Domowo-biurowa sieć komputerowa

Instalacja sieci komputerowej jest nieskomplikowana, wymaga tylko nieco czasu i uwagi. Jeśli robisz to po raz pierwszy, przyda Ci się czytelny przewodnik po świecie kabli, kart i protokołów sieciowych. Takie jest właśnie zadanie poniższego tekstu.

Instalacja sieci komputerowej jest nieskomplikowana, wymaga tylko nieco czasu i uwagi. Jeśli robisz to po raz pierwszy, przyda Ci się czytelny przewodnik po świecie kabli, kart i protokołów sieciowych. Takie jest właśnie zadanie poniższego tekstu.

Jak większość z nas, na pewno nieraz dobierałeś się do wnętrzności swojego peceta. Na początku ostrożnie, żeby nic nie uszkodzić, później, gdy nabierasz więcej odwagi, pozornie skomplikowane czynności okazują się bardzo proste. Podobnie jest z sieciami komputerowymi. To, co wydaje się trudne i zagmatwane, po zapoznaniu się z treścią tego artykułu będzie przysłowiową bułką z masłem. Szybko i we własnym zakresie połączysz komputery w jedną sprawnie funkcjonującą grupę roboczą.

Zobacz również:

Niewielkim kosztem jesteś w stanie zagwarantować szybką wymianę informacji pomiędzy wolno stojącymi pecetami. Możesz wyrzucić na śmietnik stosy bardzo zawodnych i uciążliwych w pracy dyskietek. Dodatkowo znika konieczność wyposażenia biura lub domu w kilka takich samych urządzeń peryferyjnych. Niepotrzebne Ci przecież trzy drukarki, gdy chcesz drukować z kilku stanowisk połączonych okablowaniem. To samo dotyczy modemów, streamerów, nagrywarek płyt CD-RW lub przestrzeni na dysku.

Po pierwsze, po co?

Kliknij, aby powiększyćNa wstępie określ swoje zadanie. Otóż będziesz kładł sieć komputerową w niewielkim biurze. Ponieważ coraz częściej zdarza się, że i w mieszkaniach znajduje się więcej niż jeden komputer, nasz przewodnik pomoże również domowym amatorom informatyki.

Nadrzędnym celem jest maksymalne ułatwienie i usprawnienie pracy. Dodatkowo zależy Ci na jak najniższych kosztach i możliwie najlepszej wydajności. I na koniec: praca musi być wykonana sprawnie i bez większych niespodzianek. Te wytyczne będą nam służyć podczas tworzenia przewodnika. Zakładamy, że masz utworzyć sieć łączącą cztery komputery. Na wyposażenie biura składają się: drukarka laserowa, drukarka igłowa, modem i streamer przeznaczony do tworzenia kopii zapasowych. Komputery rozmieszczone są parami w dwóch pokojach położonych na jednej kondygnacji.

Opisana konfiguracja daje wiele możliwości ulepszenia funkcjonowania firmy. Jeśli wszyscy użytkownicy będą mieli dostęp do dysków wszystkich komputerów, łatwo będą mogli przesyłać sobie nawzajem dane, takie jak dokumenty, arkusze, prezentacje. Aż się prosi, żeby wszyscy mogli drukować swoje dokumenty na dwóch dostępnych drukarkach (jak to zrobić, patrz strona 109) i nie musieli wędrować po biurze z dyskietkami. Drugim urządzeniem, które łatwo szerzej wykorzystać, jest modem. W systemie MS Windows 98 SE jest oprogramowanie pozwalające na współdzielenie jednego modemu przez wielu użytkowników sieci. Innymi słowy, każdy, kto zechce, bez względu na to, czy ma komputer z zainstalowanym modemem, czy nie, może korzystać z Internetu lub poczty elektronicznej (jak to zrobić, patrz strona 110). Pozostał jeszcze streamer. Jeżeli jest przenośny, tworzenie kopii zapasowych w różnych stacjach komputerowych będzie możliwe, lecz kłopotliwe. Z urządzeniem trzeba wędrować od stacji do stacji i uruchamiać back-up. Jeśli jeden z Twoich komputerów zawiera wewnętrzny napęd taśmowy, wówczas wykonanie kopii danych zgromadzonych w innych stacjach jest wykluczone. Po instalacji sieci komputerowej możesz łatwo podłączyć inne dyski do peceta ze streamerem i sprawa załatwiona.

