Naucz się PostScriptu

W jaki sposób działa DTP. Wiele osób podróżuje samolotami, ale mało kto wie, dlaczego samolot lata. Właśnie dlatego wypowiadają błędne opinie na temat latania, wierząc np., że powietrzne turbulencje są niebezpieczne i mogą spowodować katastrofę samolotu. W przypadku takich podróżników niewiedza jest przyczyną niepotrzebnego strachu.

W jaki sposób działa DTP. Wiele osób podróżuje samolotami, ale mało kto wie, dlaczego samolot lata. Właśnie dlatego wypowiadają błędne opinie na temat latania, wierząc np., że powietrzne turbulencje są niebezpieczne i mogą spowodować katastrofę samolotu. W przypadku takich podróżników niewiedza jest przyczyną niepotrzebnego strachu.

PostScript sprawia, że DTP działa - jest to fundament, dzięki któremu jest możliwe składanie magazynów, książek i gazet. Oczywiście, można pracować z QuarkXPressem czy Adobe InDesignem bez znajomości PostScriptu, tak jak można latać samolotami nie znając praw fizyki. Wiedza na temat PostScriptu może się jednak przydać (prawa fizyki oczywiście też). Pozwala przewidzieć, co wydrukuje nasza drukarka, oszczędzi nam sporo nerwów i czasu. Dzięki znajomości PostScriptu możesz dokonać też kilku sztuczek, o których myślałeś, że są niemożliwe (zobacz ramkę "PS kontra białe boxy").

Zobacz również:

Podstawy PostScriptu

PostScript jest językiem programowania, który opisuje tekst i grafikę na stronie. Jego polecenia sterują drukarką laserową (lub dowolnym innym urządzeniem postscriptowym), umieszczając w odpowiednim miejscu linię tekstu, okrąg, krzywą Beziera czy też bitmapę. Chociaż bardzo łatwo możesz stworzyć własny kod (zobacz ramkę "Odkrywamy PostScript"), tylko kilka osób robi to na własną rękę. Zamiast tego używa się programów takich jak Macromedia FreeHand, QuarkXPress oraz sterownika drukarki Apple LaserWriter, które zapisują komendy PostScriptu na dysku, a następnie wysyłają plik do drukarki. Interpreter w drukarce odczytuje polecenia, a następnie zamienia je na znaki na stronie.

Choć Adobe Systems stworzyła PostScript i udzielała na niego licencji, to wiele innych firm także stworzyło interpretery, które potrafią odczytywać ten język. Adobe opublikował przez kilka lat trzy różne jego wersje: PostScript, PostScript Level 2 i PostScript 3. Większość urządzeń do obróbki obrazu potrafi obecnie obsługiwać komendy Level 2, a tylko nowsze drukarki pracują z komendami PostScript 3 (włączając możliwość obróbki natywnych plików PDF Adobe Acrobata, a także możliwość przechwytywania wewnątrz drukarki). Z powodu konieczności kompatybilności ze starszymi urządzeniami tylko niektóre programy i sterowniki wykorzystują zalety poleceń wyższego poziomu, dostępne w Level 2 i PostScript 3.

Podstawy tworzenia stron

Znajomość metody tworzenia stron przez PostScript przydaje się nie tylko do zrozumienia sposobu działania programów DTP. PostScript pozwoli nam także wytłumaczyć, dlaczego wynik pracy różni się od oczekiwanego.

Język stworzony przez Adobe opisuje w danym momencie jeden obiekt (okrąg, tekst czy cokolwiek innego) na stronie, a każdy z nich jest umieszczany nad poprzednimi obiektami. W przypadku QuarkXPressa możesz stworzyć ramkę tekstową z białym tłem, w której znajduje się słowo Publish. W czasie drukowania QuarkXPress i sterownik LaserWriter pracują wspólnie nad konwersją tego obrazu na PostScript. Plik postscriptowy opisuje prostokąt, wypełnia go białym kolorem, a następnie umieszcza nad nim tekst. (Jeśli tekst zawiera jakieś ustawienia czcionek, na przykład kerning, PostScript może umieszczać tekst litera po literze).