Dyskietka numeru 9/2000

Na dyskietce w tym miesiącu znajdują się dwie narzędziowe aplikacje w wersjach testowych: do obsługi pamięci RAM oraz do przetwarzania formatów plików dźwiękowych.

Na dyskietce w tym miesiącu znajdują się dwie narzędziowe aplikacje w wersjach testowych: do obsługi pamięci RAM oraz do przetwarzania formatów plików dźwiękowych.

Awave Studio 7.0

Pozory mylą! - to powiedzenie doskonale pasuje do znakomitego, ale mało atrakcyjnego, wręcz nudnego w obsłudze, programu firmy FMJ-Software. Będąc już od dość dawna na rynku, spełnia swą rolę bez fanfar i wyróżnień, na które niewątpliwie zasługuje. Jest to program narzędziowy do obsługi i przetwarzania plików dźwiękowych nie tylko zapisanych w różnych formatach, ale i pochodzących z odmiennych niż PC platform sprzętowych, syntezatorów i trackerów, w tym Soundblaster AWE32, SB Live!, wszystkie karty Vortex II, TB Pinnacle, TB Maui, AVM Apex, Gravis UltraSound czy UltraSound PnP.

Zobacz również:

Wczytuje formaty wielu komercyjnych syntezatorów takich jak np. Ensoniq, Akai, Kurzweil, Roland czy Yamaha, a niektóre z nich konwertuje do zapisywalnego przez siebie formatu.

Kliknij, aby powiększyćAwave Studio w wersji 7.0 radzi sobie z aż 150 kombinacjami format + platforma, a jego trzy podstawowe funkcje to: konwersja, edycja oraz odtwarzanie plików dźwiękowych audio także *.MID. Na nich nie kończą się jednak oferowane przez program opcje. Do silnych atutów Awave Studio należy także modyfikowanie - a więc i generowanie nowych brzmień instrumentów (Audio Processing Wizard). Odczytując 150 formatów plików, Awave Studio potrafi je konwertować i przetwarzać (w zakresie parametrów), pojedynczo lub sekwencyjnie a następnie zapisać do 60 spośród nich.

Awave okaże się bardzo przydatny dla osób komponujących i/lub poszukujących np. w Internecie nowych instrumentów. Nie jest to trudne, bo jest ich tam pełno, ale dopasowanie ich formatu do formatu akceptowanego przez posiadany syntezator (kartę dźwiękową) jest najczęściej możliwe tylko poprzez konwersję - a w tym świetny jest właśnie Awave Studio.

Awave Studio w edycji nie tylko "uznaje" szeroki podzbiór specyfikacji DownLoadable Sounds Level 1 i 2 Standard oraz SoundFont 2.0 Standard, ale można go także przystosować do innych standardów. Ważne jest przy tym, że parametry samych instrumentów ustawia się w edytorze graficznym, co szczególnie przydaje się w konstruowaniu pętli.

Awave Studio umożliwi Ci także odtwarzanie utworu MIDI zapisanego

z wykorzystaniem banku instrumentów innego niż ma Twoja karta, bo albo dokona niezbędnej konwersji, albo wczyta plik MIDI wraz z odpowiednim bankiem instrumentów, by go następnie bez zbędnych ceregieli poprawnie odtworzyć. A potem zapisze do formatu WAV, który Ty potem wciśniesz do MP3, który...itd.

Możesz też przekształcać moduły MOD-trackerów na format MIDI z dołączonymi własnymi instrumentami. Podczas odtwarzania plików audio, włączony oscyloskop i graficzny wyświetlacz analizatora częstotliwości pozwalają na przydatną w praktyce wizualną ocenę odsłuchu.

Wspomniane przetwarzanie wsadowe wykonuje się w kreatorze Batch Conversion Wizard, który pozwala również na zbiorowe dołączanie określonych efektów do każdego z plików. Dzięki wtyczkom DirectX 7.0 (lub późniejszym) i DirectX Media, dostępne są tu całe zastępy filtrów (efektów) DirectShow Audio Effect Filters.

Kreator Instrument Processing Wizard ułatwi wykonywanie a nawet częściowo automatyzuje powtarzające się zadania edycyjne w odniesieniu do poszczególnych instrumentów.

Obsługa protokołów przesyłu danych SDS oraz SMDI pozwala przesyłać próbki przez tor MIDI a także przez szybkie łącze SCSI.

MemoKit 2.1

Kliknij, aby powiększyćZestaw czterech narzędzi do zarządzania i optymalizacji pamięci RAM oraz tzw. VCache - parametrów podręcznej pamięci dyskowej (Memory and Disk Cache Optimizer), z wbudowanym analizatorem wykorzystania pamięci i zasobów (Memory and Resources Leaks Graphic Analyzer) oraz monitorem systemu - Windows Resources Tracker.

Specjalny algorytm sprawia, że nasz PC będzie miał szybszy czas reakcji nawet przy wielu jednocześnie otwartych aplikacjach, a więc przy dużym obciążeniu pamięci.

"Dopalacz" Heavy Duty Memory Booster przyda się zwłaszcza przy pracy z aplikacjami multimedialnymi oraz online w warunkach niskich zasobów RAM.

Wszystkie cztery moduły potrafią w sposób widoczny zwiększyć ogólną wydajność systemu, a w pewnych sytuacjach nawet zapobiec zawieszeniu się systemu.

Duży i dokładny wyświetlacz graficzny Memory/Resources Real-time Graphic History wraz z listą Program History pozwalają łatwo zidentyfikować pamięcio - i zasobochłonne aplikacje, czyli głównych sprawców spowolnienia systemu.