Granie z pierwszej perspektywy

Chyba każdy z nas choć raz zetknął się z grami komputerowymi FPP (First Person Perspective). Prekursorem tego gatunku jest Wolfenstein 3D, który hulał na naszych poczciwych 286, Quadrach i LC-tach.

Chyba każdy z nas choć raz zetknął się z grami komputerowymi FPP (First Person Perspective). Prekursorem tego gatunku jest Wolfenstein 3D, który hulał na naszych poczciwych 286, Quadrach i LC-tach. Następnie nastała epoka Dooma, której szaleństwo ogarnęło cały świat. Kolejnym milowym krokiem był legendarny Quake i jego następcy. Często bawiąc się tymi grami, człowiek nie zastanawia się, w jaki sposób są one tworzone, ale czasem przychodzi ochota na wykreowanie własnego ożywionego trójwymiarowego świata. Jednak narzędzia służące do generowania tego typu rzeczy nie są chętnie udostępniane. I tu pojawia się Genesis3D - program, który świetnie radzi sobie z tworzeniem przestrzennych światów i - co ważne - jest za darmo!

<center>

Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
</center>

rys. 1Kliknij, aby powiększyćrys. 1Przyjrzyjmy się trochę bliżej Genesis. Program oferuje 3 pakiety, z czego 2 są przeznaczone do tworzenia postaci występujących w grach, a trzeci, główna aplikacja, posłuży do budowy trójwymiarowych światów, w których będzie rozgrywana akcja gry. Po uruchomieniu programu naszym oczom ukaże się główny interfejs (rys. 1), składający się z 4 okien widokowych, górnego paska narzędzi oraz zakładek występujących po prawej stronie. Jest to typowy widok znany wszystkim, którzy choć raz zetknęli się z profesjonalnymi pakietami, przeznaczonymi do tworzenia grafiki trójwymiarowej, jak choćby 3D Studio MAX.

Zobacz również:

W oknach widokowych możemy oglądać tworzoną scenę z góry, od frontu, z boku oraz przez ruchomą kamerę. Zakładki z prawej strony służą do budowania pomieszczeń, teksturowania i animowania. Dodatkową możliwością jest dodanie nieba i różnych obiektów.

Pasek narzędzi umożliwia przesuwanie, obracanie, skalowanie, grupowanie przedmiotów oraz kompilowanie sceny.

Po zapoznaniu się z podstawami programu przejdziemy teraz do stworzenia prostego świata gry. Z menu File wybieramy New w celu przygotowania pustego miejsca gotowego do tworzenia obiektów. W oknach widokowych możemy zobaczyć gotowy domyślny pokój. To standardowe pomieszczenie samoistnie zniknie, kiedy zaczniemy modelować własną scenę. Należy sukcesywnie zapisywać tworzony świat na wypadek jakichś komplikacji, które mogą wystąpić później.

<center>

rys. 2Kliknij, aby powiększyćrys. 2 rys. 3Kliknij, aby powiększyćrys. 3
</center>

Teraz nadszedł czas na stworzenie pierwszego pomieszczenia. Kliknij na przycisk z literką T . Ta czynność przeniesie nas w tryb tworzenia obiektów. Następnie przejdź do zakładki Template (rys. 2) i kliknij na ikonie przedstawiającej prostopadłościan. Po tej czynności na ekranie ukaże się okno z własnościami figury (rys. 3). W okienkach wpisujemy wartości, które określą rozmiary pudełka (ściany, podłogę i sufit). Należy się upewnić, że opcja Hollow jest włączona (odpowiada za tworzenie obiektu pustego we wnętrzu) oraz ustalić grubość ścian na ok. 16. Gdy wszystko jest gotowe, klikamy OK. We wszystkich oknach widokowych ukaże się niebieskie pudełko. Jeżeli jego pozycja w scenie nam odpowiada, naciskamy Enter z klawiatury. Jeżeli rozmieszczenie nam nie odpowiada, możemy użyć narzędzi służących do zmiany położenia oraz wymiarów obiektu i po dokonaniu zmian wciskamy Enter.

rys. 4Kliknij, aby powiększyćrys. 4Po uzyskaniu zadowalających rezultatów w oknie Textured zobaczymy teksturowane wnętrze obiektu. Zakładka Template to miejsce, gdzie będziemy spędzali większość czasu na tworzeniu pudełek, cylindrów, sfer, kolumn, schodów etc. Aby dopasować obiekty, należy używać podstawowych okien widokowych i posługiwać się wymienionymi wcześniej narzędziami do przesuwania, obrotu i skalowania. Jeżeli chcemy się rozejrzeć w środku pomieszczenia, należy przejść do okna Textured i kliknąć na ikonę z okiem . Jeżeli wszystko poszło pomyślnie, nasza scena powinna prezentować się podobnie jak na rysunku 4.