3D Transform

3D Transform jest nowym narzędziem w Photoshopie 5.0, dostępnym z menu Filters i podmenu Render. Filtr jest aktywny w trybie koloru RGB dla jakiegokolwiek obrazu otworzonego w Photoshopie.

3D Transform jest nowym narzędziem w Photoshopie 5.0, dostępnym z menu Filters i podmenu Render. Filtr jest aktywny w trybie koloru RGB dla jakiegokolwiek obrazu otworzonego w Photoshopie.

To znaczy, że można korzystać z jego możliwości dopiero po konwersji pliku z dowolnego trybu koloru do RGB. Wprawdzie nie można tego filtru porównywać z plug-inem Dizzy 3D, który ma o wiele więcej funkcji, chociażby ustawienia kierunku i koloru światła, ale jeżeli zadowolimy się uzyskaniem prostych brył trójwymiarowych z dwuwymiarowego obrazu, takich jak kula, sześcian i walec, to 3D Transform jest filtrem, którego szukamy. Po wejściu w okno dialogowe filtru rysujemy wybraną bryłę geometryczną na obiekcie, który chcemy przekształcić z dwuwymiarowego na trójwymiarowy. Aby zmienić pozycję obiektu, używamy narzędzia Tracball lub Dooly Tools. Narzędzie transformacji tak manipuluje pikselami z obrazu dwuwymiarowego, aby ich projekcja na bryłę trójwymiarową była jak najbardziej prawidłowa.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyćMożna przyjąć, że filtr 3D Transform jest niezłym początkiem prób nad szerszym wprowadzeniem do zasobów filtrów Photoshopa narzędzi transformacji obrazów dwuwymiarowych do trójwymiarowych, niemniej jednak są to dopiero początki. W praktyce dość trudno jest manewrować obiektami w filtrze. Kontrola nad położeniem w przestrzeni jest nie do końca satysfakcjonująca. Można oglądać obiekty w oderwaniu od obrazu wyjściowego, ale trudniej je zgrać ze sobą tak, aby dobrze wyglądały. Poza tym, filtr nie zdaje egzaminu przy nieregularnych formach trójwymiarowych.

Kliknij, aby powiększyćChoć manipulowanie obiektami w 3D Transform jest ograniczone do najprostszych brył i należy do operacji dość trudnych, to filtr ten należy do takich, na które zawsze najbardziej czekamy. Ciekawe, jak będzie wyglądał w Photoshopie 6...