Trening selekcjonera

Każdy, kto kiedykolwiek malował swój pokój, wie, jak trudno dokładnie pokryć farbą drobne detale, nie brudząc przy tym innych...

Każdy, kto kiedykolwiek malował swój pokój, wie, jak trudno dokładnie pokryć farbą drobne detale, nie brudząc przy tym innych. W wielu przypadkach użycie taśmy maskującej pozwoli szybko i bez trudu pomalować dowolne elementy wystroju wnętrza.

Podczas pracy w programie Adobe Photoshop możemy również skrzystać z pomocy niewidocznej cyfrowej "taśmy maskującej". Możliwości maskujące Photoshopa ukryte są w trzech odmiennych narzędziach:

Zobacz również:

  • selekcja

  • kanały Alpha

  • maski

Narzędzia Photoshopa dają ogromne możliwości precyzyjnej kontroli maskowania na dowolnym etapie naszej pracy.

Zagadnieniom poprawnej selekcji poświęcono dziesiątki artykułów na łamach PiMW, można także opisać setki technik czy sztuczek poprawiających wydajność pracy (quick mask, color range, contract, smooth). W tym tekście oprzemy się jednak na prostej definicji, która w moim przekonaniu doskonale oddaje istotę precyzyjnej selekcji:

"selekcja to poprawne przejście pomiędzy obszarami zaznaczonymi a nieaktywnymi".

W tym założeniu nie ma krawędzi selekcji, są za to przejścia (przenikanie) pomiędzy obiektami. Prawdziwą sztuką jest zatem poprawne przygotowanie przejścia. Niezgrabne selekcje i złe metody generowania przenikania pomiędzy obiektem a tłem często prowadzą do rozlewania kształtu obiektu na nowym tle lub także tła na wybranym obiekcie. Tego typu błędy sprawiają, że praca wygląda sztucznie, dołączony zaś obiekt wygląda nienaturalnie w nowym otoczeniu.

Proponuję prześledzić ciekawe metody generowania niewidzialnej taśmy maskującej i szybkiego tworzenia poprawnych przejść (przenikania) pomiędzy obiektami. Metody te mogą być wykorzystane w wielu innych przypadkach. Na przykład do wyróżnienia obiektu w celu zastosowania jednego z wbudowanych filtrów czy użycia narzędzi tonizujących, malarskich.