Zrób to sam - Instalacja pamięci

W tym miesiącu opisujemy metody zwiększające wydajność systemu.

W tym miesiącu opisujemy metody zwiększające wydajność systemu.

Skoncentrowaliśmy się na tuningu i porządkowaniu dysku. Jedną z najtańszych i najprostszych sposobów przyśpieszenia działania komputera jest dodanie pamięci RAM. Poniżej znajdziecie kilka rad jak wymienić pamięć.

Kliknij, aby powiększyćPamięci są jednym z komponentów najbardziej narażonych na zniszczenie z powodu ładunków elektrostatycznych. Zanim wyjmiecie nową pamięć z antystatycznej torebki, uziemijcie się za pomocą specjalnego paska lub dotknijcie metalowego uziemionego przedmiotu.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyćWyłączcie komputer i wyjmijcie wtyczkę gniazda (ważne w przypadku Pentium II), i zdejmijcie pokrywę obudowy. Odnajdźcie gniazda pamięci. Białe gniazda SIMM-ów (A) lub łączone zestawy SIMM-ów i dłuższych czarnych DIMM-ów (B) mogą być umieszczone w różnych miejscach, ale w większości przypadków znajdują się z przodu komputera. Gniazda pamięci wykorzystywane przez komputery z procesorami Pentium II, Pentium III i AMD K6 - prawie zawsze DIMM - znajdują się blisko procesora.

Ważne informacje

Zalety: większa wydajność komputera

Koszt: od 127 zł (32MB) do 489 zł (128MB)

Wymagany czas: od 30 do 60 minut#

Wymagane narzędzia: wkrętak, ewentualnie taśma antystatyczna

Poziom trudności: średni

Pamięci umieszcza się w gniazdach zwanych bankami. DIMM-y można montować pojedynczo, ale 72-pinowe SIMM-y należy montować parami. Oznacza to, że można dodać lub usunąć jeden układ DIMM, ale SIMM-y trzeba montować po dwa. Obok gniazd znajdują się oznaczenia numerów banków (C i D). Należy zacząć od montażu w banku o niższym numerze.

Kliknij, aby powiększyćWyjmijcie starą pamięć. Jeśli musicie wyjąć moduły SIMM, zachowajcie ostrożność. Pamięć mocowana jest za pomocą kruchych metalowych lub plastikowych zatrzasków, które należy zwolnić przed wyjęciem modułów. Odegnijcie zatrzaski palcami lub małym płaskim śrubokrętem (A). Wyciągnijcie SIMM-y. Zapamiętajcie sposób montowania modułów - informacja ta będzie potrzebna w czasie montowania nowych pamięci.

Większość gniazd DIMM zawiera zatrzaski, które należy przed wyjęciem pamięci odchylić na zewnątrz (C). DIMM-y wyjmuje się pociągając moduły w górę (D). W niektórych przypadkach można je lekko pociągnąć raz z jednej, raz z drugiej strony, jeśli są zaklinowane.

Kliknij, aby powiększyćZanim zaczniecie instalować nowe moduły pamięci SIMM, ustawcie je w odpowiedniej pozycji (A) i włóżcie do gniazda pod kątem (B). Przekręćcie moduł do góry tak, aby zadziałały zatrzaski mocujące. Nie montujcie modułów na siłę. Jeśli coś nie pasuje, spróbujcie zamontować jeszcze raz. DIMM-y wystarczy po prostu włożyć do gniazda. Zatrzaski (C) pozwalają na włożenie modułu tylko w jeden sposób. Wciśnijcie moduł (D), ale zachowajcie ostrożność. Jeśli gniazda DIMM mają zatrzaski, zablokujcie nimi pamięć. Jeśli nie możecie zamknąć zatrzasków, wsuńcie mocniej pamięci do gniazda.

Niektóre starsze komputery wymagają ustawienia zworek lub przełączników w celu poinformowania komputera o zmianie konfiguracji pamięci. Jeśli Wasz komputer ma więcej niż trzy lata, sprawdźcie w instrukcji obsługi płyty głównej czy takie postępowanie nie jest konieczne.

Zanim włączycie zasilanie, sprawdźcie, czy wszystkie moduły pamięci są zamontowane w jednakowy sposób i czy nie wystają ponad inne.

Kliknij, aby powiększyćWłączcie komputer nie zakładając jeszcze pokrywy obudowy. Większość nowych komputerów automatycznie rozpozna nową pamięć i wyświetli odpowiedni komunikat na ekranie. Starsze komputery mogą wyświetlać komunikat o błędzie i wymagają wejścia do BIOS-u. Zazwyczaj nie trzeba podawać ilości zainstalowanej pamięci - wystarczy wyjść z BIOS-u i zrestartować komputer.

Problemy? Jeśli komputer nie rozpoznaje nowej pamięci lub nie chce wystartować, wyłączcie go i upewnijcie się, że moduły są poprawnie umieszczone w gniazdach. Jeśli to nie pomoże, wyjmijcie wszystkie moduły i zamontujcie ponownie. Jeśli w dalszym ciągu występują problemy, może to być oznaką, że macie uszkodzoną pamięć. W takim przypadku skontaktujcie się z pomocą techniczną sprzedawcy.