Telewizor na tymczasem

Zanim powiesi się na ścianie plazmę za kilkadziesiąt tysięcy złotych, można zabawić się w ekscentryka i urządzić kino z telewizorem wielkości subwoofera w roli centralnego elementu zestawu. Sprawdziliśmy: Panasonic TX-21MK1P, Sony KV-21FT1K i LG CK - 21K44EX

Zanim powiesi się na ścianie plazmę za kilkadziesiąt tysięcy złotych, można zabawić się w ekscentryka i urządzić kino z telewizorem wielkości subwoofera w roli centralnego elementu zestawu.

Mały telewizor, ale nie małe możliwości. Liczba złączy i funkcji bywa imponująca.Kliknij, aby powiększyćMały telewizor, ale nie małe możliwości. Liczba złączy i funkcji bywa imponująca.Kino domowe to nie tylko dźwięk, ale również obraz. Dopiero dokładnie skomponowany z obrazem zestaw brzmieniowy gwarantuje prawdziwy sukces. Jednakże wielu z nas zapomina o obrazie, psując sobie tym samym przyjemność oglądania wartościowych filmów. Oczywiste jest, że każde pomieszczenie wymaga zastosowania nieco innego odbiornika, ponadto jego wybór jest ściśle uzależniony od możliwości finansowych zainteresowanego.

Zobacz również:

Kierując się zaobserwowanymi na rynku tendencjami, postanowiliśmy zaprezentować kilka modeli telewizorów. Na pierwszy ogień wystawiliśmy trzy 21-calowe modele, które dają się porównywać raczej pod względem funkcjonalności i możliwości regulacji niż ostrości obrazu czy jasności połączonej z kontrastem.

Panasonic TX-21MK1P

Zanim użytkownicy zdążyli pomysleć, że płaskie ekrany muszą mieć powyżej 32 cali, Sony wypuściło na rynek 21-calową Wegę.Kliknij, aby powiększyćZanim użytkownicy zdążyli pomysleć, że płaskie ekrany muszą mieć powyżej 32 cali, Sony wypuściło na rynek 21-calową Wegę.Podobnie jak większość telewizorów 21-calowych Panasonic zawiera baterię wejść i wyjść na przedniej i tylnej ścianie obudowy. Przód obfituje w ukryte pod zewnętrzną klapką gniazda AV3 (Audio/Video), składające się z RCA Video i dwóch RCA Audio oddzielnie dla kanału prawego i lewego (AV3 służy między innymi do sprawnego i szybkiego podłączenia kamery). Po prawej stronie (również ukryte) znajduje się gniazdo wejściowe umożliwiające podłączenie słuchawek. Oprócz niezbędnych wejść i wyjść przednia klapka kryje również kilka funkcjonalnych przycisków, których odpowiedniki znajdują się na pilocie zdalnego sterowania.

Tylna ściana obudowy cechuje się dwoma złączami scart AV1 i AV2 umożliwiającymi podłączenie magnetowidu, satelitarnego urządzenia odbiorczego, kamery lub konsoli do gier komputerowych. AV1 to 21-wtykowy scart umożliwiający przesyłanie sygnału RGB. AV2 to również 21-pinowy wtyk służący do przesyłania danych przez Q-Link. Oprócz dwóch złączy scart tylna ścianka wyposażona jest w wyjście Audio (2xRCA), za pomocą którego można podłączyć do telewizora zestaw hi-fi. Standardowym przyłączem jest wejście antenowe, za pomocą którego jesteśmy w stanie podpiąć telewizor pod lokalną telewizję kablową lub bezpośrednio pod antenę zewnętrzną. Oczywiście, podłączeń antenowych jest całe mnóstwo. Jednym z możliwych jest przepuszczenie sygnału antenowego przez magnetowid.

Panasonic ma menu wyświetlane na ekranie. Pierwszą i jedną z najistotniejszych funkcji jest ustawianie parametrów obrazu, takich jak kontrast, jaskrawość, kolor, ostrość, balans bieli. P-NR i AI. P-NR to opcje automatycznie zmniejszające niepożądane zakłócenia obrazu, natomiast AI automatycznie analizuje sygnał wejściowy i tak go przetwarza, żeby uzyskać poprawiony kontrast, optymalną głębię pola i wyraziste odcienie kolorów. Ustawienia odcieni TINT pojawią się jako jedna z pozycji w menu tylko wtedy, gdy do telewizora zostanie podłączone źródło podające sygnał NTSC.

Najmniejsze wersje odbiorników z idealnie płaskimi ekranami oferują wysokiej jakości obraz i dźwięk na zupełnie przyzwoitym poziomie.Kliknij, aby powiększyćNajmniejsze wersje odbiorników z idealnie płaskimi ekranami oferują wysokiej jakości obraz i dźwięk na zupełnie przyzwoitym poziomie.Kolejną możliwością menu OSD są ustawienia dźwięku. Podstawowym trybem regulacji jest barwa tonu (ustawienie niskich i wysokich częstotliwości), regulacja różnicy poziomu natężenia dźwięku pomiędzy kanałem prawym i lewym oraz siły głosu. Menu dźwięku to również ustawienia AI, automatycznie analizujące sygnał wejściowy i tak go przetwarzające, aby poziom szumu oraz ton były optymalne dla danego programu. Kolejna funkcja - NICAM pozwala na wybieranie trybu odtwarzania dźwięku. Z reguły menu zostaje skonfigurowane w trybie stereo, tak żeby zoptymalizować wrażenia odsłuchowe. W przypadku kiedy do odbiornika podawany jest sygnał monofoniczny lub dźwięk stereo jest zbyt zakłócony, zalecane jest przejście w ustawieniach do konfiguracji monofonicznych M1 lub M2. Menu dźwięku dopuszcza również ustawienia jakości dźwięku dla sekwencji mówionych i muzycznych. Ostatnim z elementów ustawień dźwiękowych jest tryb panoramiczny potęgujący wrażenie dźwięku stereofonicznego wpływającego na przestrzenność wrażeń odsłuchowych.