Magia domowego kina

Dzięki radom DIGITA zasiądziesz w fotelu reżysera

Dzięki radom DIGITA zasiądziesz w fotelu reżysera

Kliknij, aby powiększyćCo zrobić ze stertą domowych filmów wideo, których nikt już nie chce oglądać? Powszechnie wiadomo, że problem nie polega na tym, iż rodzina czy przyjaciele kategorycznie odmawiają podziwiania twojej małej, słodziutkiej Marysi, która podejmuje walkę z grawitacją na jej pierwszym rowerku. Szkopuł tkwi w sposobie prezentacji, która pozostawia poczucie niedosytu i nudzi. Większość domowych produkcji to nie kończący się zlepek niepowiązanych ze sobą scen. Krew człowieka zalewa od tego drżenia kamery, nieprzewidywalnego dźwięku, a także długości ujęcia. To ruchome obrazy, a nie filmy. Twoje dzieło z pewnością będzie prezentować się lepiej, jeśli rządzić nim będą podstawowe zasady obowiązujące przy kręceniu profesjonalnych filmów. Widzom i twórcom domowych produkcji mogą pomóc narzędzia desktopowe. Kombinacja oprogramowania iMovie z applowym iMac DV (DV oznacza Digital Video) w cenie 7460 zł +VAT (iMac DV 400) czy iMac DV Special Edition (8483 zł + VAT) może zmienić twój pokój w małą, domową wytwórnię. Możesz ściągnąć wideo do iMac DV, a następnie z pomocą iMovie wyciąć najnudniejsze sceny, dodać dźwięk, kilka efektów specjalnych. Kiedy skończysz, wystarczy zapisać produkt końcowy na taśmie wideo, umieścić w sieci albo przesyłać pocztą elektroniczną do znajomych.

<font color="#800000">Tworzenie filmów dla wszystkich Maców z USB

Nie masz iMaca DV ani kamery cyfrowej? - trudno. Nie stawia cię to jednak poza nawiasem światka twórców filmowych. Jest kilka firm mających w ofercie systemy pobierające wideo, a współdziałające z iMacami - a właściwie z każdym Macintoshem, mającym USB. Te produkty są zorientowane na kamery analogowe typu Hi8 i VHS.<p>

Avid Cinema na Maca z USB

Ten pakiet sprzętowo programowy jest najlepszym występującym poza systemem DV (299 USD). Sam program jest lepszy od iMovie i równie prosty. Załączone urządzenie USB pozwala na ściąganie w pełni ruchomego wideo. Defekt polega na tym, że nie możesz zgrać obrobionego materiału na taśmę. Pozostaje oglądanie na Macu bądź transfer do AV Maca wyposażonego w wyjście wideo. W zamian otrzymujesz bogaty zestaw formatów zapisu, włączając w to realNetworks i Real Video - najpopularniejszy w sieci.<p>

InterView

Za cenę 99 USD (www.xrl8.com) otrzymujesz produkt wyższej jakości niż iMovie czy Avid Cinema. Działa wraz z urządzeniami analogowymi. Jest kombinacją urządzenia USB i oprogramowania VideoShop firmy Strata. Niestety, brak drukowanej dokumentacji utrudnia lepsze poznanie i nauczenie się go.

My TV/FM To błękitne półprzezroczyste pudełko z Eskape Labs (200 USD, www.eskape.labs.com) robi z twego Maca telewizor lub radio - potrafi też ściągnąć wideo. Załączone oprogramowanie EskapeTV jest pozbawione możliwości edycyjnych, ale jeśli używasz QuickTime'a Pro do eksportu wideo w formie cyfrowej, możesz przecież posłużyć się iMovie.

Opracowanie filmu w iMovie jest proste, co może być zarówno wadą, jak i zaletą tego programu. Funkcje aplikacji są w dużej mierze ograniczone, co może sfrustrować nawet sezonowych Spielbergów. Proponujemy zatem podpatrzenie procesu produkcji, kilka chwytów i technik, pozwalających urozmaicić i przyśpieszyć akt tworzenia. Sposób planowania filmu, prześledź w ramce "Perfekcyjny plan".

