Blue Label - błękitna strzała

Blue Label PowerEmulator firmy Lismore Software pozwoli uruchomić na Power Macintoshu programy, które pracują pod DOS-em, Windows (we wszelkich odmianach), Linuxem, NeXTSTEP-em i innymi systemami operacyjnymi.

Blue Label PowerEmulator firmy Lismore Software pozwoli uruchomić na Power Macintoshu programy, które pracują pod DOS-em, Windows (we wszelkich odmianach), Linuxem, NeXTSTEP-em i innymi systemami operacyjnymi.

W Blue Label jest możliwa nawet zmiana konfiguracji procesoraKliknij, aby powiększyćW Blue Label jest możliwa nawet zmiana konfiguracji procesoraOmawiamy kolejny i najnowszy programowy emulator peceta na Macintosha. Blue Label wykazuje wiele podobieństw do swoich konkurentów: Soft Windows firmy Insignia Solutions i VirtualPC firmy Connectix. Ma też cechy, które go wyróżniają.

Zobacz również:

Ogólna charakterystyka

Blue Label jest programem dla Power Macintosha. Umożliwia emulację hardware'u peceta w taki sposób, że można zainstalować na nim dowolny system operacyjny, przeznaczony dla komputerów PC.

Blue Label udaje komputer z procesorem Pentium, przy czym istnieje możliwość zmiany konfiguracji procesora. Można więc zmienić wielkość wewnętrznej pamięci cache procesora, włączać lub wyłączać jednostkę zmiennoprzecinkową procesora itd. Podobnie można zmieniać ustawienia dla innych komponentów wirtualnego peceta: dysków stałych i CD-ROM-u, wirtualnej karty graficznej, karty sieciowej, karty dźwiękowej, karty obsługującej urządzenia SCSI, myszy, klawiatury, joysticka i innych.

Start!

Montaż Blue Label jest łatwy dzięki programowi instalacyjnemu, który kopiuje pliki emulatora do dowolnej wskazanej przez użytkownika teczki na dysku, a rozszerzenie wyboru systemu przy starcie do Rozszerzeń (Extensions). Wirtualny pecet jest gotowy.

W teczce z Blue Label znajdujemy dwa programy. Pierwszy to właściwy emulator - Blue Label Loader (program, który zajmuje 60 kB na dysku). Uruchomienie Blue Label Loadera powoduje załadowanie zewnętrznych komponen-tów emulatora (umieszczonych w teczce Components o objętości ok. 1,8 MB). Są wśród nich: emulator procesora Pentium, płyty głównej peceta, sterownika do IDE i SCSI, karty graficznej itd. Taka architektura instalacji programu umożliwia łatwe uaktualnianie poszczególnych elementów emulatora (na CD-ROM-ie, dołączonym do tego numeru PiMW, znajduje się uaktualnienie do najnowszej wersji Blue Label). Drugim programem jest Blue Label Setup, służący do zmian konfiguracji komponentów wirtualnego komputera PC. Jeśli nie mamy specjalnych wymagań, w większości przypadków możemy skorzystać z domyślnej konfiguracji emulatora.

Po uruchomieniu emulatora Blue Label ekran Macintosha robi się pecetowo czarny, przelatują po nim napisy jak w prawdziwym komputerze PC i pojawia się żądanie o wskazanie dysku z systemem, z którego mógłby się podnieść wirtualny pecet. Oczywiście, polecenie nie pojawi się, jeśli wcześniej wskazaliśmy dysk z systemem. Jak podaje producent emulatora, można na nim zainstalować dowolną wersję Windows (3.1, 9x, NT). O Blue Label mówi się, że jest pierwszym emulatorem peceta na Macintosha, na którym można zainstalować Linuxa.

Instalacja systemu powinna przebiegać bez większego problemu. Można ją przeprowadzić z dyskietki albo z CD-ROM-u. Sekwencję startową ustawia sie jak w prawdziwym pececie przez edycję zawartości BIOS-u.