Rozszerzanie i ulepszanie QuarkXPressa

Lepszy Quark za niewielkie pieniądze, czyli sharewarowe Xtensions

Lepszy Quark za niewielkie pieniądze, czyli sharewarowe XTensions

Niemal wszyscy użytkownicy Quark-XPressa znają XTensions - wtyczki, które dodają nowe funkcje do Xpressa. ale niewiele osób ich używa. Takie podejście jest niewłaściwe, bo chociaż QuarkXPress jest dobrym programem, nie wykorzystamy w pełni jego możliwości, jeśli nie zaczniemy używać XTensions.

Użytkownicy z dwóch powodów nie używają wtyczek: Przede wszystkim są za drogie. Małe firmy mogą zakupić najwyżej dwie, a ponadto wszyscy pamiętają Pasteboard XT - największą katastrofę w historii DTP.

Zobacz również:

Pasteboard XT tak zmieniał dokumenty, że aby je otworzyć musiał być załadowany. Niezadowolenie i reklamacje użytkowników spowodowały, że wkrótce wypuszczono nową wersję, która rozwiązała ten problem. Niemniej jednak starą wersję zakupiło wielu użytkowników i ciągle sprawia im kłopoty. (Jeżeli chcecie ściągnąć nową wersję tego XTension lub PBFix, odwiedźcie stronę WWW firmy Markzware www.markzware.com , a następnie otwórzcie pracę quarkową i zapiszcie ją jeszcze raz. Także z Markzware można ściągnąć Pasteboard XTerminator, który usuwa polecenie podłączenia Pasteboard XT z wszystkich dokumentów XPressa na dysku twardym).

Jeżeli jakieś XTensions są dla was za drogie, rozwiązaniem jest oczywiście zakup tych, które są tańsze i nie sprawiają problemów. Nie możemy zagwarantować, że wtyczki opisane w tym artykule są stabilne i nie zawieszają Quarka, ale większość z nich jest tak prosta, że nie powinna niczego popsuć. Wszyscy zirytowani tym, że Quark nie potrafi wykonać jakiegoś potrzebnego drobiazgu, mają dobre wyjście - mogą poszukać sharewarowego rozszerzenia w Internecie.

Na co zwracać uwagę

Najważniejsza przestroga: uważajcie na stare wersje XTension! Niektóre starsze wtyczki - takie jak np. Bob i Son of Bob z Quarka - mogą powodować zawieszanie się komputera, jeśli zostały użyte z nowymi wersjami programu. Inne starsze XTensions mogą nie współdziałać z programami albo po prostu nie będą się uruchamiać. Najlepiej ich unikać w ważnych dokumentach, a już na pewno nie stosować bez uprzedniego sprawdzenia. Innym czynnikiem utrudniającym pracę może być za mało pamięci RAM, przydzielonej Quarkowi. Im więcej XTensions podłączonych i im bardziej są one skomplikowane, tym więcej RAM-u potrzebuje Quark.

Maksimum efektywności

Chociaż niektórzy użytkownicy nadal wzbraniają się przed użyciem wtyczek, jest pewne, że poprawiają one działanie Quarka i zwiększają jego możliwości. To prawda, że wtyczki są drogie, ale ci co ich potrzebują, na pewno je kupią. Są także tanie zestawy - np. QX-Tools z Extensisa (www.extensis.com ), XPert Tools z Lowly Apprentice Production (www.alap.com ) oraz Xdream z Vision's Edge Software (www.visionsedge.com ) - zawierające wiele funkcji. Oczywiście, nie wszystkich Xtensions, przedstawionych w ramce "Najlepsze sharewarowe wtyczkiŢ będziecie akurat potrzebować, ale na pewno znajdziecie wśród nich jakieś perełki.

<hr>

NOTKA: David Blatner jest autorem książek "The QuarkXPress 4 Book" (Peachpit Press, 1998) oraz "Real World Photoshop 5" (Peachpit Press, 1999). Można je znaleźć pod adresem: www.peachpit.com/blatner/ .