Z Windows do Linuksa

Co czeka użytkowników, którzy zamienią Linux na Windows? Jakie przeszkody na nich czekają? Sprawdziłem to osobiście i byłem zaskoczony - w sumie in plus. Nie ma dnia, żeby ktoś nie informował mnie z euforią o tym, jak cudowny jest Linux. Oczywiście dużo lepszy niż Windows. Oczywiście! I za darmo!I, dodaje nasz dręczyciel,nie jest już tak trudny w instalacji jak wcześniej i dużo bardziej przyjazny w obsłudze.

Co czeka użytkowników, którzy zamienią Linux na Windows? Jakie przeszkody na nich czekają? Sprawdziłem to osobiście i byłem zaskoczony - w sumie in plus. Nie ma dnia, żeby ktoś nie informował mnie z euforią o tym, jak cudowny jest Linux. Oczywiście dużo lepszy niż Windows. Oczywiście! I za darmo!I, dodaje nasz dręczyciel,nie jest już tak trudny w instalacji jak wcześniej i dużo bardziej przyjazny w obsłudze.

Bardziej przyjazny użytkownikowi? Czy on myśli, że ja tego potrzebuję? Nieważne. Mam już dosyć tej gadaniny, wolałbym sam się przekonać. Mam komputer z Pentium II 333 MHz, 128 MB RAM - to spory zapas biorąc pod uwagę, że minimalne wymagania Linuksa to 486SX plus 32 MB pamięci operacyjnej. Na 10-gigabajtowym dysku jest wystarczająca ilość miejsca. Eksperci od Linuksa stwierdzili również, że system będzie pracował bez problemów z Matroksem Millenium G200 i Soundblasterem 64.

Zobacz również:

Przeczytaj o przygodach, jakie spotkały mnie na drodze do Linuksa. Przeczytaj, zanim rozpoczniesz instalację S.u.S.E. 5.1, zamieszczony przeze mnie test kompatybilności z Linuksem, ponieważ instalacja systemu nie jest aż tak prosta, jak zwykło się uważać. Co by nie mówić, od dawna nie miałem tak dobrej zabawy przy komputerze, jak podczas pracy z Linuksem.

Wygląda jak Windows, ale wrażenie myli: patrzysz na graficzny interfejs Linuksa. Za kolorowym obrazem kryje się wszechstronny system operacyjny.Kliknij, aby powiększyćWygląda jak Windows, ale wrażenie myli: patrzysz na graficzny interfejs Linuksa. Za kolorowym obrazem kryje się wszechstronny system operacyjny.

Przygotowanie

Linux

Linuksa bardzo często określa się mianem lepszych Windows. Ale co tak naprawdę czeka użytkownika programu Microsoftu, kiedy zmieni system na linuksowy?

+ Linuksa można zainstalować równolegle z Windows. Jest poza tym bardzo tani. Nie ryzykujesz wiele, instalując go.

- Podczas instalacji czeka nas trochę trudności. Bez dodatkowych książek i poszukiwań w Internecie daleko nie zajdziesz. Własny system pomocy Linuksa przeznaczony jest raczej dla profesjonalistów.

Rada.

Komputerowi zapaleńcy po krótkim czasie aklimatyzacji będą mieli mnóstwo radości z pracy z Linuksem. Zanim jednak zaczną, powinni wypełnić przedstawiony przez nas test kompatybilności z Linuksem.

Od momentu kupna systemu do instalacji

Dzień pierwszy. Tuż przed zamknięciem sklepów wpadłem do jednego z oprogramowaniem: "Czy ma pan S.u.S.E. Linux 6.0?". "Oczywiście, tam z tyłu na regale po lewej." Wystarczyło 250 zł, żeby pakiet zmienił właściciela.

