Linux dla każdego?

Zanim zainstalujesz Linuksa, zastanów się czego oczekujesz od systemu operacyjnego. Przedstawiamy odpowiedzi na kilka powtarzających się pytań związanych z Linuksem.

Zanim zainstalujesz Linuksa, zastanów się czego oczekujesz od systemu operacyjnego. Przedstawiamy odpowiedzi na kilka powtarzających się pytań związanych z Linuksem.

Pytanie: Nie udało mi się zainstalować Linuksa z waszej płyty, chociaż potrafię samodzielnie zainstalować Windows. Czy Linux musi być tak trudny w obsłudze?

Zobacz również:

Odpowiedź: Nie należy się zrażać pierwszym niepowodzeniem. Prawdopodobnie gdybyś chciał zainstalować np. Mac OS, uważany za najbardziej przyjazny system w obsłudze, to również nie potrafiłbyś tego poprawnie uczynić. Trzeba pamiętać, że systemy operacyjne to najbardziej skomplikowane części oprogramowania komputerów.

P: Czy mogę za darmo używać Linuksa w mojej firmie?

O: Linuks jest objęty licencją (GNU GPL), która daje wolną rękę w wykorzystaniu tego systemu zarówno w celach komercyjnych, jak i prywatnych. Wszystkie tzw. komercyjne dystrybucje Linuksa różnią się od wersji ogólnodostępnych tym, że oferują większą liczbę programów lub różne dodatkowe programy komercyjne. Pod koniec 2000 r. pojawiły się informacje, iż polskie urzędy skarbowe kwestionują "zerowy" koszt nabycia Linuksa i odgórnie traktują go jako równy cenie zakupu Windows NT/W2K i MS Office. To powoduje określone reperkusje podatkowe. Rozwiązaniem tego absurdalnego problemu jest zakup najtańszej dystrybucji Linuksa (ceny zaczynają się już od 50 zł) i zaksięgowanie tego zakupu jako zakupu oprogramowania. Faktura będzie dowodem nabycia oprogramowania po określonej cenie. Oczywiście wystarczy kupić jedną kopię dla całej sieci.

P: Jak wykorzystać możliwości akcelerowanej karty graficznej w Linuksie?

O: Za obsługę grafiki 2D odpowiada X-serwer. Standardowa linuksowa implementacja X Window, czyli XFree86 3.3.x, zawiera trzy podstawowe X-serwery: XF86_Mono, XF86_VGA16 i XF86_SVGA. Dwa pierwsze nie wykorzystują akceleracji sprzętowej. XF86_SVGA obsługuje pokaźną liczbę kart graficznych (dokładną listę kart można uzyskać, wydając polecenie "man XF86_SVGA"), ale nie zawsze zapewnia zadowalającą szybkość. Dostępnych jest też sporo dodatkowych, specjalizowanych X-serwerów, dostarczanych wraz z XFree86 (informacje o nich można uzyskać, po wpisaniu "man XF86_Accel") albo przez producentów, którzy coraz częściej zauważają Linuxa (użytkownicy najpopularniejszych kart RIVA i Voodoo powinni zajrzeć odpowiednio: do http://www.nvidia.com/Products/Drivers.|nsf/Linux.html i http://www.3dfxgamers.com/drivers/latest_drivers.stm). Konfiguracji X Window można łatwo dokonać, używając programu YaST. Chcąc poważnie zająć się grafiką 3D, trzeba zainstalować bibliotekę Mesa, która jest darmowym klonem OpenGL. W przypadku kart Voodoo - bibliotekę Mesa skompilowaną z wsparciem dla Glide i oczywiście bibliotekę Glide. Mesa nie korzysta z pliku konfiguracyjnego, lecz zmiennych środowiskowych. Można je ustawić (jeżeli używasz basha/pdksh) za pomocą polecenia: export, np. export MESA_GLX_FX = 'fullscreen' spowoduje, że programy będą się uruchamiać w trybie pełnoekranowym. Obie biblioteki znajdziesz w formie gotowej do instalacji na drugiej płycie CD-ROM w katalogu "/graphics". Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku XFree86 4.0.x. W tej implementacji występuje jeden X-serwer o budowie modularnej. Dostępne są moduły dla większości kart graficznych (niestety, zaniechano wsparcia dla niektórych starych kart). Odpowiednie moduły pozwalają też na obsługę grafiki 3D (standardy OpenGL i Glide). Do tej pory brakuje wygodnego i uniwersalnego konfiguratora dla tej wersji X Window. Można stworzyć "szkielet" pliku, pisząc "XFree86 - configure", i poddać go ręcznej edycji lub ponownie spróbować użyć programu YaST.

P: Dlaczego Linux nie potrafi obsługiwać urządzenia, które bez problemu pracuje z Windows?

