Obudź SuSeła!

Te dwie strony przeznaczone są dla tych, którzy pierwszy raz... Linuksowych guru prosimy o wyrozumiałość i zapraszamy do lektury następnych artykułów ;-) Instalacja Linuksa jest prosta! Prostsza niż myślisz, prostsza niż prawy prosty Gołoty, po prostu pikuś! Dzisiejsze dystrybucje, wyposażone w graficzne programy instalacyjne, takie jak SuSEłowy YaST2 (Yet another Setup Tool - Jeszcze jedno Narzędzie Instalacyjne), maksymalnie upraszczają instalację, wymagając od użytkownika jedynie ustawienia podstawowych parametrów. Nasz przewodnik poprowadzi cię przez cały proces instalacji.

Te dwie strony przeznaczone są dla tych, którzy pierwszy raz... Linuksowych guru prosimy o wyrozumiałość i zapraszamy do lektury następnych artykułów ;-) Instalacja Linuksa jest prosta! Prostsza niż myślisz, prostsza niż prawy prosty Gołoty, po prostu pikuś! Dzisiejsze dystrybucje, wyposażone w graficzne programy instalacyjne, takie jak SuSEłowy YaST2 (Yet another Setup Tool - Jeszcze jedno Narzędzie Instalacyjne), maksymalnie upraszczają instalację, wymagając od użytkownika jedynie ustawienia podstawowych parametrów. Nasz przewodnik poprowadzi cię przez cały proces instalacji.

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem komputera, którego BIOS umożliwia bootowanie systemu z napędu CD-ROM, musisz tylko dokonać odpowiednich zmian w jego ustawieniach. W sekcji Bios Features Set-up zmień kolejność urządzeń Boot Sequence, na których poszukiwany będzie system, na CD-ROM, C, A.

Zobacz również:

Jeśli twój BIOS nie pozwala na użycie napędu CD-ROM do bootowania, pozostają dwa wyjścia: użycie dyskietek startowych lub wykorzystanie DOS-owego programu LoadLin. W obu przypadkach przydatny jest program SETUP.EXE umieszczony w katalogu głównym na dysku instalacyjnym CD. Polecamy użycie dyskietek startowych, ponieważ mogą one się przydać w najmniej oczekiwanym momencie, a każdy szanujący się użytkownik Linuksa powinien mieć je pod ręką ;-) Aby mieć z nich jakikolwiek użytek, musimy wskazać w BIOS-ie napęd A jako pierwszy, na którym poszukiwany będzie system. Jako pierwszą wkładamy dyskietkę Boot.

Kliknij, aby powiększyćRozpoczynamy właściwą instalację, czyli ładujemy program instalacyjny za pomocą boota z CD-ROM-u lub stworzonych przed momentem dyskietek. Po szybkiej serii tajemniczych komunikatów pojawi się ekran powitalny programu YaST2. Jeżeli używasz nietypowego sprzętu, w równie nietypowej konfiguracji, może się zdarzyć, że YaST2 nie rozpozna twojej myszki. W tym przypadku należy rozpocząć instalację od jej konfiguracji. Jednak w większości przypadków wszystko odbędzie się automatycznie, a pierwszą informacją, której zażąda YaST2, będzie wybór języka. Dla większości z nas byłby to z pewnością język polski. Niestety, w tej dystrybucji YaST2 nie zawiera tłumaczenia na język polski. W naszym przypadku zadowolimy się więc angielskim. Z językiem ojczystym rozstajemy się, choć nie na długo. Po instalacji, dzięki skonfigurowaniu środowiska KDE, łatwo nauczymy SuSEła wszystkich: ą, ł, ń czy nawet ź. Przygotujemy go do tego, wskazując jako polski układ klawiatury (Keyboard layout) oraz strefę czasową Europe/Poland.

Kliknij, aby powiększyćIdźmy dalej razem z sympatycznym pingwinem Tuxem. Drugi krok to określenie typu instalacji. Wartość domyślna - New installation - będzie jak najbardziej poprawna. W przeciwnym razie chyba coś byś na ten temat wiedział...

