Sklepy internetowe

Jak kupić płytę w sieci? A może gdzie? Opisaliśmy sklepy: merlin, falco i blackstar

!www.merlin.com.pl

Kliknij, aby powiększyćPierwsza w Polsce tak poważna księgarnia internetowa. Początkowo domeną Merlina były wyłącznie książki, ale z biegiem czasu asortyment wzbogacił się o inne media. Obecnie możemy nadal kupić tam wydawnictwa książkowe, stanowiące trzon oferty, ale również filmy oraz koncerty na DVD i VHS, szeroko pojęte mutimedia, płyty CD. Ostatnio asortyment tego sklepu znacznie przekroczył 80 000 pozycji, z czego prawie połowę stanowią książki. Co najważniejsze dla klientów, ceny w Merlinie są najniższe prawie w każdej kategorii. Dotyczy to zarówno płyt z muzyką i filmami, jak i książek. Normą jest oczywiście płatność za pomocą karty kredytowej, przy czym zadbano o bezpieczeństwo danych, wprowadzając szyfrowanie przesyłanych informacji przy użyciu 128-bitowego klucza. Dokonując zakupu o wartości powyżej 100 złotych, możemy liczyć na bezpłatną dostawę. Szczególnie powinni ucieszyć się posiadacze kart kredytowych Citibanku - są uprawnieni do 10-procentowej zniżki.

Niestety, w dziale filmowym znalazły się wspólnie wydawnictwa na kasetach VHS i na płytach DVD. Tak więc niemożliwe jest wyselekcjonowanie samych płyt. Autorzy myśleli zapewne o osobach desperacko poszukujących konkretnego tytułu, nie zważających zaś na nośnik. Trzeba jednak przyznać, że wybór jest spory i mamy duże szanse na znalezienie ulubionego filmu. Do tego należy pochwalić oznakowanie towaru, gdyż zazwyczaj w opisie są wszystkie potrzebne informacje, od charakterystyki technicznej dysku, aż po streszczenie filmu. Można śmiało powiedzieć, że Merlin pretenduje do miana lidera polskich sprzedawców internetowych.

Zobacz również:

!www.falco.com.pl

Kliknij, aby powiększyćKrakowski Falco jest zarówno detalistą, jak i hurtownikiem. W ofercie sprzedaży tego sklepu znajdziemy nie tylko płyty, ale także wiadomości z rynku, zapowiedzi premier oraz wyniki sprzedaży za poprzedni miesiąc. I tak we wrześniu pierwsza trójka kształtowała się następująco: 1. I stanie się koniec; 2. Szósty zmysł; 3. Kino Domowe + Miś. Ostatnio w ofercie znajdowało się 513 płyt DVD i kaset VHS z filmami, 141 DVD, CD i VHS z muzyką. Co ciekawe, oferta Falco obejmuje oprócz nośnikówĘrównież sprzęt do ich odtwarzania. Można więc bez wychodzenia z domu wyposażyć się w sprzęt hi-fi albo do kina domowego.

Niebanalny jest projekt strony, w nieco mrocznym, czarnym kolorze. Do korzystania z serwisu sklepu powinna zachęcić dość prosta i jasna nawigacja, ukazująca się już na stronie głównej. Nie zapomniano o internautach żądnych informacji. Każdy posiadacz konta pocztowego może zostać subskrybentem powiadomień o aktualizacjach.

Co zaś do zakupów, wyróżnić można dwie strefy: dla użytkowników prywatnych oraz dla hurtowników. Ceny w obu różnią się nieznacznie, jednak przy większych ilościach (minimum 100 sztuk) rzeczywiście można zaoszczędzić. Brak możliwości zapłaty kartą, jedynie przelewem lub za pobraniem.

!www.blackstar.co.uk

Kliknij, aby powiększyćChyba najpopularniejszy w Polsce sklep rodem z Wysp Brytyjskich. Liczbę odwiedzających i klientów zawdzięcza po części świetnej stronie tytułowej, która swym uporządkowanym i eleganckim projektem przekonuje do dokładniejszego zwiedzenia serwisu. Z menu głównego możemy dostać się wprost do listy filmów na sprzedaż, rankingów czy zapowiedzi premier płytowych. Drugim powodem sukcesu jest z pewnością bogaty wybór kaset i płyt. Może o tym świadczyć choćby liczba podgrup, które ułatwiają dotarcie do poszukiwanego tytułu. Takich kategorii tematycznych jest 22, począwszy od filmów rodzinnych i dokumentalnych, poprzez popularnonaukowe czy komedie, aż po horrory i filmy tylko dla dorosłych. Ciekawą praktyką, wprowadzaną u nas bardzo powoli, jest 20% upustu dla klientów zamawiających film przed jego premierą. Zapewnione jest oczywiście bezpieczeństwo przesyłania danych, ale najostrożniejsi mogą zadzwonić, wysłać je faksem albo pocztą.