Odmienne stany kursora

Interaktywne strony budowane w technice remote rollovers

Interaktywne strony budowane w technice remote rollovers

Adobe LiveMotion to doskonałe narzędzie zarówno dla entuzjastów sieci, jak i zawodowych projektantów. Dzięki znajomemu interfejsowi graficznemu Adobe można łatwo tworzyć grafikę tak statyczną, jak i dynamiczną. W LiveMotion użytkownik może niezależnie zmieniać poszczególne grafiki, zatem w stosunkowo prosty sposób uzyska wyrafinowane efekty, takie jak przeładowanie grafiki w innym miejscu strony (remote rollover). W przeciwieństwie do zwykłego przeładowania, gdzie jeden obrazek zastępowany jest przez inny, technika remote rollover pozwala, żeby jeden obrazek wywołał odpowiednie zachowanie innego. Wyobraźmy sobie, że na stronie dla miłośników zwierząt po lewej mamy przycisk "Pogłaszcz kota", a po prawej - puste miejsce. Kiedy przesuwamy kursor na przycisk, w pustym miejscu pojawi się obrazek zadowolonego kota. Kiedy kursor zjedzie z przycisku (funkcja mouse out), kot znika.

Dzięki technice remote rollover można wzbogacić stronę elementami interaktywnymi i sprawić, by była zabawniejsza. Poniżej podaję opis, jak stworzyć podstawowe obrazki przeładowania w technice remote rollover i wyeksportować je w takich formatach, żeby mogli je podziwiać niemal wszyscy internauci. Jeśli nie jesteś jeszcze właścicielem Adobe LiveMotion, możesz wypróbować ten program ściągając darmową wersję próbną (działa przez 30 dni) ze strony http://www.adobe.com/products/livemotion

Zobacz również:

<hr>Molly E. Holzschlag jest autorką książki "Poznaj Adobe LiveMotion w 24 godziny" (Sams, 2000). Więcej informacji o jej książkach, artykułach i wykładach znajdziesz na stronie http://www.molly.com<hr>

Zaprojektuj obiekt, który wywołuje akcję.

Musisz zacząć od stworzenia obiektu, który zobaczą internauci wchodząc na stronę. Będzie on wywoływał odpowiednie akcje. Należy stworzyć go w LiveMotion lub zaimportować, a następnie opisać, jak ma się zachowywać w zależności od położenia kursora (rollover states: Normal, Over i Out).

Żeby stworzyć nowy obiekt, wybierz opcję New z menu File. Kliknij przycisk OK, by przyjąć standardowe ustawienia kompozycji. Stwórz go w LiveMotion lub wstaw w to miejsce obiekt stworzony wcześniej. Ja stworzyłam tekst za pomocą narzędzia do wstawiania tekstów (A).

Następnie opisz, jak obiekt ma się zachowywać w zależności od położenia kursora. Wybierz go wskaźnikiem (B).W palecie Rollovers (opcja Rollovers w menu Window) kliknij na przycisk New Rollover State (C). W palecie pojawi się stan Over. Wybierz stan Over i zmień wygląd obiektu. Chciałam, by pod wpływem kursora tekst zmienił się z czarnego na brązowy. Zaznaczyłam więc obiekt i zakraplaczem (D) wybrałam z palety kolorów (Window: Color) odpowiedni kolor.

Kliknij ponownie na przycisk New Rollover State, by zdefiniować wygląd obiektu w sytuacji, kiedy kursor znika znad niego. Nadałam mojemu tekstowi czarny kolor, taki sam jak w stanie Normal.

Stwórz drugi obiekt.

Drugi obiekt - ten, który pojawi się, kiedy najedziemy kursorem na pierwszy - może być prosty lub złożony i może wystąpić w dowolnym miejscu na stronie. Podobnie jak w przypadku pierwszego obiektu musimy zdefiniować jego trzy stany, w zależności od położenia kursora: Normal, Over i Out.

Wstaw drugi obiekt (A) - opcja Place w menu File. Zaznacz go i w palecie Rollovers wybierz stan Normal. Jako że chciałam, by z początku mój drugi obiekt był niewidoczny, w stanie normal ustawiłam mu widoczność równą 0. W palecie Opacity przesunęłam suwak Object Layer Opacity (b) na 0.

Kliknij przycisk New Rollover State. Kiedy pojawi się domyślny stan Over, wybierz z wyskakującego menu Custom State. W okienku dialogowym, które się pojawi (c), nazwij ten stan. Nazwałam go image remote. Dla tego stanu ustawiłam widoczność obiektu na 100 proc. (suwak Object Layer Opacity przesunięty na 100) - chciałam, żeby obiekt pojawił się, kiedy ktoś najedzie nań kursorem.

Znów kliknij przycisk New Rollover State. Wybierz z wyskakującego menu stan Out. Teraz możesz zdefiniować, jak obiekt będzie wyglądał, kiedy zjedzie z niego kursor. Ja ustawiłam widoczność na 0 - w ten sposób obiekt zniknie, kiedy zjedzie z niego kursor.