Zobacz również:

Zwiń to: ściąganie wideo

Aby osiągnąć sukces przy produkcji filmu, trzeba najpierw przenieść Marysię i jej rowerek z kamery do iMaka DV.

Użyj kompatybilnej kamery wideo

W przeciwieństwie do innych narzędzi opracowywania domowych filmów, iMovie jest zaprojektowany dla kamer na małe taśmy MiniDV, obsługiwane szybkim złączem FireWire. Jeżeli twój sprzęt nie odpowiada podanym kryteriom, obejrzyj ramkę "Kręcenie filmów na Macach z USB".

Podłącz iMaka DV i kamerę DV kablem FireWire, a z łatwością ściągniesz obraz do komputera (jak również prześlesz je z powrotem). Oprogramowanie iMovie kontroluje regulatory wideo - przewijanie, zatrzymywanie, odtwarzanie i nagrywanie - podobnie jak profesjonalny sprzęt do edycji. Dzięki takiej kontroli nie znęcasz się nad przyciskami kamery, a cały swój materiał nagrasz za pomocą kliknięcia myszą.

Zwróć uwagę, że sterowanie z poziomu komputera ułatwia pracę tylko wtedy, kiedy korzystasz z kamery DV wspomaganej przez iMovie (aktualna lista znajduje się na serwerze (www.apple.com/imovie/gear/). Jeśli twój sprzęt nie widnieje na liście, możesz napotkać problemy przy eksporcie i imporcie wideo. Na przykład kiedy eksportujesz, kamera może nie nagrać obrazu. Szczególnie podatne na te problemy są urządzenia firmy JVC. Na wspomnianej już stronie WWW są podane sposoby rozwiązywania kłopotów. Najlepiej jednak zacząć od sprzętu kompatybilnego. Po co się denerwować?

Początek historii

Wszystko podłączone, a więc najwyższy czas na iMovie. Rzecz jest prosta - wybierasz z menu File opcję New Project, nadajesz filmowi nazwę i klikasz na Create. iMovie tworzy folder z nazwą twojego filmu. Kiedy już dodasz wszystkie elementy i zakończysz edycję, folder będzie zawierał ikonę dokumentu, odpowiadającą twojemu projektowi, a także teczkę Media zawierającą obraz, dźwięk, tytuły itd.

Oddzielne sceny Podczas importowania wideo, iMovie odłoży ikonę reprezentacyjną na półkę (shelf). Stamtąd możesz dodać do projektu klip (sekwencję, która może być wybraną sceną z filmu lub nawet sześćdziesięciominutową całością - oczywiście, jeśli masz wystarczającą ilość pamięci - więcej na ten temat za chwilę). Układanie sekwencji bywa jednak nużące. Lepszym sposobem jest użycie opcji iMovie, wykrywających sceny, tzn. porządkujących je w klipy z każdą wykrytą przerwą (kamera generuje sceny za każdym kolejnym filmowaniem). Aby włączyć wykrywacz scen, wybierz w menu Edit preferencje, wciśnij Import, a następnie odznacz Automatically Start New Clip At Scene Break.

Uderzaj w spację

Istnieje również możliwość manualnego ściągania interesujących fragmentów filmu podczas odtwarzania. Do tego służy spacja. Uderzaj w nią ilekroć będziesz chciał coś zachować.

Powiększ półkę

Jak sama nazwa wskazuje, ,,shelf" (półka) jest miejscem ograniczonym. Zmieścić się na niej może tylko ograniczona liczba klipów. Pod tym względem wiele zależy od rozdzielczości ekranu iMaca DV. Ustawienia 800 na 600 pikseli to dziewięć filmików. Aby zwiększyć tę liczbę do 12, włącz Control Strip lub panel kontrolny monitora i zmień rozdzielczość na 1024 na 726. Cokolwiek byś robił, zaniechaj ustawień 640 na 480, gdyż iMovie zakończy pracę. Bez względu na rozdzielczość ekranu, końcowe rozmiary są standardowe 720 na 480 pikseli.

Granice możliwości - czyli przestrzeń dysku

Uwaga! - jedna minuta wideo zajmuje 210 MB na dysku. Jeśli zatem nie masz zbyt wiele miejsca, ogranicz się wyłącznie do elementów projektu.