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćNastępnie postaram się umieścić dwie postacie kupidynów po obu stronach drabiny. Każdy z nich będzie nakładany w innym trybie. Zrobię tak z dwóch względów. Po pierwsze, aby uzyskać różne efekty estetyczne, a po drugie, aby pokazać różne tryby nakładania. Wczytuję następne zdjęcie, na którym znajduje się pomnik z dwoma amorkami. Wycinam jednego z nich i umieszczam na rysunku w postaci następnej warstwy.

Kliknij, aby powiększyćTeraz zamaskuję niepotrzebne obszary (mógłbym je wyciąć lub wygumkować, ale są to kroki nieodwracalne). Tworzę maskę przez wybranie Masks | New | Show All. Następnie wybieram narzędzie Brush oraz kolor czarny na palecie kolorów. Wybieram Masks | Edit i Masks | View Mask, po to aby widzieć tworzoną maskę. Zaczynam precyzyjnie malować maskę (rys.5). Elementy ukrywane znikają z ekranu. Po namalowaniu maski wyłączam jej wyświetlanie (rys.6). Następnie włączyłem obie dolne warstwy tworzące tło. Warstwę Warstwa 2, na której jest mój kupidynek, przesunąłem do miejsca, w którym wygląda, jakby siedział na tej drabinie i trzymał się górnego szczebelka. Zmieniłem tryb nakładania tej warstwy na Luminance. Efekt nie jest dokładnie taki, jak chciałem, ponieważ parasole zasłaniają amorka. Trzeba więc je także zamaskować metodą opisaną poprzednio (pamiętajcie jedynie o przełączeniu się na właściwą warstwę).

Po wprowadzeniu odpowiednich korekt 3-warstwowy na razie montaż wyglądać będzie tak, jak to pokazuje rysunek 7.