Sposoby na trzeci wymiar

Porządnie rozplanuj całe przedsięwzięcie. Dobre planowanie na dłuższą metę pozwoli zaoszczędzić czas i nerwy. Określ dokładnie potrzeby konkretnego projektu - co ma być widoczne, a co ukryte, i nie marnuj czasu na modelowanie/teksturowanie/ oświetlanie elementów, których nikt nigdy nie zobaczy.

Porządnie rozplanuj całe przedsięwzięcie. Dobre planowanie na dłuższą metę pozwoli zaoszczędzić czas i nerwy. Określ dokładnie potrzeby konkretnego projektu - co ma być widoczne, a co ukryte, i nie marnuj czasu na modelowanie/teksturowanie/ oświetlanie elementów, których nikt nigdy nie zobaczy.

Kliknij, aby powiększyć"Używam kanałów alfa do obrabiania gotowych klatek w Photoshopie, ale zawsze uzyskuję czarno-białe obwódki wokół przedmiotów". Ten problem możemy usunąć łącząc zamaskowaną powłokę z nową, przezroczystą powłoką, wybierając "Merge Linked" z menu Options Layer, i stosując Layer>Matting>Remove Black/White Matte. Na potrzeby sekwencji obrazków tworzymy skrypt Action i automatyzujemy dużą część pracy.

Zobacz również:

Rzadko zdarza się, by jedna aplikacja 3D spełniała wszystkie potrzeby. Jeśli program, z którego obecnie korzystasz, ogranicza cię, rozważ zainwestowanie w nowy w celu poszerzenia arsenału swych środków. Różnorakie aplikacje 3D mogą być skutecznie integrowane w ramach jednego projektu czy zadania.

Przy tworzeniu animacji potrzebne będą aplikacje montażowe, podobnie jak dwuwymiarowe narzędzia malarskie. Choć niektóre programy 3D posiadają podstawowe narzędzia tego typu (jest tak w przypadku LightWave/Inspire 3D), to warto rozważyć zakup pakietu typu Adobe AfterEffects 4, Discreet paint* i effect* czy NewTek Aura.

Ponieważ z 3D wszystko jest możliwe, a dostępnych jest wiele "zabawek", to pokusa wykorzystywania ich może okazać się nieodparta. Ale klienta nie będzie interesować, czy do animacji odbijającej piłki użyłeś najnowszej opcji dynamiki czasu rzeczywistego. Główną siłą napędową animacji powinien być dobry pomysł, a nie technologia służąca do jej

urzeczywistnienia.

Często myli się opcje "zoom" i "dolly" kamery. To pierwsze to zmiana ogniskowej "obiektywu", podczas gdy "dolly" oznacza rzeczywiste przybliżenie lub oddalenie kamery. W celu uzyskania przesadzonej perspektywy potrzebne będą oba te elementy: zoom - na minus i dolly - na plus.

Trzeba przemyśleć kompozycję sceny biorąc pod uwagę zarówno jej aspekt trójwymiarowy, jak i dwuwymiarowy i to, w jaki sposób jest ona wykadrowana. Kadrowanie niecentralne naturalnie kieruje oko na inne części obrazu, gdzie być może da się wprowadzić inny element czy ciekawy kontrast pomiędzy przedmiotem a pustym miejscem. Nie należy za bardzo informować klientów o używanym oprogramowaniu - może im to dać do myślenia, co jest zawsze

niepożądane...

Przy tworzeniu poszczególnych klatek lub ilustracji możesz zakończyć sekcję w dowolnym momencie i zaimportować obraz jako tło dla reszty sceny. W ten sposób oszczędzasz na czasie renderowania pełnych scen, nadal zachowując walory kompozycji i perspektywy.

Porady renderingowe

Raytracować albo nie rayrtracować - oto jest pytanie. W dziewięćdziesięciu procentach przypadków możemy skorzystać zamiast raytracingowanych odbić z mapy jasności lub dobrej tekstury - klient nie zauważy różnicy.

Możemy też symulować załamania w aplikacji postprodukcyjnej typu AfterEffects czy effect*. Może to być czasem trudne i wymagać kilku prób przy renderowaniu. W zależności od pożądanego stopnia załamania i wymaganej precyzji obróbka postprodukcyjna może zaoszczędzić dużo czasu, a jeśli aplikacja 3D nie oferuje raytracingu, to staje się jedynym wyjściem.

Czasem wymagane jest korzystanie z mapy jasności. O ile nie wymodelujesz otoczenia dla obiektu oświetlanego, nie uzyskasz odbić przez proste raytraceowanie sceny.

Jeśli możesz, podziel projekt na sekcje. Renderuj obiekty oddzielnie z zachowaniem kanałow alfa i później zmontuj je. Dzięki temu unikniesz męczącego "final render", blokującego komputer na wiele dni.

Dobrym zwyczajem jest renderowanie ponumerowanych sekwencyjnie nie skompresowanych klatek zamiast bezpośredniego przechodzenia do QuickTime czy AVI. Daje to większe możliwości - klient może zdecydować w ostatniej chwili, że potrzebuje innego formatu! Oznacza to też, że animacja zapisana będzie w najwyższej możliwej jakości kosztem rozmiaru plików.