W morzu i w lesie

Encyklopedia przyrody firmy Cartall przeznaczona jest dla tych wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć swoje wiadomości z biologii...

Encyklopedia przyrody firmy Cartall przeznaczona jest dla tych wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć swoje wiadomości z biologii.

Wbrew nazwie, program nie obejmuje wszystkich tematów, mieszczących się w nazwie „przyroda”. Możemy poznać najważniejsze gatunki zwierząt oraz roślin, nie znajdziemy jednak informacji z zakresu geologii czy meteorologii.

Zobacz również:

Zawartość programu pogrupowana jest w czterech głównych działach: Kręgowce, Bezkręgowce, Rośliny i Grzyby. W każdym z nich możemy zapoznać się z najciekawszymi i najbardziej charakterystycznymi przedstawicielami poszczególnych grup. Możemy także wybrać się na wycieczkę po charakterystycznych siedliskach roślin i zwierząt: lesie, jeziorze, tundrze lub górach.

Oprawa graficzna programu utrzymana jest w charakterystycznej konwencji znanej z innych encyklopedii multimedialnych. Poruszanie się po programie nie sprawia kłopotów. Można tylko mieć pewne zastrzeżenia co do jakości kilku ilustracji. Konia z rzędem temu, kto na podstawie zamieszczonego w programie zdjęcia rozpozna kulika wielkiego czy nawet pospolitą topolę czarną.

Kliknij, aby powiększyćProgram wzbogacony jest przyjemną, nie rozpraszającą uwagi muzyką, jednak oprawa dźwiękowa Encyklopedii przyrody nie ogranicza się tylko do cichej muzyki w tle. Udanym pomysłem jest umieszczenie w programie zbioru głosów zwierząt. Dzięki temu aplikacja uzyskuje przewagę nad tradycyjnymi, książkowymi przewodnikami: nie tylko możemy obejrzeć zdjęcie i przeczytać opis np. zięby, ale także posłuchać jej śpiewu. Możemy także obejrzeć sporą liczbę filmów (ponad 30), prezentujących najciekawsze zwierzęta. Szkoda trochę, że w zestawieniu roślin i zwierząt zabrakło niektórych znanych gatunków, np. sarny, żbika czy jaworu.