Na tropie Mac OS 8.5

Porady, skróty i sztuczki, które pozwolą odkryć możliwości twojego Maca

Porady, skróty i sztuczki, które pozwolą odkryć możliwości twojego Maca

Odkrycie najciekawszych elementów nowego systemu nie jest trudne. Nie jest tajemnicą, że jest on szybszy, pozwala modyfikować wygląd interfejsu, brzmienie dźwięków oraz inne funkcje wedle własnego upodobania, i że zawiera program o nazwie Sherlock do przeszukiwania zawartości dysków czy Internetu.

<b>W dwóch słowach.</b> Po zainstalowaniu konwerterów MacLinkPlus firmy DataViz Mac OS 8.5 jest w stanie jednym kliknięciem myszki tworzyć streszczenia długich dokumentów dowolnego pochodzenia.Kliknij, aby powiększyćW dwóch słowach. Po zainstalowaniu konwerterów MacLinkPlus firmy DataViz Mac OS 8.5 jest w stanie jednym kliknięciem myszki tworzyć streszczenia długich dokumentów dowolnego pochodzenia.Ale po dłuższym badaniu można w mniej widocznych miejscach odkryć ślady pracy inżynierów z Apple'a. Pod powierzchnią czai się wiele skrótów, trików czy nie udokumentowanych opcji, dzięki którym Mac OS 8.5 staje się jeszcze szybszy i wygodniejszy. W tym artykule przedstawiam kilka takich możliwości - a sztuczki dotyczące Sherlocka znajdziecie w artykule "Siła wyszukiwań SherlockaŢ.

Zobacz również:

A jak menu Application

Kinsey Milihone i Hercules Poirot zdobyli sławę znamienitych detektywów, mimo że nie musieli udzielać pomocy telefonicznej użytkownikom Macintoshy. Dowiedzenie się natomiast od początkującego użytkownika, która aplikacja jest aktywna - co wymaga od niego przeanalizowania ikonki Application w górnym rogu ekranu - jest niepo-równywalnie trudniejsze niż rozwiązywanie zagadek kryminalnych.

W Mac OS-ie 8.5 znacznie uproszczono obsługę menu Application. Można teraz identyfikować program według nazwy. Ale menu zawiera wiele innych sprytnych dodatków.

Nazwy

Obecnie można dostosować menu Application do najbardziej niezwykłych potrzeb. Dla tych, którzy wolą stare menu, zawierające tylko ikonę, jest proste rozwiązanie - wystarczy kliknąć na pionową belkę na pasku (pomiędzy zegarem a nazwą aktywnego programu).

Szybkie przełączanie

Nie chcesz używać myszy do przełączania opcji w menu Application, umożliwiających wybór pomiędzy aktywnymi programami? Wystarczy wcisnąć command-tab i przechodzimy alfabetycznie pomiędzy aktywnymi programami. A jeśli wciśniemy command-tab-shift, będziemy przechodzić w odwrotną stronę.

Korzyści z palet

Jeśli często przełączasz pomiędzy aplikacjami, to wygodniej jednocześnie widzieć wszystkie ikony otwartych aplikacji - dzięki czemu są one dostępne za pojedynczym kliknięciem. Aby to osiągnąć, klikamy na Application i przeciągamy na desktop, gdzie zamienia się ono w paletę.

Paleta ma wiele opcji. Option - kliknięcie na przycisk zoom, znajdujący się w jej prawym górnym rogu, powoduje przestawienie na tryb małych ikon. Jeśli chcemy umiejscowić paletę poziomo, wciskamy option i shift, a następnie klikamy na przycisk zoom. W pliku pomocy Mac OS-a znajdziecie informacje o AppleScri-ptach, dzięki którym będziemy mogli dostosować paletę do naszych upo-dobań. Szukajcie ich pod hasłem Switcher.

Aby uruchomić daną aplikację, wystarczy przeciągnąć jej ikonę z Findera na paletę. Option-kliknięcie na ikonę aplikacji powoduję uruchomienie jej z jednoczesnym schowaniem aplikacji aktywnej.