Animacje we Flashu

Nie bądź niewolnikiem animacji - pozwól wykonać robotę programowi Macromedia Flash

Nie bądź niewolnikiem animacji - pozwól wykonać robotę programowi Macromedia Flash

Kiedy już minie pierwszy zachwyt nad stworzoną przez ciebie stroną, zaczynasz sobie zdawać sprawę, że zdjęcie twojego kota leżącego na kanapie wcale nie jest takim atracyjnym widokiem. Wypróbowałeś już typowe sztuczki służące do ożywienia witryn internetowych - tła z obrazkami, kolorowy tekst oraz oczywiście animowane GIF-y - ale teraz chciałbyś pokazać swoim gościom coś bardziej wciągającego. Jeśli chodzi o ożywianie stron internetowych, to nic nie przebije ruchomych obrazków przewijających się przez ekran, przesuwającego się tekstu oraz pojawiających się i znikających obrazków. Chociaż animowanie statycznych stron internetowych może wydawać się skomplikowane, program Macromedia Flash 4 może ułatwić zadanie dzięki narzędziom przejmującym najnudniejszą i najbardziej czasochłonną część roboty.

Macromedia stworzyła Flasha z myślą o Internecie. Program generuje pliki o małej wielkości, które dobrze się sprawują we wszystkich prawie przeglądarkach. Format Flash - oznaczony rozszerzeniem SWF - pod wieloma względami wyróżnia się w porównaniu z innymi formatami grafiki animowanej. Przede wszystkim Flash jest oparty na grafice wektorowej. W przeciwieństwie do obrazków bitmapowych (takich jak GIF czy JPEG), gdzie konieczne jest zapisanie informacji o każdym pojedynczym pikselu, w tym przypadku używa się matematycznych formuł do opisania kształtu, koloru i położenia obrazu. Dzięki temu potrzeba mniej miejsca na dysku, a dodatkowo nawet skomplikowane animacje ładują się szybko do przeglądarki.

Zobacz również:

Aby osoby odwiedzające twoją stronę mogły odtwarzać filmy w formacie flash, konieczne jest załadowanie darmowego odtwarzacza Flash Player. Po jego instalacji możesz być pewny, że wszystkie osoby widzą filmy dokładnie tak samo. W przeciwieństwie do innych narzędzi do tworzenia animacji sieciowych - takich jak na przykład dynamiczny HTML, który nie działa w starszych przeglądarkach, a w nowszych nie najlepiej, z różnymi efektami - filmy stworzone we Flashu zawsze wyglądają i zachowują się jednakowo, niezależnie od wersji przeglądarki i platformy systemowej, na której jest zainstalowana odpowiednia wtyczka (plug-in).

Poruszające przeżycie

Dawno temu twórcy filmów animowanych musieli ręcznie rysować dziesiątki tysięcy klatek w celu stworzenia długometrażowego filmu animowanego. Oczywiście, była to bardzo nudna praca. Główni rysownicy nie zajmowali się rysowaniem poszczególnych klatek animacji. Ich zadaniem było stworzenie najważniejszych klatek filmu - dla przykładu, rysunku łucznika przed naciągnięciem łuku, a następnie tego samego łucznika po wystrzeleniu strzały. Rzesza rysowników musiała ślęczeć nad pośrednimi klatkami w celu stworzenia wrażenia ruchu. Taki proces nazywa się animowaniem.

Na szczęście nie ma już potrzeby zatrudniania armii ludzi, którzy zajmują się rysowaniem wszystkich detali filmu. Flash ma własny zestaw narzędzi, służących do tworzenia przejść między poszczególnymi klatkami, dzięki czemu przygotowanie animacji dla witryny internetowej zajmuje ułamek sekundy. Oczywiście możesz własnoręcznie tworzyć we Flashu poszczególne klatki, ale nie tylko jest to nudne zajęcie, pochłaniające czas, ale i plik wynikowy znacznie zwiększa swoją wielkość, gdyż program musi zapisać więcej informacji. Dzięki narzędziom do animacji wystarczy tylko zdefiniować klatkę początkową i końcową, a Flash stworzy całą zawartość klatek pośrednich.

We Flashu dostępne są dwa rodzaje narzędzi do tworzenia przejść między klatkami - animacja ruchu i kształtu. Jak sama nazwa sugeruje, animacja ruchu służy do stworzenia iluzji poruszania się obiektu - na przykład piłki rzuconej wzdłuż ekranu. Ale możliwe jest osiągnięcie znacznie ciekawszych obiektów. To narzędzie potrafi zmienić atrybuty obrazka, również wielkość, rotację, nachylenie, kolor i przezroczystość, nawet kiedy obiekt się nie porusza. Dla przykładu, możesz wykorzystać animację ruchu do stworzenie filmiku z białym kotem, zmieniającym stopniowo kolor na czarny.