Przyszedł czas na wskazanie miejsca, w którym w twoim komputerze zagości SuSEł. Jeżeli przeznaczyłeś do tego celu oddzielny dysk twardy, teraz wskaż go i idź dalej. Jeżeli jednak masz tylko jednego twardziela, na dodatek z którąś z wersji Okien, musisz SuSEłowi dokładnie wskazać miejsce, gdzie będzie czuł się bezpiecznie. Do tego służy polecenie Custom Partitioning. Za pomocą programu FIPS lub podobnego wygospodarowałeś, np. 2 GB wolnej przestrzeni dyskowej. Pozostaje stworzyć tam linuksową partycję typu ext2, a punkt montowania ustawić na "roota", czyli / - wszystko będzie ustawione domyślnie. Zostaw tylko 128 MB na partycję Swap - to coś na podobieństwo windowsowego pliku wymiany (swap file). Tę partycję utwórz jako drugą. Zresztą YaST2 sam o tym przypomni.

Kliknij, aby powiększyćW trakcie instalacji powstanie jeszcze jedna, trzecia partycja /boot o wielkości 16 MB. YaST2 stworzy ją możliwie jak najbliżej początku dysku, ale to w zasadzie zabieg kosmetyczny. Zauważyłeś zapewnie, że SuSEł umożliwia wykorzystanie innego niż ext2 systemu plików, a mianowicie ReiserFS. Ten system ma w zasadzie same zalety i tylko jedną wadę.

Program Lilo, odpowiedzialny za bootowanie Linuksa i innych systemów zainstalowanych na komputerze, na razie nie radzi sobie z partycją typu ReiserFS.

Kliknij, aby powiększyćRazem z Tuxem idziemy dalej... Nadszedł czas na wybór oprogramowania, które ma być zainstalowane. Jeżeli dokładnie wiesz, czego szukasz, możesz za pomo-cą polecenia Detailed Selection wskazać potrzebne i zbędne pakiety. Jeśli jednak masz wątpliwości, zaufaj doświadczeniu progra-mistów SuSE i wybierz opcję Default. Programy biurowe (Office) możemy sobie na razie darować. Jeśli potrzebujesz tego typu apli-kacji, doinstaluj umieszczony na drugiej płycie polsko-języczny pakiet Star Office 5.2

Kliknij, aby powiększyćCzwarty krok to konfiguracja boot managera LILO (Linux Loader). Możliwe są dwa scenariusze. W pierwszym YaST2 nie wykrył żadnego systemu oprócz SuSE (i jest to prawda!). Pozostaje tylko kliknąć przycisk Next i zająć się ważniejszymi sprawami... W drugim przypadku YaST2 wykrywa inne systemy zainstalowane w komputerze. Wtedy do wyboru jest kilka opcji:

  • Write LILO to the boot disk (MBR) - Umieści LILO w sektorze rozruchowym dysku (Master Boot Record). Najczęstszy i najwygodniejszy sposób wykorzystania LILO. Wybierz tę opcję tylko wtedy, gdy masz pewność, że pozostałe systemy mogą być ładowane przez LILO (DOS, Windows 95/98/ME spełniają ten warunek).

    Kliknij, aby powiększyć

  • Create a boot floppy - Jeżeli chcesz zostawić MBR twojego dysku w spokoju, stwórz dyskietkę startową. W sytuacji, gdy Linux na dłużej zagości w twoim komputerze, zawsze będziesz mógł później zainstalować LILO za pomocą programu YaST.

  • Write LILO to the /boot partition (if you have another boot manager) - Ten wariant zakłada obecność dodatkowego boot managera. MBR pozostaje nie zmieniony, a LILO będzie umieszczony na partycji /boot. Pamiętaj, że w tej sytuacji musisz skonfigurować wspomnianego boot managera samodzielnie.