Światło, z cieniem wątpliwości...

Czarne okienko. Płaska, nic nie mówiąca, doskonała czerń.

Czarne okienko. Płaska, nic nie mówiąca, doskonała czerń.

Za oknem mglista wiocha...Kliknij, aby powiększyćZa oknem mglista wiocha...Gdyby nie trójramienny krzaczek oznaczający kierunki, poszedłbym sobie. Niczym boski, a może diabelski drogowskaz ku nieskończoności czy wieczności. Trzy kierunki zachęcające prosto do krainy nicości, którą zwą X-Y-Z. Zaczynam budować własny świat.

Poetycko - prawda? Zależy co kto buduje

3D to dla mnie świat marzeń związanych z przestrzenią. Realizuję tu to, czego nigdy bym nie zbudował w rzeczywistości, umieszczając tam przedmioty z mojego otoczenia aby bardziej go uwiarygodnić. 3D to być może też możliwość "realizacji" marzeń tych, którzy chcą budować nieosiągalne przedmioty czy architekturę bez żadnych konsekwencji. Żadnych pozwoleń czy biurokratów, bez bałaganu. Tak - słowo klucz to po prostu "własny ład". Mimo że komputer używa procesów logicznych/matematycznych, można w nim zaprzeczać prawom fizyki i logice. Chociażby fakt istnienia światła bez cienia daje fantastyczne możliwości bezproblemowego doświetlania zbyt ciemnych partii. Umożliwia tworzenie łun lub świetlistego tła czy dodatkowych planów bez "chlapania" światłem na niepożądane miejsca. Ale mimo, że taka funkcja istnieje w każdym poważniejszym programie 3D, różnią się one znacznie co do samej jakości światła.

Zobacz również:

Sztuczny świat

Kliknij, aby powiększyćTen kawałek "krainy" powstawał dosyć długo, w miarę wolnego czasu. Często brakowało RAM-u, ale przybywał sukcesywnie i w sumie (na razie) jest go 448, co daje możliwości dalszego "odkrywania przestrzeni".

Ustawienie pokoju, w tym wypadku ścian, sufitu i podłogi na ogół nie jest trudne. Materia desek sufitu to skan zdjęcia chaty w Zakopanem. Materia ściany jest zrobiona z kilku warstw zeskanowanej litografii. Okno było czasochłonne ponieważ jest "lite", zostało zrobione ze splajnów mniejszych i większych stopniowo wyginanych w łuk.

Kiedy wnętrze było ustawione, zacząłem tworzyć objekty w oddzielnych dokumentach po czym importowałem. Wyobrażając sobie co by tam jeszcze umieścić, aby nadać autentyczności, a zarazem utrzymać bajkowość. Tutaj używałem kilku programów: Cinema 4D, Organica oraz Amorfium 3D.

Kwiatek powstał w Cinema ze splajnów, liście są płaszczyznami pokrytymi materiałem zeskanowanego liścia z mapą wycinania "genlocking" (w palecie materiałów), aby nadać naturalny kształt. Głowy zdecydowanie łatwiej jest zrobić w Organice.

Widok przez okno nadający animacji (i wyobraźni) nieco większej głębi.Kliknij, aby powiększyćWidok przez okno nadający animacji (i wyobraźni) nieco większej głębi.Fotel jako pierwszy był mozolnie wydłubany w Organice, po czym odchudzony w Cinema aby szybciej się renderował. Pokryty jest skanem okładki Biblii z 1852 roku. Książki są ze splajnów, niektóre z jednego kawałka, inne z kilku. To z myślą o animacji, w której miały wypadać z półki i otwierać się przed widzem.

Zbudowanie wioski za oknem zaczęło się od wielkiej chęci dodania ilustracji głębi. Zacząłem od elementu podstawowego w postaci prostej chatki, którą powielałem - różnie łączyłem i modyfikowałem materiały. Ściany są kamienne i z desek, dachy pokryte śniegiem. Niektóre okna są zapalone - to dodatkowy materiał okna, z właściwością "Glow". Ścieżki w śniegu między domami to mapa wypukłości narysowana w Photoshopie ze zrzutem układu wioski z góry jako wzór. Śnieg na dachach to miękkie splajny...