Dzięki animacji kształtu jest możliwa transformacja jednego obiektu w inny, na przykład możemy stworzyć kota zamieniającego się w dynię. Ale ten rodzaj animacji umożliwia również wykorzystanie ruchu obiektu. Jeśli zmieniasz kota siedzącego w lewym dolnym rogu ekranu w dynię umieszczoną u góry po prawej, wykorzystujesz narzędzia do animacji kształtu. Podsumowując, jeśli chcesz stworzyć animację w ramach jednego obrazu, wykorzystaj animację ruchu. Jeśli natomiast zamierzasz przekształcić jeden obiekt w inny, będą potrzebne narzędzia do animacji kształtu.

Etapy tworzenia filmu

Zanim będziesz mógł stworzyć swoją pierwszą internetową animację, powinieneś zapoznać się z terminologią i narzędziami Flasha. Główny obszar roboczy nazywany jest sceną ("stage"). Aby stworzyć tekst i grafikę w swoim projekcie, możesz wykorzystać wewnętrzne narzędzia Flasha lub zaimportować obraz z innego programu do grafiki wektorowej, takiego jak Macromedia FreeHand czy Adobe Illustrator. Możliwy jest również import do filmu Flasha obrazków bitmapowych w formacie PICT lub JPEG, ale wówczas plik wynikowy znacznie zwiększy się w porównaniu z plikiem z rysunkami wektorowymi.

Powyżej sceny jest umieszczona ścieżka czasu ("timeline"), na której są pokazane warstwy i klatki twojego filmu Flash. Warstwy znajdują się po lewej stronie ścieżki czasu i, tak jak w przypadku programów typu Adobe Photoshop czy FreeHand, służą do organizacji twoich obrazków. We Flashu należy szczególnie pamiętać o umieszczaniu obiektów na oddzielnych warstwach, dzięki czemu można je przesuwać niezależnie. Klatki są sercem filmu - pojedyncza klatka to po prostu obrazek, ale kilka klatek umieszczonych po sobie to już fragment animacji. Klatki są umieszczone na ścieżce czasu horyzontalnie od lewej do prawej. Kiedy klikniesz na konkretną klatkę na ścieżce czasu, na scenie pojawi się odpowiedni fragment filmu.

Flash pozwala kontrolować liczbę klatek odgrywanych na sekundę (fps). Im wyższa wartość fps, tym płynniejsza animacja. Domyślnie Flash ustawia prędkość filmu na 12 fps, co jest dobrą wartością w przypadku umieszczenia filmu na witrynie internetowej - jest utrzymana dobra prędkość odtwarzania animacji bez przeskoków.

Tworzenie klatek głównych

Jak już powiedziałem, to klatki tworzą film, ale obrazy możesz zmieniać tylko poprzez specjalny rodzaj klatki nazwany klatką główną ("keyframe"). Dzięki takim klatkom możesz kontrolować wszystkie rodzaje przejść i zmian w twojej animacji, włączając w to ruch obiektu, jego wielkość, kształt lub kolor. Prosta animacja, na przykład piłki toczącej się po podłodze, może wymagać tylko dwóch głównych klatek - jednej na początku, a drugiej na końcu. Aby jednak zmusić piłkę do odbicia się i powrotu z jednoczesną zmianą koloru, konieczne będzie stworzenie dziesięciu lub więcej głównych klatek w celu kontroli zmian kierunku ruchu, szybkości i cienia.

Symbole zmniejszające wielkość

Flash nawet w przypadku skomplikowanych animacji umożliwia szybkie ładowanie filmu dzięki wykorzystaniu symboli - pojedynczych obiektów będących tekstem lub rysunkiem wielokrotnie używanym w filmie. Symbole nie zwiększają wielkości pliku wynikowego. Kiedy używasz animacji ruchu do poruszenia obiektu, Flash konwertuje jego obraz na symbol, a następnie umieszcza go w bibliotece filmu, czyli przydatnym schowku dla powtarzających się elementów. Jeśli Flash musi ponownie wykorzystać tę samą grafikę, jest wstawiany jej symbol.

Wstawienie takiego symbolu nie zwiększa wielkości filmu, ponieważ informacja o samym obiekcie nie zmienia się (wszystkie linie, kształty i kolory pozostają bez zmian) - jest po prostu wstawiany wskaźnik do obiektu. Dla przykładu, po zamienieniu bitmapowego rysunku gwiazdy o wielkości dwóch kilobajtów jestem w stanie umieścić w filmie tysiące odwołań do tego rysunku w celu stworzenia gwiaździstego tła filmu - bez zwiększenia wielkości samego pliku.