Elementy niezbędne do rozbudowy sieci komputerowejKliknij, aby powiększyćElementy niezbędne do rozbudowy sieci komputerowejDomowi użytkownicy komputerów, z reguły bardziej się interesują rozrywkowym zastosowaniem swoich maszyn niż kopiami zapasowymi i współdzieleniem drukarek. Dla tych czytelników, przeznaczona jest ostatnia część naszego przewodnika, w której informujemy, jak skonfigurować grę Quake III Arena tak, żeby grać z innymi użytkownikami sieci.

Wielkie przygotowania

Zanim przejdziesz do właściwej instalacji sieci, zgromadź wszystkie niezbędne materiały. Pierwszą ważną decyzją jest wybór topologii sieciowej. Mówiąc prościej, określasz rodzaj okablowania i sposób połączenia poszczególnych komputerów ze sobą. Do dyspozycji masz rozwiązania oparte na kablu koncentrycznym (coaxial) lub skrętce (twisted pair). Zastosowanie jednego bądź drugiego rozwiązania daje korzyści. Niestety, nie ma róży bez kolców, każde z nich ma również pewne wady. Na które się zdecydować? Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak: wymagana szybkość pracy, trudność instalacji oraz ewentualnej rozbudowy, niezawodność itp. Jest to jedna z najważniejszych decyzji, jaką musisz podjąć. Sieci bezprzewodowe, które w naszym przypadku również nieźle by się sprawdziły, są jeszcze zbyt drogie.

Sieć, w której do przesyłania danych służy kabel koncentryczny, pracuje w topologii magistrali. Oznacza to po prostu przyłączenie wszystkich komputerów do jednego kabla, biegnącego od stacji do stacji. Aby określić ilość niezbędnego okablowania, trzeba zmierzyć odległość dzielącą najbardziej oddalone od siebie maszyny.

Do każdego komputera niezbędne są dwie wtyczki pozwalające podłączyć kabel do karty sieciowej. Wyjątek stanowią stacje graniczne, do których wystarczy jedna. Wiąże się to ze sposobem przyłączania kabla do karty sieciowej za pomocą specjalnych trójników, tzw. T-connectorów. Każdy ma trzy złącza. Do dwóch wpinasz kabel, trzeci łączysz z kartą sieciową. Na krańcach przewodu zamontuj terminatory, które zapobiegają ewentualnym odbiciom sygnału.

Podsumowując, do sieci opartej na przewodzie koncentrycznym wymagane są następujące podzespoły: kabel o odpowiedniej długości, wtyczki, zaciskarka lub lutownica do montażu wtyczek, trójniki i terminatory. Dokładny spis potrzebnych elementów, wraz z przykładowymi cenami przedstawia tabela.

Na koniec kilka informacji związanych z nazewnictwem. Będą one przydatne podczas zakupów. Sieć oparta na koncentryku to thinnet (cienki ethernet), wszystkie złącza nazywane są złączami BNC (trójnik, terminator, wtyczka), kabel, który powinieneś kupić, to RG-58.

Charakterystyka sieciKliknij, aby powiększyćCharakterystyka sieciPrzejdźmy do omówienia drugiego typu sieci. Różni się on od thinnetu nośnikiem informacji. Dane przesyłane są kablem potocznie zwanym skrętką. W sklepach taki kabel najczęściej będzie opisany jako UTP kategorii 5 lub 5e. Sieci oparte na kablu koncentrycznym tworzą strukturę gwiazdy, w której wszystkie kable biegną do urządzenia centralnego - koncentratora. Jak łatwo zauważyć, w tym przypadku potrzebujesz znacznie więcej kabla. Zamiast mierzyć odległość dzielącą najdalsze punkty sieci, zmierz odległości poszczególnych stacji od koncentratora i zsumuj je.

Urządzenie zwane koncentratorem lub hubem pełni funkcje wzmacniacza i przekaźnika sygnału biegnącego w sieci. Kiedy pojedynczy komputer transmituje dane, docierają one do koncentratora, skąd są rozprowadzane na wszystkie porty tego urządzenia. Do wykonania sieci wykorzystującej skrętkę będą Ci potrzebne: kabel (do wyboru są dwa rodzaje - drut i linka; Tobie wystarczy tańszy drut), wtyczki o symbolu RJ-45, zaciskarka do ich mocowania i koncentrator.

Uwaga!

1. Kup około 10 procent więcej kabla niż wynika z pomiarów. Unikniesz przykrych niespodzianek.

2. Nigdy nie mierz "na oko".

3. Jeśli komputery stoją na biurkach, nie zapomnij dodać wysokości mebla. Inaczej kable będą wisieć nad ziemią.

4. Kup o jedną wtyczkę BNC i o dwie-trzy RJ-45 więcej.