XPressem od druku do sieci
Cztery sposoby na umieszczenie projektów QuarkXPressa w sieci.

"Ta strona świetnie wygląda w druku. Może umieścimy ją w sieci?" Te słowa wprawiają w panikę każdego użytkownika XPressa. Gdyby to było takie proste! Niestety, wbrew temu co sądzą niektórzy, nie można tak po prostu załadować strony XPressa na witrynę internetową (to znaczy Đ technicznie jest to możliwe, ale nikt nie będzie w stanie jej zobaczyć w normalnej postaci).

"Ta strona świetnie wygląda w druku. Może umieścimy ją w sieci?" Te słowa wprawiają w panikę każdego użytkownika XPressa. Gdyby to było takie proste! Niestety, wbrew temu co sądzą niektórzy, nie można tak po prostu załadować strony XPressa na witrynę internetową (to znaczy - technicznie jest to możliwe, ale nikt nie będzie w stanie jej zobaczyć w normalnej postaci).

Najpierw należy skonwertować stronę do formatu czytelnego dla przeglądarki (na przykład HTML). I trzeba pamiętać, że strona, którą oglądasz u siebie, nie musi wcale wyglądać tak samo na innych komputerach.

Zobacz również:

Te dwa problemy - konieczność konwersji i ogólna niespójność pomiędzy przeglądarkami - wystarczą, by zaniechać pomysłu wykorzystywania gotowych projektów XPressa. Ale szanse na to, by udało ci się przekonać szefa, są niewielkie. Tak więc, w duchu budowania kompromisu i przyjaznej atmosfery miejsca pracy, proponuję następujące porady.

Istnieją zasadniczo cztery sposoby umieszczenia dokumentów XPress w sieci: konwersja na HTML, zrasteryzowanie do postaci grafiki, zapisanie jako pliku PDF Adobe Acrobat lub wreszcie wykorzystanie dokumentu do stworzenia projektu QuarkImmedia. Żadne z tych rozwiązań nie jest doskonałe; należy wybrać te, które najpełniej będzie odpowiadać naszym potrzebom i publiczności.

Export HTML

Choć HTML jest na pewno najpopularniejszym środowiskiem budowy stron WWW, to jego ograniczenia mogą być przykre dla projektantów. Niemożliwe jest, na przykład, odtworzenie złożonego formatowania dostępnego w XPressie. Kerning, wyrównane kolumny, pola Beziera, ścieżka obrysowa są niedostępne w HTML, choć każda kolejna wersja HTML jest wzbogacana w nowe możliwości. Na przykład przeglądarki 4.x rozumieją komendy, nakładające na siebie tekst i grafikę. Ale starsze wersje aplikacji nie będą w stanie poprawnie ich wyświetlić.

Jeśli chcesz wyeksportować dokument w HTML, to masz do dyspozycji kilka opcji. Sam QuarkXPress nie jest w stanie eksportować w tym formacie, ale możemy skorzystać z jednego z kilku rozszerzeń.

HTML Text Export Filter

To darmowe rozszerzenie Quarka (www.quark.com) pozwala na eksportowanie tekstu (i tylko tekstu) w formacie HTML. Ma bardzo okrojone możliwości - przypisuje tylko wielkość czcionki, jej nazwę i kolor tekstu - ale pozwala przenosić tekst do programu służącego do robienia stron.