O: Wykrywanie i korzystanie z urządzeń przez system jest związane z przygotowaniem odpowiedniego zestawu sterowników przez producentów sprzętu. Niestety dotychczas powstało niewiele takich sterowników dla Linuksa, a stworzenie ich bez pomocy producenta jest bardzo skomplikowane. Częściowo wynika to stąd, iż Linux jest nadal bardziej popularny jako system serwerowy niż oprogramowanie dla stacji roboczej.

P: Czy Linux obsługuje skanery?

Linux + GIMP + skaner to wygodne i tanie studio graficzne.Kliknij, aby powiększyćLinux + GIMP + skaner to wygodne i tanie studio graficzne.O: Tak. Linux korzysta wtedy z programu SANE (Scanner Acces Now Easy) - http://www.mostang.com/sane/. SANE obsługuje przede wszystkim skanery SCSI orazwiele urządzeń podłączanych do portu równoległego i USB. Pełną listę można znaleźć pod adresem http://www.mostang.com/sane/sane-backends.htm. Jeżeli działa już urządzenie, do którego został podłączony skaner (karta SCSI, port USB, itd.), wystarczy tylko zainstalować pakiet SANE, zajrzeć do dokumentacji i w pliku "/usr/local]/etc/sane.d/dll.conf" sprawdzić, czy wiersz opisujący skaner jest odkomentowany. Teraz wystarczy wpisać polecenie: "scanimage -L", po chwili powinien się pokazać komunikat podobny do poniższego: device `mustek:/dev/sg0' is a Mustek 600S/600 II CD flatbed scanner.

Jeżeli tak się nie stało, zajrzyj najpierw do "/proc/scsi/scsi", by upewnić się, czy jest tam wpis dotyczący twojego skanera. Jego brak świadczy o problemach z urządzeniem SCSI (lub jego błędnej konfiguracji). Pamiętaj, aby ładować moduł SCSI ("sg") przy włączonym skanerze! Jeżeli skaner jest rozpoznawany jako urządzenie SCSI, sprawdź czy odkomentowałeś odpowiednią linię w "dll.conf" i czy skaner jest obsługiwany przez USB. Dostępne są również tzw. frontends do programu SANE. Są to programy pozwalające na sterowanie skanowaniem z wygodnego, graficznego menu. Pierwszy z programów to "scanimage", uruchamiany z linii poleceń. Jest on niezbyt wygodny, z wyjątkiem szybkiej archiwizacji dużej liczby jednakowych dokumentów. Graficzny "xscanimage" umożliwia wykonywanie wszystkiego, co jest potrzebne w programie do skanowania: wybór rozdzielczości i trybu skanowania, ustalenie obszaru przy użyciu okienka podglądu, korekcję gamma, wybór jednostek długości (centymetry, milimetry i cale). Kolejny z programów to "xsane", którego obsługa jest wygodniejszy niż xscanimage. Oba mogą działać samodzielnie i jako plug-in do GIMP-a.

P: Czy można użyć skanera USB w Linuksie?

O: Tak, ale pod warunkiem że zostanie zainstalowana wersja 2.4 jądra (dokładny opis znajdziesz w dalszej części numeru). Sterownik USB Scanner zawarty w jądrze Linuksa powinien obsługiwać większość tych urządzeń. Należy ręcznie utworzyć odpowiedni plik urządzenia reprezentujący skaner:

mknod /dev/usb/scanner0 c 180 48

chmod a+rw /dev/usb/scanner0

Skaner powinien zostać automatycznie wykryty w czasie startu systemu. W razie problemów spróbuj ręcznie załadować moduł sterownika za pomocą polecenia "insmod scanner". Aby korzystać ze skanera w różnych aplikacjach, trzeba zainstalować także pakiet SANE, który można znaleźć pod adresem http://www.mostang.com/sane. SANE pozwoli na skanowanie obrazów bezpośrednio w programie GIMP.

P: W jaki sposób uruchomić pod Linuksem tuner radiowy lub telewizyjny?

Konfiguracja jądra Linuksa do osługi tunerów radiowych i telewizyjnychKliknij, aby powiększyćKonfiguracja jądra Linuksa do osługi tunerów radiowych i telewizyjnychO: Musisz się upewnić, czy twoje urządzenie jest obsługiwane przez Linuksa. Listę takich urządzeń można wywołać (jeśli masz zainstalowane źródła jądra), wydając w katalogu "/usr/src/linux" polecenie "make xconfig" i wchodząc do sekcji "Character Devices/Video For Linux". Pamiętaj, że nazwa karty może się różnić od nazwy układu, np. wiele popularnych kart (z AverMedia TV Capture na czele) jest zbudowanych na chipie Bt848 lub kompatybilnych. Jeżeli kompilujesz własny kernel, zaznacz odpowiednie urządzenie, w jądrze dystrybucyjnym zazwyczaj są dostępne wszystkie sterowniki. Do oglądania telewizji można użyć np. programu XawTV (dostępna jest również wersja wzbogacona o dekoder Nagravision, co umożliwia oglądanie m.in. Canal+), a do czytania teletekstu - programu "alevt".