Klinika cyfrowych zdjęć

Przedstawione tu sztuczki na pewno przydadzą się przy poprawianiu zdjęć z cyfrowych aparatów fotograficznych

Przedstawione tu sztuczki na pewno przydadzą się przy poprawianiu zdjęć z cyfrowych aparatów fotograficznych

Rynek cyfrowych aparatów fotograficznych rozwija się z roku na rok coraz dynamiczniej. Nie jest to dziwne, jeśli za cenę już 2-3 tysięcy złotych można kupić przyzwoitej jakości aparat fotograficzny, za pomocą którego jeszcze tego samego dnia zdjęcia z wycieczki możemy wydrukować na domowej drukarce lub przesłać znajomym jako załącznik e-mail.

Zobacz również:

Jednak korzystanie z aparatu cyfrowego wiąże się też z kłopotami, których nie zawsze można uniknąć. Dotyczy to w dużej mierze grafików i profesjonalnych projektantów, którzy od cyfrowych zdjęć wymagają absolutnej doskonałości. Niestety, nawet najwyższej jakości aparat o rozdzielczości ponad 3 milionów punktów jest w stanie stworzyć zdjęcie o jakości ledwie w połowie odpowiadającej klatce 35-mm negatywu. Pojemność stosowanych w cyfrowych aparatach kart pamięci wymusza zapisywanie zdjęć w formacie JPEG, charakteryzującym się dużym stopniem kompresji obrazu i w dodatku głębia koloru zdjęcia jest sztucznie przekształcana z przechwytywanych przez obiektyw i układy CCD 8 bitów na wyświetlany na ekranie kolor 24-bitowy.

Oczywiście, powiększenie rozdzielczości cyfrowego zdjęcia przy użyciu magicznej laseczki jest niemożliwe, podobnie jak odtworzenie pominiętych przez aparat szczegółów. Jednak używając podstawowych poleceń Photoshopa możliwe jest poprawienie niektórych parametrów obrazu - wydawałoby się nieodwołalnie utraconych.

1 Jakość cyfrowego zdjęcia zależna jest od wielu czynników - od jakości samego aparatu, po umiejętności fotografa. Osiągnięcie idealnego zdjęcia prosto z aparatu jest w praktyce niemożliwe.

Kliknij, aby powiększyćPrzed: Na zdjęciu są widoczne typowe dla cyfrowych fotografii błędy. Najbardziej zwracają uwagę ciemne kolory - są spowodowane niedoświetleniem, wynikającym z błędnego pomiaru światła. Z kolei zapis zdjęcia w formacie JPEG i relatywnie niska rozdzielczość (poniżej 1 miliona pikseli) spowodowały powstanie pewnej ilości "szumów" obrazu.

Większości błędów można, co prawda, uniknąć, stosując odpowiedniej klasy aparat cyfrowy, ale najczęściej grafik nie ma dostępu do sprzętu fotografa ani też wpływu na odpowiednie jego wykorzystanie. W momencie gdy zdjęcie pojawi się na ekranie komputera można już tylko poprawić jego wady.

Kliknij, aby powiększyćPo: Po wykonaniu w programie Adobe Photoshop opisanych obok czynności zdjęcie zmieniło się niemal nie do poznania. Ciemny i szary obraz wygląda teraz jaśniej, kolory są żywsze, widać też więcej szczegółów. Nie możemy, co prawda, zagwarantować tak doskonałych efektów wszystkim waszym zdjęciom poddawanym renowacji wg naszej instrukcji. Mamy jednak nadzieję, że poprawicie większość "pamiątek z wakacji" wstydliwie ukrywanych w zakamarkach twardych dysków.

2 Dopasowanie poziomów Nie miniemy się z prawdą twierdząc, że cyfrowe zdjęcie wymaga trochę pracy nad poprawieniem kolorów. Najlepszymi narzędziami do tego celu są dwa polecenia menu Obrazek programu Photoshop - Dopasuj poziomy oraz Dopasuj barwę/nasycenie (zgrupowane we wspólnym podmenu Dopasuj). Pierwszym z nich można w łatwy i precyzyjny sposób wyregulować jasność i kontrast zdjęcia.