Cyber sklepikarze

Sprzedaż przez Internet to chwytliwe hasło. Lecz o tym, jak trudno na tym zarobić, świadczą liczne przykłady upadających firm internetowych. Niemniej możliwość zaoferowania klientom zakupu swoich produktów przez Internet nadal kusi.

Sprzedaż przez Internet to chwytliwe hasło. Lecz o tym, jak trudno na tym zarobić, świadczą liczne przykłady upadających firm internetowych. Niemniej możliwość zaoferowania klientom zakupu swoich produktów przez Internet nadal kusi.

Tworzenie sklepów internetowych nie jest zadaniem specjalnie trudnym. Największym wyzwaniem jest zapewnienie ciągłości ich działania i pewności dokonywanych transakcji. Większość dos-tawców Internetu w Polsce sprzedaje już usługi hostingu, które umożliwiają instalację własnego oprogramowania bezpośrednio na serwerze u dostawcy i samodzielne, zdalne zarządzanie nim. Dzięki temu nasz sklep będzie łatwo dostępny z Internetu, a my nie musimy martwić się o kwestie związane z kopiami zapasowymi czy zasilanie. Największe problemy (w Polsce) sprawia zapewnienie wygodnych metod płatności. Niestety w naszym kraju nie ma tanich i prostych w obsłudze (w przeciwieństwie np. do USA) serwisów autoryzacji kart płatniczych i kredytowych dla transakcji dokonywanych online. Podstawowym sposobem płatności pozostaje zatem nadal niewygodna dostawa za zaliczeniem pocztowym lub pocztą kurierską.

Zobacz również:

Menu systemu obsługi klienta (m.in. śledzenie stanu realizacji zamówienia.Kliknij, aby powiększyćMenu systemu obsługi klienta (m.in. śledzenie stanu realizacji zamówienia.Prezentujemy przykład instalacji jednego z rozwiązań Open Source (a jest ich sporo) Atopia Interchange. Jego instalacja i zarządzania nim nie sprawiają problemów, a przy tym jest on bezpłatny. Co ciekawe, większość dużych sklepów internetowych również korzysta z oprogramowania Open Source - głównie ze względu na łatwość wprowadzania zmian i poprawek przez administratorów i programistów. Interchange, wywodzący się z projektu MiniVend, zdobywa coraz większą popularność. Jest to kompleksowe, profesjonalne rozwiązanie sklepu internetowego. Operacje, jakie należy przeprowadzić, polegają na przygotowaniu odpowiedniej oprawy graficznej i katalogu produktów wraz cennikiem (i oczywiście wprowadzić go do bazy danych). Interchange może być serwerem dla wielu sklepów jednocześnie. Największa dotychczas przetestowana instalacja obsługuje ponad 2000 sklepów utrzymywanych na jednym serwerze Interchange.

Architektura sklepu
Strona główna przykładowego sklepu dołączonego do Interchange.Kliknij, aby powiększyćStrona główna przykładowego sklepu dołączonego do Interchange.Sklep przechowuje wszystkie informacje na temat produktów, cen i zamówień w bazie danych. Wersja, którą znajdziesz na płycie CD-ROM, dołączonej do pisma, została domyślnie skonfigurowana do pracy z bazą GNU GDB. Jest to prosty, nierelacyjny sposób przechowywania danych w "płaskich" plikach, aby maksymalnie ułatwić uruchomienie własnego sklepu. Interchange może jednak przechowywać dane również w bazach MySQL, PostgresSQL i Oracle. Wystarczy zmienić konfigurację - dokładny opis znajduje się w dokumentacji (przygotowano ją w postaci plików PDF w katalogu "/usr/share/doc/interchange"). Interchange może działać w dwóch trybach. W pierwszym do przechowywania informacji o klientach wykorzystywany jest mechanizm cookies, gdzie niewielkie pliki są zapisywane na dysku użytkownika (taka jest konfiguracja domyślna). Drugie - bardziej zaawansowane rozwiązanie - polega na zrezygnowaniu z cookies i zastąpieniu ich bardziej skomplikowanym mechanizmem przechowywania informacji o sesjach użytkowników. Możliwości Interchange można rozszerzać wykorzystując mechanizm tzw. tags - znaczników dołączanych do kodu HTML, które są interpretowane przez serwer Interchange. Trzeba też pamiętać, że bezpieczeństwo zamówień można zwiększyć, stosując połączenia szyfrowane SSL (domyślnie obsługa SSL jest wyłączona).

Instalacja i wstępna konfiguracja

Wprowadzenie przez klienta informacji niezbędnych do realizacji zamówienia.Kliknij, aby powiększyćWprowadzenie przez klienta informacji niezbędnych do realizacji zamówienia.Wszystkie pliki związane z Interchange znajdują się na drugiej płycie CD-ROM w katalogu "/shop". Pierwszym krokiem w instalacji Interchange jest zainstalowanie niezbędnych pakietów z bibliotekami języka Perl (cała instalacja musi być wykonana z poziomu użytkownika "root"). W tym celu należy zainstalować kolejno każdy z plików RPM, jakie znajdują się w podkatalogu "/shop/perl", używając polecenia: "rpm -i nazwa_pakietu". Kolejną czynnością jest utworzenie użytkownika "interch", który będzie właścicielem wszystkich plików i katalogów Interchange. Dodatkowo tworzymy grupę "interch", umożliwiającą przyznanie dostępu do plików i katalogów (na poziomie systemu operacyjnego) użytkownikom, którzy zostaną do niej dopisani. Należy wykonać następujące polecenia:

useradd interch

groupadd interch

Strona startowa przykładowego sklepu Interchange.Kliknij, aby powiększyćStrona startowa przykładowego sklepu Interchange.Z podkatalogu "/shop" zainstaluj właściwy pakiet Interchange za pomocą polecenia: "rpm -i interchange-xx. rpm". Należy uruchomić serwer (można po prostu zrestartować system lub wykonać polecenie: "/etc/rc.d/interchange start"). Działanie serwera można zatrzymać poprzez zastosowanie analogicznego polecenia: "/etc/rc.d /interchange stop". Nie potrzeba dokonywać edycji dodatkowych plików. Warto jedynie pamiętać, iż globalny plik konfiguracyjny programu to "/etc/interchange.cfg". Zawiera on m.in. listę zainstalowanych sklepów. Do poprawnej pracy Interchange konieczne jest zainstalowanie i poprawna konfiguracja wstępna serwera Apache. Domyślna konfiguracja po zainstalowaniu systemu SuSE 7.0 jest wystarczająca. I to już wszystko! Jesteś gotowy do zapoznania się z tym, co najciekawsze, a więc ze sposobem działania i interfejsem. Interchange jest instalowany razem z przykładowym skle-pem dostępnym pod adresem "http: //localhost/construct". Na pierwszej stronie masz do wy-boru - wejść do systemu jako zwykły "klient" lub administrator (logujemy się używając nazwy "interchange" i hasła "pass").