Cinema 4D XL

Program Cinema 4D XL niemieckiej firmy Maxon to produkt łączący niewygórowaną cenę, bardzo dobre możliwości modelowania i animacji oraz szybkość renderingu.

Program Cinema 4D XL niemieckiej firmy Maxon to produkt łączący niewygórowaną cenę, bardzo dobre możliwości modelowania i animacji oraz szybkość renderingu.

Oferuje wszystkie podstawowe narzędzia do modelowania - od prymitywów po złożone obiekty typu NURBS. Potrafi również generować obiekty cząsteczkowe "particles" i nadawać im fizyczne atrybuty (wiatr, grawitacja, odbicia, tarcie itd.) Mimo że możliwości modelowania nie są tak rozbudowane, jak chociażby w 3DS MAX czy Lightwave, można tworzyć bardzo skomplikowane obiekty za pomocą splajnów czy bardzo poprawnie działających operacji Boole'a.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyćW programie jest dostępnych kilka trybów mapowania. Od planar i kubik po UV Mapping i Shrink Wrapping.

Jest bogata edycja tekstur definiowanych na podstawie bitmap lub tekstur proceduralnych.

Oprócz standardowych ustawień koloru, wypukłości i przezroczystości tekstury, możemy definiować za pomocą zaimportowanych bitmap kształt siatki (displace), jej widzialność i zanikanie (genlocking). Istnieje również możliwość importu animacji QT lub AVI jako bitmap, definiujących np. wypukłości czy przezroczystość.

Przygotowane tekstury można nakładać na obiekty warstwowo, każdą z innym rodzajem mapowania.

Światła, niestety, pozostawiają wiele do życzenia, zwłaszcza miękkie cienie rzucane przez obiekty oświetlone, tzw. spotem (reflektorem punktowym). Cinema 4D nie generuje raytraced shadows, tylko oblicza mapy cieniowania, co odbiera wiele realizmu scenom. Mapy samego cienia zmiękczają się równomiernie zarówno blisko, jak i daleko od obiektu. Cień nie rozmywa się wraz z odległością od obiektu i źródła światła. W związku z tym następuje bardzo sztuczny efekt unoszących się przedmiotów. Trzeba stosować dodatkowe światła z twardymi cieniami, aby uwiarygodnić obraz.

Drugą wadą świateł w Cinema 4D jest ich zatrzymywanie przez transparencję tekstur, przy włączonej opcji volumetric. Nie jest możliwe np. wygenerowanie smug światła widocznego przez brudną szybę na podstawie jej przezroczystej tekstury. Promienie światła zatrzymują się na obiekcie, mimo że jego tekstura powinna je przepuścić.