W stronę trzeciego wymiaru

Wielu Czytelników pamięta z pewnością podręczniki geometrii wykreślnej, w których można znaleźć anaglify. Te tajemnicze rysunki nabierały kształtów dopiero wtedy, gdy się je oglądało przez kolorowe okulary. Wyczarowanie przestrzennego obrazu na monitorze PC jest prostsze niż przypuszczasz. Wystarczy aparat fotograficzny i trochę cierpliwości.

Wielu Czytelników pamięta z pewnością podręczniki geometrii wykreślnej, w których można znaleźć anaglify. Te tajemnicze rysunki nabierały kształtów dopiero wtedy, gdy się je oglądało przez kolorowe okulary. Wyczarowanie przestrzennego obrazu na monitorze PC jest prostsze niż przypuszczasz. Wystarczy aparat fotograficzny i trochę cierpliwości.

Przestrzenne odwzorowywanie rzeczywistości fascynowało ludzi od bardzo dawna. "Trójwymiarowe" rysunki powstawały jeszcze przez pojawieniem się fotografii, a najsłynniejszym ich autorem był sir Charles Wheatstone, tworzący w latach trzydziestych XIX wieku.

Zobacz również:

Prawdziwy rozkwit tego typu twórczości nastąpił w połowie XIX wieku, wraz ze wzrostem popularności fotografii. Wykonywano fotografie, które oglądało się, w parach, korzystając ze specjalnego sprzętu - uchwytów i okularów. Bez trudu można znaleźć w Sieci reprodukcje dawnych zdjęć. Pod koniec XIX wieku Francuz Du Hauron opatentował anaglify - metodę prezentacji brył na płaskich powierzchniach przez rysowanie różnokolorowych linii.

Jak to działa

Kliknij, aby powiększyćCzy zastanawiałeś się, jak się odbywa postrzeganie trzeciego wymiaru - głębokości? Cenną umiejętność zawdzięczamy podwójnemu widzeniu. Każdy obiekt widzimy z dwóch miejsc: to, co postrzega lewe oko, różni się od obrazu rejestrowanego przez prawe. Ludzki mózg uzyskuje informację o odległości i kształcie, analizując różnice między obu obrazami. Łatwo się przekonać, jak różne są wrażenia odbierane przez każde oko. Podnieś kciuk na wysokość oczu i zbliż rękę do twarzy na kilkudziesięciocentymetrową odległość. Zamknij lewe oko. Otwórz je i zamknij prawe. Widzisz różnicę? Możesz też poeksperymentować, obserwując świat tylko jednym okiem. Po pewnym czasie zauważysz, że w ten sposób znacznie trudniej ocenić odległość czy prędkość poruszania się różnych obiektów. Zamknięcie jednego oka w znacznym stopniu ogranicza umiejętność postrzegania. Para oczu skierowanych w tę samą stronę, wydobywa z widzianego obrazu znacznie więcej informacji. Umiejętność oceny odległości szczególnie przydaje się drapieżnikom, pewnie dlatego znakomita większość z nich ma oczy osadzone tak jak człowiek.

Prezentacja trójwymiarowego obrazu na monitorze komputera wymaga zapewnienia, że każde z oczu będzie widziało inny obraz. Ponieważ monitor jest płaski, trzeba zastosować pewne sztuczki. Często spotykaną, a jednocześnie najtańszą metodą jest zastosowanie specjalnych okularów i techniki anaglifowej. We wspomnianych okularach każde ze szkieł ma inną barwę. Dobór kolorów szkieł jest istotny - chodzi o to, żeby przez filtr pierwszej barwy nie był widoczny rysunek naszkicowany kredką w drugim kolorze i na odwrót. Najpopularniejszy jest zestaw czerwono-niebieski. To, które oko będzie obserwowało obraz przez szkło danego koloru, nie ma znaczenia, natomiast musi być zastosowana odpowiednia dla takich okularów orientacja grafiki. Powszechnie stosuje się okulary, w których lewe szkło jest czerwone, a prawe - niebieskie.

W przypadku czarno-białych zdjęć i rysunków utworzenie obrazu do oglądania przez specjalne okulary jest dość proste. Widok lewy (obraz, który powinno widzieć lewe oko) należy zabarwić na czerwono. Widok prawy (obraz przeznaczony dla prawego oka) trzeba zabarwić na niebiesko. Następny krok to nałożenie na siebie obu jednokolorowych widoków tak, by zbiegały się wybranym punkcie, leżącym w centrum zainteresowania widza. Oglądając tak powstałe zdjęcie czy rysunek przez czerwono-niebieskie okulary masz złudzenie przestrzeni - niektóre elementy "wystają" z powierzchni rysunku, inne wydają się w nią zagłębione.

Tworzenie barwnych zdjęć "anaglifowych" jest bardziej skomplikowane. Każdy punkt na ekranie komputera jest kombinacją trzech barw - czerwonej, zielonej i niebieskiej. Aby wyświetlone kolorowe zdjęcie wydawało się trójwymiarowe osobie patrzącej przez dwukolorowe okulary, informacje o trzecim kolorze muszą być "przenoszone" tylko przez jedno ze szkieł. W olbrzymim skrócie, algorytm tworzenia przestrzennego, barwnego zdjęcia polega na rozbarwieniu każdego z widoków. Z obrazu lewego usuwane są składowe zielona i niebieska, z obrazu prawego - czerwona. Następnie utworzone w ten sposób obrazy są nakładane.

Proste? Niezupełnie, bo trzeba jeszcze wykonać sporo pracy, zanim wynik będzie można uznać za zadowalający. Problemem jest na przykład przesunięcie barw w stronę niebieskiej przy zastosowaniu szkła tego koloru.

Nie wszystkie zdjęcia wyświetlone na ekranie pozwolą uzyskać efekt trójwymiarowości.

Dyskwalifikuje je na przykład występowanie dużych, jednolitych powierzchni o ustalonej barwie. Nietrudno to zrozumieć - czerwony płat nie będzie niósł żadnej informacji o obrazie dla prawego oka (przez niebieskie szkło).

Sprzęt

Do samodzielnego wykonania fotografii 3D nie potrzebujesz drogiego sprzętu. Wystarczy zwykły aparat fotograficzny, którym wykonasz dwa zdjęcia - "za lewe" i "za prawe" oko. Oczywiście lepiej, żeby to był aparat cyfrowy, bo wówczas nie musisz skanować zdjęć.

W okresie szczytowej popularności fotografii trójwymiarowej, w latach pięćdziesiątych, powstało bardzo wiele wyspecjalizowanych konstrukcji, jak Kodak Stereo, niemiecka Edixa czy Verasuope F40. Aparaty te umożliwiały (na filmie 35 mm) wykonywanie przez dwa obiektywy jednocześnie dwóch fotografii. Wywołane i odpowiednio przycięte diapozytywy wystarczyło umieścić w specjalnych ramkach i oglądać w nieskomplikowanej przeglądarce. Wśród urządzeń cyfrowych właściwie brak podobnych konstrukcji (poza nieznanym na polskim rynku produktem Minolty 3D 1500, więcej informacji: www.minolta.com/dp/3d1500/overview-/index.html).

Dlatego pracując nad przestrzennymi zdjęciami musisz się posłużyć

zwykłym aparatem. Podczas wykonywania zdjęć nie ma znaczenia, czy nośnikiem informacji jest błona pokryta światłoczułymi związkami srebra czy też karta pamięciowa. Tak czy inaczej musisz się stosować do kilku podstawowych zasad.