Darmowy znaczy dobry

Linux to program Open Source. To znaczy za darmo. Czy można wykorzystywać Linuksa lub inne oprogramowanie Open Source w działalności komercyjnej?

Linux to program Open Source. To znaczy za darmo. Czy można wykorzystywać Linuksa lub inne oprogramowanie Open Source w działalności komercyjnej?

Linux jest za darmo! To zapewne najważniejsza informacja o Linuksie, jaką posiada większość użytkowników komputerów. Gros z nich (często jedynie intuicyjnie) uważa, że to, co jest za darmo, musi być gorsze. Częściowo zresztą jest to prawda (np. większość programów shareware ma ograniczoną funkcjonalność), ale jak zwykle są wyjątki. Jednym z nich jest właśnie Linux. Trzeba jednak wiedzieć, że "darmowość" Linuksa nie jest jego najbardziej istotną zaletą, tkwi ona raczej w modelu rozwoju zagwarantowanym specyficznymi licencjami opisującymi prawa autorskie. Ten model rozwoju to Open Source (otwarte źródło), czyli oprogramowanie rozpowszechniane na podstawie licencji, umożli-wiającej swobodną, nieodpłatną dystrybucję programów wraz z kodem źródłowym. Aby jakiś program mógł być uznany za Open Source, muszą być spełnione dwa warunki:

Zobacz również:

  • dostęp do kodu źródłowego programu na takich samych zasadach, jak do wersji binarnej

  • licencja uniemożliwia blokowanie dostępu do kodu źródłowego przez producenta czy autora.
Trzeba również pamiętać, że Linux jest chroniony prawem autorskim, tak jak w przypadku innych produktów (np. MS Windows). Niemniej można go bez żadnych ograniczeń wykorzystywać zarówno w domu, jak i działalności komercyjnej.

Rodzaje licencji Open Source

Powstało wiele licencji Open Source. Każda firma i większość programistów przystosowują warunki ogólnych licencji do swoich potrzeb. Dwie najważniejsze licencje ogólne to GNU GPL i BSD.

GNU GPL

Oficjalne logo projektu GNU.Kliknij, aby powiększyćOficjalne logo projektu GNU.GNU GPL (GNU Project's General Public License) to najważniejsza licencja Open Source. Jej istotą jest to, iż program musi być rozprowadzany wraz z pełnym kodem źródłowym. Dopuszczalne jest również rozpowszech-nianie bez kodu źródłowego, pod warunkiem że dostęp do kodu źródłowego jest swobodny (np. kod jest dostępny nieodpłatnie wszystkim w Internecie). Program objęty licencją GPL można swobodnie stosować (również komercyjnie) i zmieniać, pod warunkiem że powstałe w ten sposób aplikacje będą również rozprowadzane na zasadach licencji GPL. Jest to gwarancja, że oprogramowanie GPL zawsze będzie dostępne wraz z kodem źródłowym. Licencją GPL jest objęte jądro systemu Linux, wszystkie programy tworzące jego podstawę i większość aplikacji wchodzących w skład większości dystrybucji Linuksa, a także wszystkie graficzne środowiska użytkownika (KDE i GNOME).

BSD

Adresy w internecie

Strony projektu GNU (GNU is not UNIX) - tutaj można znaleźć oryginalne teksty różnych wersji licencji GNU GPL

www.gnu.org

Free Software Foundation - fundacja wspierająca rozwój oprogramowania Open Source

www.fsf.org

Polska Organizacja Użytkowników Linuksa - znajduje się na niej m.in. polski tekst licencji GNU GP

www.plug.org.pl

To znacznie mniej popularna licencja typu Open Source (BSD - Berkeley Software Distribution).

BSD również narzuca rozpowszechnianie aplikacji wraz z kodem źródłowym, ale jej cechą charakterystyczną jest możliwość sprzedaży programów powstałych na bazie programu BSD bez udostępniania kodu źródłowego. Na licencji BSD oparte są niektóre popularne programy wykorzystywane w Linuksie, np. Apache (serwer WWW), BIND (serwer DNS) czy Sendmail (serwer poczty elektronicznej).

Zalety i wady Open Source

Jakie są zalety programów Open Source? Najważniejsze jest to, że są one w zdecydowanej większości dostępne za darmo, przy czym nie ma znaczenia do czego będą wykorzystane: w domu czy w działalności komercyjnej. Druga ważna zaleta to nieograniczony dostęp do kodu źródłowego. Umożliwia to dostosowanie systemu do wyrafinowanych potrzeb. Oczywiście, Open Source ma kilka wad. Za najważniejszą z nich uznaje się brak ko-mercyjnego wsparcia dla tego typu programów. Jest to istotne w przypadku instalacji komercyjnych. Na szczęście sytuacja w tym względzie poprawia się. Firmy, które takie wsparcie oferują na zasadach komercyjnych, również poprawiły poziom jego świadczenia. Trzeba również pamiętać, że niezastąpionym źródłem oprogramowania Open Source (i Linuksa w szczególności) jest Internet - strony WWW, listy dyskusyjne, IRC i grupy dyskusyjne Usenet.