Painter 3.1

Painter jest jednym z czołowych narzędzi do obróbki obrazów bitmapowych. Wersję 3.0 sprzedawano za 350 GBP. Dzięki uprzejmości firmy MetaCreations możemy ją teraz umieścić na płycie CD-ROM i oddać do Państwa dyspozycji.

Painter jest jednym z czołowych narzędzi do obróbki obrazów bitmapowych. Wersję 3.0 sprzedawano za 350 GBP. Dzięki uprzejmości firmy MetaCreations możemy ją teraz umieścić na płycie CD-ROM i oddać do Państwa dyspozycji.

Kliknij, aby powiększyćProgram jest za darmo, jednak trzeba uczciwie stwierdzić, że w celu wykorzystania wszystkich jego możliwości jest potrzebna deska do rysowania, najlepiej z bezprzewodowym piórem czułym na siłę nacisku, oraz siła woli do przebrnięcia przez wszystkie zakamarki Paintera, który jest bardzo rozbudowany. Te drobne niedogodności będą zrekompensowane z nawiązką - oszczędzimy na bardzo drogich papierach, farbach, ołówkach i pędzlach. Moje ilustracje są wykonane za pomocą aparatu fotograficznego, komputera z podłączoną do niego klawiaturą z myszą, bez cyfrowej deski do rysowania (digitizera, tabletu czy, jak kto woli, puplitu przyciskowego).

Zobacz również:

Program świetnie naśladuje wszelkie narzędzia malarskie, które można ustawiać w dowolnej konfiguracji nasycenia, grubości, miękkości pędzla, jak też krawędzi linii. Bogactwo dostępnych funkcji spowoduje zapewne u początkujących lekką frustrację. Interfejs jest prosty, lecz liczba opcji spora. W pływających paletach prawie wszystkie pozycje są oznaczone ikonami, więc nawet analfabeta może szybko zorientować się, co do czego służy. Muszę stwierdzić, że dla grafika, malarza i fotografa nie znam równie dobrego programu jak Painter, ponieważ łączy on w sobie wszystkie funkcje, których mogą potrzebować. Na uwagę zasługują takie narzędzia, jak: nakładanie na siebie poszczególnych obrazów, uzyskiwanie ich przezroczystości w dowolnej skali procentowej, malowanie jednego obrazu nad drugim za pomocą ruchomych selekcji, podobnych do warstw w Photoshopie.

Spodoba się wam łatwe i szybkie przekręcanie obrazu lub selekcji, żeby pociągnięcia pędzla nakładały się równolegle do kształtu malowanej figury. Praca jest wtedy łatwiejsza niż wykonywanie jej ręcznie. Na obraz możemy oczywiście nakładać różnorakie maski lub nie zapisującą się w pracy siatkę o ustawialnym stopniu gęstości.

Możemy symulować zarówno kolor, jak i fakturę podłoża, na którym będziemy malować. Efekt faktury płótna lub papieru uzyskamy po zakończeniu pracy z uwzględnieniem kąta padania światła na obraz i grubości ziarna. Prace wykonane w Painterze są zapisywane w formacie RIFF, ale równie łatwo można je zapisać jako bitmapę w formacie TIFF, Photoshop 2.0, 2.5, PICT, TARGA i otworzyć w Photoshopie, żeby przekonwertować kolory RGB na CMYK, gdyż w Painterze rysujemy i malujemy tylko w kolorach RGB.

Prezentowane ilustracje zrobiłem częściowo w Photoshopie w fazie przygotowania zapisu cyfrowego zdjęć, pozostałe czynności wykonałem w Painterze 3.1.

  1. Ciekawe wzory tła uzyskałem malując na "płótnieŢ, którego teksturą były litery. Taki wzorek płótna (jak wiele innych) jest w palecie Art Materials: Papers.

  2. Utworzoną teksturę dodałem (w formie ruchomej selekcji) do kolażu ze zdjęć. Niepotrzebne fragmety obrazu usunąłem miękką gumką z palety Brushes. Wielkość i stopień miękkości krawędzi gumki trzeba ustalić wcześniej. Podobnie należy regulować większość narzędzi malarskich Paintera.

  3. Podwójne kliknięcie na ikonę, pokazującą wielkość pędzla, nachylenie i szerokość krawędzi spowoduje jego zmiękczenie lub wyostrzenie. Następne zrzuty pokazują pozostałe części obrazka przemalowywane farbą wodną (akwarelą) za pomocą szerokiej rakli (grzebieniastego rozcieracza farby, dostępnego w bogatej palecie narzędzi), by nadać malarskiej dynamiki, aż do końcowego efektu.

Opisanie wszystkich funkcji jest niemożliwe w krótkim artykule, ale samodzielne poznawanie (no, może z pomocą plików Help) Paintera może być ciekawą i pożyteczną zabawą. Nie jest to program dla inżynierów, lecz dla ludzi o humanistycznym i artystycznym zacięciu - stąd wiele efektownych, lecz mniej praktycznych fajerwerków. Trzeba jednak stwierdzić, że Painter 3.1 to nie zabawka, lecz w pełni funkcjonalny i silny program graficzny. Polecam gorąco.