Więcej ognia w teczce

Rok temu Intel wprowadził tylko pięć mikroprocesorów do notebooków, natomiast w styczniu zaprezentował aż sześć nowych kości.

Sypnęło przenośnymi wersjami procesorów Intela. Rok temu firma wprowadziła tylko pięć mikroprocesorów do notebooków, natomiast w styczniu zaprezentował aż sześć nowych kości, wśród których znalazły się też modele o poważnych zmianach konstrukcyjnych. I choć taki zalew przenośnych CPU może być z początku dezorientujący, niesie z sobą parę dobrych wieści: nowe układy dają więcej pary notebookom z obu końców przedziału cenowego.

PRAWDZIWE PORUSZENIE

Gateway Solo 2500SEKliknij, aby powiększyćGateway Solo 2500SEW sprzęcie wysokiej klasy pojawi się nowa generacja przenośnych procesorów Pentium II, które przyspieszą najszybsze do tej pory notebooki, podczas gdy pierwsze przenośne układy Celeron wywołają prawdziwe poruszenie w segmencie średnich i tanich notebooków. W tym teście przyjrzeliśmy się czterem nowym komputerom wykorzystującym najświeższe CPU: od maszyn dorównujących biurkowym pecetom (Dell Inspiron 7000 A366LT i Micron TransPort Trek 2), przez porządne narzędzie pracy biznesmena (Hewlett-Packard OmniBook 900), po tani sprzęt podróżnika (Gateway Solo 2500SE). Wszystkie mają 64 MB RAM, wyświetlacz z aktywną matrycą i żywotność baterii od zadowalającej po doskonałą.

Zobacz również:

CACHE NA POKŁADZIE

Dell Inspiron 7000 A366LTKliknij, aby powiększyćDell Inspiron 7000 A366LTNajmocniejsze procesory przenośne Intela - PII 333 MHz i PII 366 MHz - działają z szybszymi zegarami niż dotychczasowy lider, PII 300 MHz. Jednak podwyższone megaherce to tylko mała część zmian. Nowe układy mają bowiem istotne ulepszenie konstrukcyjne: 256 KB wbudowanej w kość pamięci podręcznej L2, która pracuje z pełną szybkością procesora. W rezultacie uzyskuje się lepsze osiągi niż w poprzednim rozwiązaniu - 512 KB zewnętrznej pamięci L2 pracującej z szybkością o połowę niższą od CPU. Dane wędrują szybciej między nowymi procesorami a ich pamięciami podręcznymi, więc obliczenia zajmują mniej czasu.

Dwa pozostałe przenośne Pentium II, PII 266PE i PII 300PE, również wykorzystują wbudowaną pamięć podręczną 256 KB (Intel będzie produkował poprzednie PII 266 i PII 300 przynajmniej do lata; więcej w dalszej części artykułu). Nowe Celerony do notebooków o zegarach 266 i 300 MHz mają mniejszą, lecz i tak wydajną wbudowaną pamięć podręczną L2 128 KB.

WYSOKIE LOTY

HP OmniBook 900Kliknij, aby powiększyćHP OmniBook 900Dla osób potrzebujących najszybszych notebooków przenośne wersje PII 333 MHz i PII 366 MHz są długo oczekiwanym ulepszeniem. Laptop Dell Inspiron 7000 A366LT PII 366 uzyskał wynik 191 punktów w naszych testach PC WorldBench 98 - aż o 18 procent lepiej od najszybszego notebooka Pentium II 300 MHz, jakiego testowaliśmy i około 22 procent szybciej od przeciętnego notebooka PII 300 MHz. Micron TransPort Trek 2 PII 333 zdobył 179 punktów, co oznacza 14 procent przewagi nad typowym notebooku PII 300 w aplikacjach biznesowych (testowany Micron był wersją przedprodukcyjną; wszystkie pozostałe były modelami seryjnymi).

Dell P-II 366 ustanawia nowy rekord prędkości.Kliknij, aby powiększyćDell P-II 366 ustanawia nowy rekord prędkości.Dell Inspiron zaskoczył nas tym, że przy swym wielkim, 15-calowym ekranie, zajął drugie miejsce pod względem czasu pracy baterii - prawie 3,5 godziny. Ale Inspiron to raczej bardziej zamiennik biurkowego peceta, niż towarzysz drogi. Waga ponad 3,7 kg (wraz z zasilaczem sieciowym oraz połączeniem stacji dyskietek i czytnika DVD-ROM 2x) zmusi Cię do spalenia wielu kalorii przy noszeniu tego kloca. Wyposażenie Della jest także dobrze dobrane do biurka: testowana jednostka zawierała dysk twardy 8,1 GB, modem wewnętrzny 56 kb/s, kartę graficzną AGP z pamięcią 8 MB, dobre głośniki stereo, dźwięk z wavetable i sprzętową obsługę MPEG. W Polsce Inspirony nie są dostępne, a model Latitude CPi A366XT z tym samym procesorem i pamięcią 64 MB ma ekran 13,3 cala, twardy dysk od 4,3 do 10 GB, grafikę PCI z 2,5 MB EDO RAM i dźwięk z programowym wavetable. Nie ma modemu, ale przez tę uboższą konfigurację jest o kilogram lżejszy od Inspirona.

STANY ŚREDNIE

Gateway 266, działa, działa, działaKliknij, aby powiększyćGateway 266, działa, działa, działaMicron TransPort Trek 2 z wyświetlaczem 14,1 cala nie jest tak ociężały, jak Dell, ale jego waga 3,3 kg również nie jest atrakcyjna dla wędrowców. Czas pracy baterii - prawie 2 godziny 45 minut w naszych testach - jest zadowalająca. Maszyna ma dysk 6,4 GB, modem PC Card 56 kb/s, kartę graficzną AGP z 4 MB pamięci i sprzętową obsługę MPEG. Przy cenie 2999 dolarów w USA stanowi dobry wybór dla poszukujących dobrych osiągów za rozsądne pieniądze.

Podczas gdy łatwo jest dostrzec wartość nowych notebooków wysokiej klasy, ostrożniej trzeba podchodzić do strefy średniej. Komputery z układami PII 266PE i PII 300PE mogą się okazać taką sobie propozycją, plasując się w niefortunnej luce pomiędzy modelami z PII 333 a przenośnymi Celeronami.

Abecadło przenośnych CPU.Kliknij, aby powiększyćAbecadło przenośnych CPU.Pierwszy przetestowany przez nas notebook z PII 300PE, HP OmniBook 900, jest drogi, biorąc pod uwagę jego możliwości. Jednak jako jedyny z tu omawianych zaprojektowany został z myślą o podróżujących. Cienka obudowa mieści ekran 12,1 cala, a waga z zasilaczem i zewnętrzną kieszenią mieszczącą stację dyskietek to tylko 2,3 kg (opcjonalny, 300-gramowy czytnik CD-ROM kosztuje kolejne 250 dolarów). Czas pracy baterii prawie 2 h 45 min jest zadowalający. Nasza jednostka miała grafikę AGP, dysk 4,3 GB, sprzętową obsługę MPEG i jeden głośnik, lecz nie zawierała modemu.