Dostrajanie systemu

Po zainstalowaniu systemu czas na skonfigurowanie najpotrzebniejszych ustawień, które ułatwią codzienną pracę w Linuksie. Przedstawiamy sposób ustawienia dostępu do Internetu, aktualizowania systemu i instalowania oprogramowania z płyt CD-ROM.

Po zainstalowaniu systemu czas na skonfigurowanie najpotrzebniejszych ustawień, które ułatwią codzienną pracę w Linuksie. Przedstawiamy sposób ustawienia dostępu do Internetu, aktualizowania systemu i instalowania oprogramowania z płyt CD-ROM.

Większość ustawień konfiguracyjnych w SuSE można zmienić za pomocą programu YAST. Istnieją jego dwie wersje - YAST1, uruchamiany w trybie znakowym lub x terminalu (poleceniem "yast"), lub YAST2 dla X Window (w menu "K-> SuSE-> Administration -> Configuration -> YaST2"). Wersja graficzna nie ma jeszcze wielu funkcji YAST znakowe-go, dlatego często będziemy korzystać z YAST1.

Zobacz również:

Główne okno programu YAST2.Kliknij, aby powiększyćGłówne okno programu YAST2.

Konfiguracja sieci

W przypadku korzystania z sieci lokalnej i nieprzeprowadzenia jej konfiguracji podczas instalowania systemu, możesz do tego użyć programu YAST. Jeśli system automatycznie nie wykrył karty sieciowej, to do wyboru stosownego modułu karty sieciowej można użyć programu YAST1 (menu "System administration -> Integrate hardware into system -> Configure networking device"). Konfigurowanie adresu IP/DHCP i serwera DNS można wykonać w obu wersjach YAST-a, lecz konfigurowanie usług NFS, YP (Yellow Pages), Sendmail i ISDN - tylko za pomocą YAST1.

Wybór sterownika (modułu) dla karty sieciowej.Kliknij, aby powiększyćWybór sterownika (modułu) dla karty sieciowej.Wybór karty sieciowej w YAST2.Kliknij, aby powiększyćWybór karty sieciowej w YAST2.Konfiguracja serwera DNS.Kliknij, aby powiększyćKonfiguracja serwera DNS.

Dodawanie schematów graficznych w KDE2

Przełączanie dostępnych motywów graficznych.Kliknij, aby powiększyćPrzełączanie dostępnych motywów graficznych.Niestety system KDE 2 nie ma (obecnego w KDE 1) narzędzia, pozwalającego na automatyczną instalację motywów graficznych (tzw. themes). Trzeba je zatem instalować ręcznie. Skompresowane archiwum zawierające motyw, które ma być zainstalowane, należy najpierw rozpakować do katalogu tymczasowego (np. "/tmp"), a jego zawartość przenieść do odpowiednich katalogów. Przede wszystkim trzeba skopiować cały katalog "nazwa_tematu-/pixmaps" do "/opt/kde2/share/apps/kstyle/pixmaps", a plik "nazwa_tematu .themerc" z podkatalogu "nazwa_tematu/themes" - do "/opt/kde2/share/apps /kstyle/themes". Teraz można już wybrać nowo zainstalowany temat w "Centrum sterowania -> Wygląd -> Motywy -> Styl". Na drugiej płycie CD-ROM w katalogu "/contrib/themes/KDE2" znajduje się kilka dodatkowych motywów graficznych (themes) dla KDE 2.

Dostęp do Internetu przez modem

Należy wiedzieć, że nie wszystkie modemy są obsługiwane przez Linuksa, a prawie na pewno nie będą działać modele wewnętrzne tańsze niż 200-300 zł. Mając już odpowiedni modem, trzeba go najpierw skonfigurować. Do tego celu użyj programu YAST1. Przejdź do sekcji "System Administration -> Network Configuration -> Configure a PPP network -> Autodetect Modem". SuSE podejmie próbę automatycznego wykrycia modemu. Jeśli się ona powiedzie, wciśnij "Enter" i przejdź do opcji: "Configure The Current Profile". W nowym okienku wpisz podstawowe parametry twojego dostawcy Internetu: numer dostępowy (dla TP SA 0202122) oraz nazwę użytkownika i hasło (dla TP SA odpowiednio: "ppp" i "ppp"). Pamiętaj też o wpisaniu adresów serwerów DNS w konfiguracji sieci w YAST. I to wszystko! Jeśli zechcesz mieć połączenie z Internetem, wystarczy zalogować się na jednej z wirtualnych konsol (lub użyć xterm) jako użytkownik "root" i wpisać "wvdial". Chcąc przerwać połączenie, trzeba ponownie przejść na konsolę, na której uruchomiony jest "wvdial", i wyłączyć go za pomocą kombinacji klawiszy "Ctrl+c". Modem zostanie odłączony automatycznie. Jeśli nie chcesz korzystać z konsoli, możesz użyć małego programu "Kinternet" (z menu "Internet"), który pozwala na sterowanie "wvdial" z małej ikony na pasku zadań (przy zegarku). W przypadku bardziej wyrafinowanej konfiguracji (np. korzystasz z kilku kont dostępowych) można użyć programu Kppp (z menu "Internet") z KDE, który przypomina analogiczne programy dla Windows.

Polskie znaki na konsoli

Włączanie wyświetlania polskich znaków diakrytycznych na konsoli można przeprowadzić za pomocą programu YAST1. Wejdź do menu "Adjustments of installation", wybierz opcje: "Select language" i "Polski". Dzięki temu YAST1 wyświetli komunikaty w języku polskim. Wybierz układ klawiatury (w menu "Select keymap") i zaz-nacz "qwerty/pl", a także krój czcionki. Tu jednak trzeba być ostrożnym, niektóre z nich bowiem spowodują nieprawidłowe wyświetlanie ramek Midnight Commandera. Najlepiej zatem wybrać przetestowaną przez nas czcionkę "lat2u-16.psf.gz". Po ponownym uruchomieniu systemu możesz wpisywać na konsoli (i we wszystkich programach znakowych) polskie znaki, używając standardowej kombinacji z Altem.

Chcąc używać polskich znaków diakrytycznych w programie Midnight Commander, należy wejść do menu "Options -> Display bits" i zaznaczyć opcje: "Full 8 bits output" i "Full 8 bits input".

Menu konfiguracji językowej w YAST1.Kliknij, aby powiększyćMenu konfiguracji językowej w YAST1.Wybór języka polskiego dla komunikatów YAST1.Kliknij, aby powiększyćWybór języka polskiego dla komunikatów YAST1.Włączanie wyświetlania polskich znaków w Midnight Commander.Kliknij, aby powiększyćWłączanie wyświetlania polskich znaków w Midnight Commander.