Bond za kółkiem

Digital Animations Group tworzy szalone intro do bondowskiej gry "007 Racing"

Digital Animations Group tworzy szalone intro do bondowskiej gry "007 Racing"

Kliknij, aby powiększyćStworzone za pomocą programów LightWave i Maya wprowadzenie do gry "007 Racing" z Jamesem Bondem przenosi uczestnika prosto w sam środek akcji i gwałtownie podnosi mu poziom adrenaliny.

Mężczyźni zazdroszczą Jamesowi Bondowi nie tylko tego, że jest przystojny, ma nienaganny styl bycia i powodzenie u kobiet, ale przede wszystkim tego, że agent 007 jeździ fantastycznymi samochodami i zwiedza najbardziej urocze zakątki świata. Któż nie wyobrażał sobie, że jest najlepszym tajnym agentem, siedzi za kierownicą najnowszego modelu aston martina, jaguara, lotusa czy BMW i walczy do upadłego o sprawiedliwość i porządek świata?

Zobacz również:

Dzięki nowej grze Electronic Arts (EA) możecie zrealizować to marzenie trzymając w ręku konsolę Playstation.

"007 Racing" daje graczom możliwość kierowania jednym z wielu doskonałych samochodów, takich jak Aston Martin DB7 czy niesamowity wóz-amfibia Lotus Esprit. Każdy nafaszerowany jest bronią i gadżetami. Można wziąć udział w 12 misjach sprawowanych w różnych zakątkach globu, m.in. w Amsterdamie, Ameryce Południowej, Monte Carlo czy Nowym Jorku.

Szybkie akcje jak w filmach o Jamesie Bondzie rozgrywają się od samego początku - od szalonego intro, które przenosi gracza w sam środek rozgrywki.

Tę sensacyjną grę wyprodukowała firma Digital Animations Group (DAG), która współpracowała już z Electronic Arts. Za jej wyborem przemawiała jakość poprzednich prac i zdolność do stworzenia dobrego projektu w krótkim czasie.

Ponieważ "007 Racing" korzysta z licencji wydawanych przez producentów serii o Bondzie, specjaliści z Digital Animations musieli sprostać wyzwaniu, jakim była praca z oryginalnymi bondowskimi projektami i konieczność zachowana wysokich kinowych standardów.

Sam Assadian, szef studia w Digital Animations, wyjaśnia: - Choć bardzo byśmy chcieli narzucić Bondowi własną interpretację, nie mogliśmy stworzyć niczego bez akceptacji studia MGM i Electronic Arts. Poza tym nie mieliśmy zbyt dużo czasu.

W sam środek akcji

Kliknij, aby powiększyćElectronic Arts chciała, by "007 Racing" zaczynała się od wybuchowej sekwencji, która w niespełna minutę przeniesie gracza w sam środek akcji. Tworząc intro, specjaliści z Digital Animations musieli śledzić także rozwój samej gry i odpowiednio przystosować ją do wysokiej rozdzielczości wstępu, by zachować spójność całego projektu. To samo dotyczy sekwencji końcowej, która zaczyna się dokładnie tam, gdzie kończy się gra. - To jak typowy film z Bondem - mówi Assadian. - Część interaktywna jest tak zmontowana, jakby była również fragmentem filmu.

Choć Digital Animations tworzyła już wstępy do wielu innych gier, "007 Racing" była wyzwaniem pod wieloma względami. Z powodu zaangażowania w całą sprawę studia MGM (właściciela praw do serii o 007), jakość sekwencji musiała odpowiadać jakości filmów z Bondem, zwłaszcza jeśli chodzi o szczegóły dotyczące samochodów. W filmach samochody Bonda modyfikowano, wypełniając je licznymi gadżetami, takimi jak tarcze z tyłu, wyrzutnie dymu czy oleju. Artyści z Digital Animations musieli zrobić to samo, odtwarzając wręcz szczegóły zmienionych desek rozdzielczych z oddzielnymi włącznikami do każdego gadżetu.

Jeszcze większe wyzwanie stanowiło odtworzenie słynnej sceny przekształcenia Lotusa Esprit z samochodu w łódź podwodną (widzieliśmy ją w filmie "Szpieg, który mnie kochał" z Rogerem Moorem i Barbarą Bach). - W filmie wykorzystano trzy różne samochody, ale my musieliśmy wykonać transformację pojedynczego wozu, pokazując ją krok po kroku - objaśnia Assadian. - Sporo się nagłowiliśmy, jak umieścić wszystkie te części w samochodzie, ale udało się.

Oprócz tworzenia i animowania samochodów, najtrudniejszą częścią zadania było odtworzenie głównego bohatera intro, czyli samego Jamesa Bonda w osobie Pierce'a Brosnana. Wprawdzie Electronic Arts wysłała projektantom z Digital Animations cyberskan Brosnana, ale animacja milionów punktów i wielokątów w nim zawartych okazała się niemożliwa. W Digital Animations przyjęto więc inne rozwiązanie - na podstawie cyberskanu stworzono od podstaw model metaNUBS w programie LightWave i po kolei modelowano kolejne obrazy twarzy. Skórę Brosnana stworzono na podstawie jego fotografii. Dzięki plug-inowi Sasquatch z Worley's Labs odtworzono z kolei włosy. Najtrudniejsza okazała się jednak animacja. - Nie byliśmy zadowoleni i nie wiedzieliśmy dlaczego, dopóki nie przekonaliśmy się, że fotorealistyczny model to mniej niż połowa pracy - wspomina Assadian.