W drodze do domu przestudiowałem napisy na opakowaniu: rzeczywiście, Matrox Millenium G200 jest kompatybilna z systemem. Poza tym przeczytałem: "Pełna kompatybilność z glibc!", "Kernel 2.0.36" i "XFree86 3.3.3". Byłem pod wrażeniem, ale nie zrozumiałem z tego ani słowa. Uspokoił mnie obrazek zamieszczony na opakowaniu. Kolorowy, dużo okien i gruby pingwin. Wygląda jak Windows, pomyślałem.

Dzień pierwszy - północ: Przeczytałem pierwsze dwadzieścia, trzydzieści stron z podręcznika do S.u.S.E. Zamieszczono w nim dwie instrukcje instalacji: "Linux w 30 minut" oraz wersję bardziej wyczerpującą, przy czym ta druga przeznaczona jest raczej dla początkujących. Zrozumiałem większość, zwłaszcza to, że zanim pomyślę, choćby tylko w marzeniach, żeby dyskietkę bootującą wsunąć do napędu, powinienem zastanowić się nad sposobem podziału dysku na partycje. Linux potrzebuje co najmniej dwóch partycji: jednej na system, drugiej na pamięć wirtualną, czyli tak zwany plik wymiany. Podczas poszukiwania jakiegoś przewodnika dotyczącego podziału na partycję znalazłem następujący odsyłacz: "Jeżeli musisz pozostawić na dysku jeszcze dodatkowe miejsce, przeczytaj rozdział 2.7.1, strona 42ff". Napisano tam: "Zaplanuj, ile partycji potrzebujesz i jak duże mają one być. Informacje na ten temat znajdziesz w rozdziale 2.9, strona 55 i w rozdziale 2.10, strona 57".

Zacząłem robić to, co w nadchodzących tygodniach okazało się moim głównym zajęciem w wolnych chwilach: czytanie, czytanie, czytanie. Polskie teksty, angielskie, niemieckie - trudne i proste, źle napisane i zajmujące.

Podział na partycje

Midnight Commander for Linux 
(http://www.gnome.org/mc)
jest bardzo podobny do Norton Commandera.
Tutaj został uruchomiony w oknie terminala w KDEKliknij, aby powiększyćMidnight Commander for Linux (http://www.gnome.org/mc) jest bardzo podobny do Norton Commandera. Tutaj został uruchomiony w oknie terminala w KDEPartition Magic środkiem do celu

Dzień drugi - wczesny wieczór. Można zaczynać. Mój plan podziału na partycje (patrz tabela: "Linux: przykładowa tablica partycji") przewidywał początkowo dwie w Windows 98: czystą partycję roboczą i partycję testową, na której będę wypróbowywał nowe programy i shareware. Kiedy partycja testowa zostanie zaśmiecona, wyczyszczę ją i skopiuję partycję roboczą na wolne miejsce. Dane, takie jak dokumenty, listy czy adresy, będę przechowywał na oddzielnej partycji, do której będę miał dostęp z obu partycji Windows.

W tym rozwiązaniu dla Linuksa pozostał tylko dysk logiczny na partycji rozszerzonej. Ograniczenie to wynika stąd, że tablica partycji na twardym dysku zawiera tylko cztery pozycje. Dwie wykorzystałem na partycje Windows 98, trzecią zajmuje boot-menedżer IBM, który swego czasu zainstalowałem za pomocą programu Partition Magic 3.05 i który pozwala przełączać się między partycją testową i roboczą. Teraz potrzebuję jeszcze partycji systemowej Linuksa, partycji na plik wymiany Linuksa i partycji, na której będę przechowywał dane. Nie pozostaje nic innego, jak z czwartej partycji utworzyć partycję rozszerzoną, która pozwala na utworzenie większej liczby dysków logicznych. Ja potrzebuję tylko trzech. (Boot-menedżer IBM jest dostępny tylko wraz z Partition Magic 3.05, a firma Powerquest wkrótce sprzeda za bezcen wszystkie pozostałości tej wersji).