Wybierz procesor

Na rynku prawie co miesiąc pojawiają się nowe, coraz szybsze procesory...

Na rynku prawie co miesiąc pojawiają się nowe, coraz szybsze procesory.

Przetestowaliśmy większość z nich, aby wybrać optymalny model. Jeżeli nie masz ochoty inwestować w swój komputer zbyt wiele pieniędzy, możesz przetaktować procesor, aby zwiększyć wydajność.

Jeżeli wierzyć reklamie, częstotliwość pracy procesora jest głównym kryterium oceny przy kupnie. Prospekty reklamowe zwracają uwagę na częstotliwość, natomiast informacja o modelu traktowana jest marginalnie. A przecież rodzaj procesora jest tak samo ważny.

Zobacz również:

Wydajne procesory z rezerwami.

Jeżeli wykorzystujesz komputer do czegoś więcej niż do pisania listów lub zeznań podatkowych, to potrzebujesz dużej wydajności. Już zwykła płyta CD z programem do nauki języka z animacjami wymaga szybkiego procesora, nie mówiąc już o nowoczesnych grach trójwymiarowych, jak Half-Life czy grach typu RPG (Role Playing Game) w rodzaju Ultima Online. W niniejszym artykule przedstawiamy wiele porad, które ułatwią wybór procesora.

Test PC World.

Przez cały tydzień testowaliśmy wszystkie dostępne nam pro-cesory, używając znanych programów pomiaru wydajności jak: 3D-Mark 99, High End Winstone i Sysmark 98 (patrz "Procesory: jak testowaliśmy" ). Programy te bazują głównie na testach wykorzystujących Adobe Photoshop oraz Worda, Excela i Powerpoint Microsoftu. 3D-Mark 99 korzysta z sekwencji 3D pochodzących z gier trójwymiarowych oraz z testów syntetycznych.

Jak znaleźć procesor.

Szczegółowe wyniki testów znajdują się na . Znajdź program, z którym najczęściej pracujesz i sprawdź, który procesor w Twoim przypadku jest najlepszy. Posortowaliśmy procesory pod względem wydajności. Na samym dole umieściliśmy najwolniejsze (Winchip C6 200, Cyrix MII 333), a na samej górze aktualny lider - Pentium III. Jeżeli wykorzystujesz aplikacje działające szybciej we współpracy z wybranymi procesorami, wybierz model, który jest najwy-żej notowany na naszej liście. W tabeli "Porównanie szybkości procesorów" podsumowaliśmy wyniki poszczególnych testów - każdy z odpowiednią wagą - w jeden ogólny wynik. Zalety i wady widać jak na dłoni.

Za dużą wydajność trzeba sporo zapłacić.

W tabeli "Ile kosztuje wydajność" przedstawiliśmy zbiorcze notowania poszczególnych procesorów w relacji do ich ceny (z lipca). Trzy modele procesorów z zegarem 300 MHz oferują korzystny stosunek ceny do wydajności: AMD K6, Cyrix MII i Intel Celeron A (ten model zawiera 128 kB pamięci podręcznej drugiego poziomu). Ponieważ procesory Intela są stosunkowo szybkie i można je przetaktować, polecamy Celerona 300A.

Przetaktowanie: większa szybkość gratis.

Jeżeli nie masz ochoty inwestować dodatkowych pieniędzy w komputer, a chciałbyś, żeby był wydajniejszy - przetaktuj procesor. Jeżeli chodzi o częstotliwość taktowania, większość procesorów ma czasem duże rezerwy. Dzięki kilku prostym czynnościom można zwiększyć wydajność kompu-tera. W dalszej części artykułu piszemy o tym, które procesory najlepiej nadają się do przetaktowania i na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Wyposażenie.

Nie możesz przetaktować procesora (tabela "Przetaktowanie: dziesięć reguł") lub przetaktowanie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów?

W takim przypadku nie pozostaje nic innego jak kupno nowego procesora. Jest to jednak uzależnione od rodzaju płyty głównej. Skorzystacie z gniazda-przejściówki albo z tak zwanego zestawu upgrade'owego.

Programy testujące na CD.

Powinieneś wiedzieć, czy procesor - na przykład po próbie przetaktowania - osiągnął optymalną wydajność. Wystarczy, że dzielnik częstotliwości lub częstotliwość płyty zostały źle ustawione i procesor pracuje wolniej niż można się było spodziewać. Można to sprawdzić za pomocą programów testujących, które są na ("Perfekcyjny upgrade").

Producenci procesorów: udział w rynku, nowe technologie

Jak wiadomo konkurencja ożywia rynek. Wśród producentów klonów najsilniejszą pozycję wypracowała sobie firma AMD. Jej udział w rynku w roku 1998 w porównaniu z rokiem wcześniejszym wzrósł przeszło dwukrotnie (z 6,6 do 15,5 procent). Udział Intela natomiast zmalał o ponad 10 procent (z 87,1 do 75,7 procent). Dane te pochodzą z firmy zajmującej się analizami rynku IDC. Intel jednak nie musi (jeszcze) się martwić: wraz z 24 miliardami dolarów do kasy tego procesorowego giganta wpłynęło 92 procent ogólnego obrotu całej branży procesorowej.

Nowym producentem procesorów od 1998 roku jest Rise Technology.

Niestety, ich pierwszy procesor MP6 nie był sprzedawany w Europie. Firma zapewnia, że najnowszy produkt MP6 II na pewno będzie. Kolejny niewielki producent procesorów - Metaflow - pracuje, jak mówią dobrze poinformowane źródła, razem z IBM nad nowym procesorem ze złączem Slot 1. Procesory działające z częstotliwością 800 MHz, powinny pojawić się na rynku najwcześniej pod koniec 1999 roku.

W firmie Transameta, która została założona przez Paula Allena (współtwórcę Microsoftu), pracuje się nad procesorem z programowalnym mikrokodem, który niezależnie od systemu operacyjnego będzie zgodny z każdym oprogramowaniem. Linus Torvalds, ojciec Linuxa, również należy do zespołu Transameta.

Obecna, 0,18-mikrometrowa technologia produkcji układów scalonych osiągnęła niemal granice praw fizyki. Aby osiągnąć dalsze zmniejszenie odstępów pomiędzy ścieżkami, konieczne staje się zastosowanie technologii SOI (Silicon on Insulator) w połączeniu z technologią krzemowo-germanową lub wykorzystaniem miedzi. Nową drogę wytycza również IBM wraz z nowym modelem procesora SA27E, gdzie w jednym układzie scalonym zintegrowano procesor i pamięć DRAM. Takie rozwiązanie zmniejsza koszty produkcji, skraca drogę sygnału. IBM podaje, że do wykonania układu wykorzystano w sumie 24 miliony tranzystorów, które zostały umieszczone w pojedynczym układzie scalonym. Dla porównania w jądrze procesora Pentium III znajduje się 9,5 miliona tranzystorów.

Idealny procesor

Chcielibyście wiedzieć, jakiej wydajności należy oczekiwać od poszczególnych procesorów? Wykonaliśmy test wszystkich dostępnych na rynku modeli i oceniliśmy ich możliwości. Podpowiadamy, w jaki procesor wyposażyć komputer oraz jak go przetaktować, żeby uzyskać pełną wydajność. W ostatnim rozdziale wszystko o wymianie procesora.

Wskazówki i triki - Który procesor kupić

Szybki i tani - Przetaktowanie

Większa szybkość gratis - Wymiana procesora

Perfekcyjna rozbudowa - Wielki Intel patrzy

Tabele: - Test szybkości procesorów##

Ile kosztuje wydajność - Jakie procesory nadciągają