Własny kawałek Sieci

Liczba dostępnych na rynku edytorów HTML sprawia, że przygotowanie strony WWW nawet dla laika nie powinno stanowić większego problemu. Gorzej ze znalezieniem dla niej odpowiedniego miejsca w Sieci. Udostępnianie gotowej strony wiąże się bowiem z koniecznością umieszczenia jej i przechowywania na serwerze któregoś z dostawców usług internetowych.

Liczba dostępnych na rynku edytorów HTML sprawia, że przygotowanie strony WWW nawet dla laika nie powinno stanowić większego problemu. Gorzej ze znalezieniem dla niej odpowiedniego miejsca w Sieci. Udostępnianie gotowej strony wiąże się bowiem z koniecznością umieszczenia jej i przechowywania na serwerze któregoś z dostawców usług internetowych.

Już na etapie projektowania strony WWW musisz zdecydować, czy umieścisz ją w jednym z darmowych serwisów, czy skorzystasz z oferty komercyjnego dostawcy usług internetowych. Duże znaczenie ma charakter przygotowywanej strony, jej przeznaczenie i to, jak często będzie aktualizowana. Przy wyborze dostawcy warto brać pod uwagę szybkość łącza, którym dysponuje dostawca, liczbę i jakość urządzeń dostępowych (modemów) oddanych do dyspozycji abonentów, wielkość przestrzeni dyskowej oferowanej na strony WWW abonentów i, co najważniejsze, cenę utrzymania konta pocztowego i internetowej witryny.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyćDecyduje jednak jakość świadczonych usług. Jednym z jej podstawowych wskaźników jest szybkość otwierania strony dostawcy usług internetowych lub innych stron na jego serwerze. Jeśli występują jakieś problemy (np. połączenie jest często zrywane), można zakładać, że strona WWW umieszczona na serwerze takiego dostawcy będzie trudno osiągalna dla użytkowników Internetu oraz spodziewać się problemów z jej aktualizacją.

Co zrobić, aby samodzielnie zarejestrować domenę w NASK?

NASK rejestruje wszelkie nazwy firm oraz dokładnie uzasadnione słowa wolne. Do rejestracji abonent może zgłosić jedynie tę nazwę, której ma prawo używać. Rejestracji nie podlegają nazwy powszechnie uznane za obraźliwe, naruszające dobre obyczaje lub zasady współżycia społecznego. W nazwie domeny mogą występować tylko litery (wielkie lub małe), cyfry oraz znak minus. NASK nie rejestruje domen o nazwach złożonych wyłącznie z cyfr, a dopuszczalna liczba znaków w nazwie wynosi 24. Cena rejestracji domeny zależnie od jej rodzaju (np. pl, com.pl, org.pl) waha się w granicach 50 - 300 zł.

Do zarejestrowania domeny niezbędne są dwa dokumenty: wniosek (dostępny w wersji elektronicznej pod adresem http://www.nask.pl/cgi-bin/wniosek.pl ) oraz formularz ( http://www.nask.pl/formularz.html ). Wniosek można też wydrukować i wysłać faksem pod numer 022 651 05 26. Formularz pobiera się spod adresu ftp://ftp.nask.pl/pub/dns/form.txt i wysyła pocztą elektroniczną pod adres dns@nask.pl.

Dowiedz się, czy utrzymanie witryny nie będzie wymagało w przyszłości szczególnej obsługi technicznej (np. umieszczania odpowiednich programów, mechanizmów, rozszerzeń czy też skryptów na serwerze dostawcy) i czy dostawca wyraża zgodę na stosowanie takich rozwiązań. Istotne jest też, czy przygotowana witryna wymaga rejestracji domeny. To szczególnie ważne w przypadku firm - mogą mieć własną domenę, np. nazwa_firmy.com.pl, albo zadowolić się innym, mniej atrakcyjnym adresem WWW. Niektórzy dostawcy usług internetowych dopuszczają utworzenie wirtualnych domen będących symulacją istniejącego serwera WWW. Dzięki temu zamiast skomplikowanych adresów typu www.nazwa_serwera. com.pl/~ użytkownik, można otrzymać znacznie prostszy do zapamiętania, np. www.użytkownik.pl.

Niektórzy komercyjni dostawcy usług internetowych projektują i wykonują serwisy WWW, utrzymują skrzynki e-mail i serwery wirtualne, rejestrują i utrzymują domeny, a nawet obsługują sklepy internetowe, prowadząc jednocześnie szkolenia i doradztwo w zakresie korzystania z Internetu. Niestety, kompleksowa obsługa kosztuje bardzo drogo i z założenia nie jest to oferta dla przeciętnego, indywidualnego użytkownika. Poważna firma zainteresowana utworzeniem, utrzymaniem i rozwojem własnego rozbudowanego serwisu WWW może się jednak zdecydować na usługi komercyjnego dostawcy jest to znacznie tańsze niż utworzenie, wyposażenie i utrzymanie własnego oddziału publikacji elektronicznych, w którego skład powinni wejść webmasterzy, graficy i programiści.

W większości przypadków wystarczy jednak skorzystać z propozycji firm udostępniających bezpłatnie na swych serwerach przestrzeń na strony WWW. Darmowe usługi hostingowe świadczy pokaźna liczba firm internetowych - ich oferta jest bardzo szeroka i kusząca (wybrane serwisy oferujące usługi tego typu prezentuje tabelka "Bezpłatne serwisy WWW").

Kliknij, aby powiększyćStrona za friko

Najpopularniejszym sposobem publikacji stron WWW jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanych, bezpłatnych serwisów. Wielu użytkowników zakłada konta pocztowe na bezpłatnym serwerze - w niektórych przypadkach wraz z założeniem konta e-mail automatycznie zostaje przydzielona przestrzeń na WWW, w innych natomiast trzeba się o nią ubiegać oddzielnie. Aby założyć takie konto, wystarczy wejść na stronę serwisu, na którym ma się skrzynkę pocztową, i wybrać opcję zakładania konta WWW. Zazwyczaj procedura założenia konta wymaga jedynie podania identyfikatora i hasła. Po założeniu konta należy się dowiedzieć o adres serwera FTP, za pomocą którego można opublikować stronę - informacje te na pewno znajdują się na stronie usługodawcy.

Kliknij, aby powiększyćDecyzję umieszczenia strony na bezpłatnym serwerze warto przemyśleć, bo darmowe usługi nie zawsze stoją na wysokim poziomie. Posiadanie witryny na bezpłatnym serwerze przeważnie wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Zazwyczaj oferowana użytkownikom przestrzeń dyskowa jest limitowana, a umieszczenie strony wymaga rygorystycznego przestrzegania regulaminu i pokazywania stopki reklamowej usługodawcy. Ponadto wiele firm zastrzega sobie prawo do okresowego zawieszania działalności kont i darmowych stron. Bywa i tak, że witryna WWW może zostać usunięta z serwera bez wiedzy użytkownika (na szczęście są to rzadkie i odosobnione przypadki spowodowane nieprzestrzeganiem regulaminu, np. rozpowszechnianie niepożądanych treści lub nieuaktualnianie strony przez jakiś czas). Warto pamiętać, że strony WWW użytkowników nie są archiwizowane - operatorzy bezpłatnych serwisów nie wykonują ich kopii bezpieczeństwa. Zalecane jest zatem zachowanie kopii zapasowej strony we własnym komputerze.