Siedem szlaczków na mym gieźle, czyli kultura suwaczków

Nie da się ukryć, że standardowe, wbudowane możliwości Photoshopa w codziennej rutynie studiów prepressowych są najzupełniej wystarczające.

Nie da się ukryć, że standardowe, wbudowane możliwości Photoshopa w codziennej rutynie studiów prepressowych są najzupełniej wystarczające.

Kliknij, aby powiększyćW zasadzie można by tym stwierdzeniem zakończyć, bo cóż nam po owych przesławnych wodotryskach legendarnego Kaia K., kiedy połączenie podstawowych narzędzi plus rozmycie gaussowskie i szum całkiem satysfakcjonuje zarówno klienta, jak i operatora w przeciętnym studio. Jednakże (czy aby na szczęście?) są wśród nas i tacy, którzy nie bacząc na ekonomię działań, nie bacząc na termin (wczoraj wcześnie rano), nie bacząc na gust zleceniodawcy, spędzają dziesiątki godzin przed monitorem, oddając się śledzeniu suwaczka, który z lewa na prawo wypełnia z wolna przeznaczoną mu ramkę, w tempie zawsze zbyt wolnym. Naukowcy i badacze zwą tę przypadłość syndromem szlaczka, jako że od tych szlaczków w zeszycie w trzy linie wywodzą się najpewniej dzisiejsze ekranowe indykatory postępu (a szlaczki ewoluują ku coraz bardziej rozbuchanym formom - vide Kaleidoskop i jego szaleństwa). I jeszcze ten ironiczny tytuł nad każdym suwaczkiem w Photoshopie - afirmatywny i przepełniony samouwielbieniem programistów, będących autorami tej zarazy: Progress, czyli po polsku postęp.

Zobacz również:

Szlaczek pierwszy: Eye Candy, czyli cukierek dla oka

Jeśli nie słyszałeś o "Cukiereczku dla oka", to o niczym jeszcze nie słyszałeś. Cukiereczek to słodki i doprawiony szczególnie, bo gdy raz go skosztujesz, już nic nie będzie takie jak przedtem. Pamiętasz ten czas, kiedy cień był pilnie strzeżoną tajemnicą operacji kanałowych w erze Photoshopa 2.0? A rewolucja warstw w wersji trzeciej? Byle posiadacz tego najbardziej piratowanego programu mógł się bawić cieniami do woli. Kwestia czasu i RAM-u. Cukiereczek robi to automatycznie, sprawnie i perspektywicznie, z dowolnym kryciem i rozmyciem, w każdym kolorze, jaki lubisz (pod warunkiem, że będzie to kolor czarny*). I robi to szybko. I to jest najważniejsze w chwili, kiedy mało co jest cenniejsze niż czas. Jest też cień z wycięciem selekcji (Cutout - czyli wycinak).

Na cieniach nie kończy się jednak rola "wizualnej bomboniery". Jest tu jeszcze ze dwadzieścia innych smaków i smaczków dla miłośnika suwaczków. Mamy więc novum prawdziwe: Antimatter, co zamienia jasność z ochroną odcienia i nasycenia - hipotetycznie można by uzyskać ten efekt, przechodząc w tryb HSB i odwracając kanał B, ale jeżeli można to zrobić za jednym zamachem dzięki odrobinie słodyczy, czemu nie użyć Antimattera? Mamy również kilka kantów dla frezerów: Carve - czyli dłubek, Inner i Outer bevel (kantowanie od środka i na zewnątrz). Coś dla jubilerów - Chrom, jak znalazł - ten akurat się autorom średnio udał, choć i on czasem może być O.K. Jest też coś dla piromaniaków - dym i ogień na zawołanie, jak prawdziwe równie trudne do okiełznania. Miłośnicy nocnego życia znajdą efekt neonowy (Glow), oparty na podobnej zasadzie, co operacja rzucania cienia, tyle że rozprzestrzeniający się równomiernie, z kontrolą szybkości zanikania. Jest Glass - szkło o różnych grubościach, kolorach, gładkości i stopniu zniekształcania obrazu nim przesłanianego. Są kropelki wody dla spragnionych, są plecionki dla jednostek zaburzonych. Dla zmarzniętych jest tu futro, jest też zez - gdybyś niezbyt dobrze widzieć chciał. A tak bardziej serio, to Eye Candy, będący produkcją znanej społeczności photoshopowej firmy Alien Skin, jest niezwykle użyteczną kolekcją. Prostota obsługi i duża wydajność pakietu stawiają go na bardzo dobrej pozycji wśród szlaczkowych gigantów. Dla osobników o silnie ograniczonej percepcji jest też podręcznik, wyjaśniający ilustrowanymi przykładami, co to znaczy "zrobić dym" i inne takie...