Dobrać się do InDesigna

Porady dla Xpressowców, zamierzających poszerzyć swoje horyzonty

Porady dla Xpressowców, zamierzających poszerzyć swoje horyzonty

Szokuje mnie, jak wiele osób niewzruszenie odmawia nauki języków obcych, podróży do obcych krajów czy poznawania innych kultur. Jak zatem zamierzają oni perspektywicznie spojrzeć na swoje życie? Podobnie uważam też, że nawet najbardziej zatwardziały użytkownik Quark-XPressa powinien spojrzeć choć raz na Adobe InDesigna.

Jeśli czytaliście inne moje artykuły o InDesignie, zauważyliście, że nie zamierzam wcale zmieniać swojego narzędzia pracy na tenże produkt w wersji 1.0. Ten program nie ma wielu funkcji, których potrzebuję, jak np. narzędzi do obsługi długich dokumentów; z kolei wiele z tych narzędzi, które tam są, musi jeszcze jakiś czas dojrzewać. Niemniej jednak są tacy - studia, drukarnie, graficy - którzy powinni w swoim własnym interesie zapoznać się bliżej z tym programem, ponieważ ich klienci wkrótce będą zeń korzystać albo będą zlecać takie czynności, dla których jedynie InDesign ma właściwe narzędzia.

Zobacz również:

Adobe może twierdzić, że rozpoczęcie pracy z InDesignem jest bezbolesne, ale zawsze jest coś takiego jak "czas nauki", a długoletni użytkownicy XPressa (jak ja) mogą powiedzieć, że niektóre z funkcji InDesigna są zagmatwane. W tym artykule opiszę kilka takich znalezisk, na których można się potknąć i poradzę, jak ominąć niebezpieczne miejsca. Weźcie też pod uwagę, że Adobe z pewnością wypuści wkrótce uaktualnienie InDesigna (już dostępne w wersji 1.5 - JH), które usunie kilka z tych wątpliwej przydatności funkcji. Przeczytajcie plik "Read Me" po instalacji InDesigna, aby dowiedzieć się, co już zostało zmienione.

Interfejs InDesigna

Każdy, kto korzysta z Adobe Illustratora czy Photoshopa, będzie w stanie poruszać się po paletach i pozycjach menu InDesigna bez specjalnych problemów. Jednak pewne szczegóły tego interfejsu mogą łatwo oszukać kogoś, kto przyzwyczaił się do konwencji Quarka. Dla przykładu, w XPressie uaktywniacie chwilowo narzędzie zawartości ("łapka") za pomocą klawisza Option. W InDesignie do tego celu użyjecie spacji... chyba że wcześniej było aktywne narzędzie tekstu i kursor znajduje się w ramce tekstowej. Wtedy musicie wcisnąć klawisz Option. Jeśli wciśniecie go w innej sytuacji, zamiast wybrania narzędzia "łapki" powielicie obiekt, w który pukniecie myszką - dosyć to zagmatwane.

Bądźcie w pogotowiu - są jeszcze inne "schody". O ile narzędzia Move i Direct Select z InDesigna w pewnej mierze odpowiadają Item i Content z XPressa, program wymaga skorzystania z trzeciego narzędzia - tekstowego - aby móc wpisywać lub poprawiać tekst. A jeśli zaznaczyliście tekst za pomocą tego narzędzia i zamierzacie skorzystać z innego, pamiętajcie, że wciśnięcie klawiszy Command-Tab wyłącza tryb edycji tekstu. Od tej pory klawisze służą do szybkiego wyboru narzędzi z palety (np. V wybiera Move, a A - Direct Select).

Użytkownicy XPressa będą zaskoczeni, bo gdy zaznaczą tekst w ramce tekstowej, a następnie użyją narzędzia Move do przemieszczenia tejże ramki, zaznaczony tekst zniknie. Rada - najpierw ustawcie ramkę tekstową tam, gdzie chcecie ją edytować, i dopiero wtedy poprawiajcie tekst.

Style znakowe i strony wzorcowe

Style znakowe i strony wzorcowe (master pages) w InDesignie działają trochę inaczej niż w QuarkXPressie. Różnice same w sobie nie są złe - w istocie metody InDesigna w pewnych miejscach są nawet lepsze. Jednak znów, o ile nie uświadomicie sobie tych różnic, wpadniecie w kłopoty. Gdy nadajecie atrybut stylu (znakowego) blokowi tekstu w XPressie, styl ten zastępuje wszystkie zdefiniowane w nim atrybuty formatowania znaków (krój, styl, kolor, odstępy międzyliterowe itd.) Style znakowe w InDesignie mogą być z kolei nadawane "częściowo" - np. możecie stworzyć w InDesignie taki styl, który zmienia krój i kolor pisma, ale zachowuje rozmiar, skalę i interlinię (tak, tak - interlinia to w InDesignie atrybut znaku, co też może zaskoczyć Quarkowców [w XPressie to atrybut akapitu - JH]). Zapewne spędzicie więcej czasu definiując style znakowe w InDesignie, ale macie przy tym większą kontrolę nad wynikiem pracy.