Zmieniamy wygląd Windows

Masz pomysł na własną kompozycję Pulpitu, dzięki której Windows zmieni swoje oblicze? Jeśli tak, popuść wodze fantazji i pobaw się, tworząc swój zestaw ikon, plansz i dźwięków. Kiedy skończysz, opublikuj go w Sieci albo wyślij znajomym - na pewno się komuś spodoba!

Masz pomysł na własną kompozycję Pulpitu, dzięki której Windows zmieni swoje oblicze? Jeśli tak, popuść wodze fantazji i pobaw się, tworząc swój zestaw ikon, plansz i dźwięków. Kiedy skończysz, opublikuj go w Sieci albo wyślij znajomym - na pewno się komuś spodoba!

Kompozycja pulpitu Windows składa się z wielu elementów. Jej zadaniem jest zmiana wyglądu interfejsu systemowego. Innowacje dotyczyć mogą zarówno samej kolorystyki, jak i kształtu kursora czy poszczególnych ikon. Gotowy zestaw zawierać może także dźwięki. Wszystkie części kompozycji składają się na nowy wizerunek systemu Windows - jej przygotowanie jest prostsze niż przypuszczasz. Poniżej krok po kroku przedstawiam schemat, według którego przygotujesz kolejne elementy kompozycji oraz połączysz je w nadającą się do dystrybucji całość. Na potrzeby prezentacji utworzyłem własny zestaw obrazów i ikon - może i Ty spróbujesz swoich sił?

Zobacz również:

Jaka tapeta

Kliknij, aby powiększyćTapeta (wallpaper) to element, którego właściwy wybór jest bardzo ważny. Warto zadbać, aby pod każdym względem (treść, kolorystyka itp.) nawiązywała do koncepcji tworzonej kompozycji. Równie ważne jest, co przedstawia i jak została przygotowana. Po pierwsze, należy wybrać odpowiednią ilustrację. Musi się nadawać do wyświetlenia w rozdzielczości, do której ją przeznaczasz.

Najczęściej wybiera się fotografie. Zdjęcie, na które się zdecydujesz, powinno zostać wykonane lub zeskanowane w odpowiedniej rozdzielczości. Nie musi być bardzo duża, ale obraz powinien wypełniać cały ekran o rozmiarach, jakie lubisz (np. 800x600 punktów). Lepiej wykonać skan i później zredukować rozmiary zdjęcia, niż rozciągać go, pogarszając jakość. Ja wybrałem zdjęcie wykonane podczas ubiegłorocznych wakacji. Wprowadziłem je do pamięci komputera, używając skanera do slajdów. Po ustawieniu odpowiedniej rozdzielczości (1500 dpi) uzyskałem obraz o rozmiarach 1950x1300 pikseli. To stanowczo za dużo, ponieważ rozdzielczość ekranowa wynosi 1024x768 punktów. Dlatego obrazek należało odpowiednio przygotować. Do jego obróbki użyłem Paint Shop Pro.

Kliknij, aby powiększyćPo uruchomieniu programu i otwarciu pliku ze zdjęciem ze standardowego paska narzędzi wybrałem Image, potem Resize. Pierwszą czynnością było zaznaczenie pola Maintain Ascpect Ratio. Ma to duże znaczenie - opcja wymusza skalowanie z zachowaniem proporcji między poziomym a pionowym rozmiarem zdjęcia i nie pozwala na jego spłaszczenie lub wydłużenie. Próba wprowadzenia w pole Pixel Size docelowej wielkości obrazka (1024x768) nie powiodła się - okazało się, że aspekt skanowanego slajdu jest nieco inny niż stosunek szerokości do wysokości ekranu (1950/1300 = 1,5 podczas gdy 1024/768 = ok. 1,3). Łatwo obliczyć, że aby obraz uzyskał rozmiary o właściwych proporcjach, należy przeskalować go do rozdzielczości 1152x768 punktów (1152 to wielkość, dla której docelowy rozmiar pionowy wyniósł 768 pikseli). Wprowadziłem obliczone wartości, a następnie wybrałem metodę skalowania Smart Resize, gwarantującą, że algorytm pomniejszania zostanie dostosowany do charakteru obrazka. Nacisnąłem OK.

Kliknij, aby powiększyćPo przeskalowaniu zdjęcie okazało się nieco za szerokie. Następnym krokiem było więc jego przycięcie (zaznaczyłem odpowiedni obszar, korzystając z narzędzia Selection, ze standardowego paska narzędzi wybrałem Edit | Copy, a następnie Edit | Paste | As new image). Tapeta przeznaczona do codziennej pracy nie powinna odrywać uwagi użytkownika od zawartości pulpitu. Dlatego najlepiej wybierać obrazy i zdjęcia, które stanowią jedynie urozmaicenie. Doradzam zredukowanie liczby barw zdjęcia użytego jako tapeta. Sam zdecydowałem się na zamianę kolorowego slajdu na spokojny zielono-biały obrazek przez użycie funkcji Colors | Colorize (w pola Hue i Saturation wprowadziłem odpowiednio wartości 75 i 60).

Pracę nad tapetą kończy zapisanie jej w odpowiednim pliku. Można to zrobić, wybierając ze standardowego paska narzędzi File | Save. Format, w jakim zapiszesz swoją tapetę, nie jest zupełnie obojętny.

Kliknij, aby powiększyćDo wyboru są właściwie tylko pliki BMP lub JPEG (z rozszerzeniem JPG). Te ostatnie zajmują znacznie mniej miejsca dzięki zastosowanej stratnej kompresji. Wewnętrzne upakowanie pliku jest dobrym rozwiązaniem, ale tylko wtedy, kiedy nie zależy Ci na zachowaniu drobnych szczegółów (jak napisy). W innym przypadku lepiej wybrać format bez kompresji lub znaczne zmniejszenie jej stopnia (okno Save Options, wywoływane naciśnięciem Options podczas zapisywania zbioru i po wybraniu formatu JPEG). Za użyciem BMP przemawia fakt, że umożliwia zapis obrazu z paletą 8-bitową (256-kolorowego).

Źródłem obrazów czy zdjęć może też być Internet, jednak zdobytych w ten sposób ilustracji prawdopodobnie nie będziesz mógł rozpowszechniać. Ich wykorzystanie ogranicza prawo autorskie.