Linus, na pomoc!

Na temat Linuksa powstała olbrzymia liczba publikacji. W razie kłopotów trzeba tylko umieć dotrzeć do odpowiednich z nich.

Na temat Linuksa powstała olbrzymia liczba publikacji. W razie kłopotów trzeba tylko umieć dotrzeć do odpowiednich z nich.

Unikalną cechą dystrybucji SuSE jest system po-mocy dostępnej przez WWW. Jego ważnym elementem jest SDB (SuSE Support Database), który zawiera, w formacie HTML, usystematyzowany zbiór informacji na temat korzystania z SuSE: począwszy od zagadnień sprzętowych, kończąc na konfigurowaniu i administrowaniu. SDB jest wyposażony w mechanizm wyszukiwania, co znacznie ułatwia pracę. System SDB jest dostępny przez przeglądarkę WWW po wpisaniu adresu lokalnego komputera (http://localhost). Pod tym samym adresem można wejść na strony SuSE Help Pages, które gromadzą strony manuala, systemu Info i dokumenty HOWTO. Ponadto większość programów instaluje swoją dokumentację w katalogu "/usr/share/doc" (czasem "/usr/doc", "/usr/share/doc /packages"). Niekiedy nie ma tam nic interesującego poza licencją, listą autorów i spisem wprowadzonych zmian, ale w przypadku większych aplikacji mogą tam się znaleźć podręczniki użytkownika czy programisty.

Zobacz również:

Do niektórych dystrybucji dołączone są również książki w postaci elektronicznej. Do najciekawszych należą Systems Administrators Guide - obowiązkowa lektura każdego początkującego administratora (również domowego komputera) - i Network Administrators Guide. Najważniejszym i najbardziej przydatnym źródłem informacji są pliki HOWTO ("Jak to zrobić"). Z każdą dystrybucją jest dostarczany ich spory zestaw, pogrupowany według języków i formatów (tekstowy, HTML i inne - najwygodniejszy jest HTML). Można tam znaleźć praktyczne rozwiązania konkretnych problemów (zarówno typowe, np. dotyczące konfiguracji karty dźwiękowej, jak i rzadkie, np. Linux dla astronomów), uzupełnione licznymi przykładami.

Pomoc dołączona do programów

System pomocy SuSe SDB w akcji.Kliknij, aby powiększyćSystem pomocy SuSe SDB w akcji.Większość programów GNU (nawet przeznaczone dla X Window) rozpoznaje dwie opcje wiersza poleceń: "-version" i "-help". Ta ostatnia prezentuje krótki opis programu i dostępnych parametrów. Czasami zamiast tego, program spodziewa się parametru: "-help", "-h" albo "-?". Te opcje z kolei pozwalają na uzyskanie błyskawicznie informacji o wersji w podstawowej składni. Obszerniejszą pomoc, dotyczącą programów, można uzyskać na kilka sposobów. Podstawowy to użycie systemowego podręcznika "man" (skrót od "manual"). Jest on uruchamiany poprzez wpisanie: "man <nazwa programu>". Wiele opisów przetłumaczono. Jeżeli została włączona polska wersja systemu (np. za pomocą programu YaST) i jest dostępne odpowiednie tłumaczenie, to zostanie ono użyte automatycznie. Każdy podręcznik zawiera kilka sekcji logicznych, m.in. "DESCRIPTION" (tylko opis), "SEE ALSO" (informacje, gdzie można szukać pomocy), a czasami również "EXAMPLES" (przykłady). Uwaga! Odsyłacze zawierają też numer w nawiasach, np. "groff(1)". Nie wpisuj tego numeru, ponieważ oznacza on tylko sekcję podręcznika: opisy poleceń są zawsze w pierwszej sekcji, druga i trzecia są przeznaczone dla programistów, czwarta dotyczy plików urządzeń, piąta - plików konfiguracyjnych, szósta - gier, ósma - poleceń dla administratora, siódma - wszystkiego, czego nie umieszczono w pozostałych.

Internet

Linuksowi poświęcono tysiące - jeśli nie miliony - stron WWW. Największym polskojęzycznym serwisem dotyczącym Linuksa jest LinuxNews (http://www.linux-news.pl/). Innym ciekawym miejscem jest witryna PC World. Tam znajduje się archiwum wszystkich tekstów, jakie zostały opublikowane w jego linuksowym dziale. Z kolei autorzy strony pod adresem htp://www.linux.net.pl postawili sobie za cel zgromadzenie w jednym miejscu najważniejszych polskich stron linuksowych. Serwis http://www.linux.pl/ wyróżniają kąciki: programis-ty, grafika itp. Najnowsze dokumenty JTZ można znaleźć na http://www. jtz.org.pl/" target="_blank" class="link" title="http://www. jtz.org.pl/">http://www. jtz.org.pl/. Ciekawą dokumentację - również dla osób używających innych dystrybucji - zamieszczono na stronach Polish(ed) Linux Distribution: http://www.pld.org.pl. Do dyspozycji mamy również grupy dyskusyjne Usenet, zwłaszcza seria pl.comp.os.linux.* Wędrówkę po serwisach zagranicznych warto rozpocząć od http://www.linux.org/. Zawiera on m.in. ogromny zestaw linków do stron najważniejszych projektów linuksowych. SlashDot - http://slashdot.org to serwis informacyjny dla entuzjastów komputerów i osiągnięć naukowych. Prawie zawsze jest tam kilka newsów na temat Linuxa. Własny serwis poświęcony profesjonalnemu wykorzystaniu Linuksa - LinuxWorld (http://www.linuxworld.com) - prowadzi również IDG/ITWorld.

Serwis LinuxWorld prowadzony przez IDG/World.Kliknij, aby powiększyćSerwis LinuxWorld prowadzony przez IDG/World.LinuxNews - najbardziej popularny polski portal linuksowy.Kliknij, aby powiększyćLinuxNews - najbardziej popularny polski portal linuksowy.