Skróty w BBEdit 6.0

Porady - jak zautomatyzować powtarzające się procedury w kodowaniu

Porady - jak zautomatyzować powtarzające się procedury w kodowaniu

Każdy, kto pisze w HTML, wie, że rutynowe zadania związane z pisaniem kodu zajmują mnóstwo cennego czasu. Czyż nie można wykonać tak mozolnych zadań jak konwersja na HTML danych tabelarycznych z Excela za pomocą jedynie trzech klików? Taką możliwość stwarza nam edytor BBEdit 6.0 - najnowszy produkt firmy Bare Bones Software (www.barebones.com). Ułatwia on pisanie kodu w HTML. Pokażemy wam, że dzięki funkcji Glossary items (elementy glosariusza) i AppleScriptowi można zautomatyzować BBEdita i znacznie skrócić czas stracony na powtarzalne zadania.

Glossary items to często używane fragmenty tekstu, które można za pomocą palety Glossary szybko wstawiać do dokumentu w BBEdit. AppleScript pozwala kontrolować niemal dowolną funkcję BBEdit, a w wersji 6.0 skrypty przygotowane w edytorze skryptów da się uruchomić zaledwie kilkoma kliknięciami. Wystarczy połączyć te dwa narzędzia, by otrzymać inteligentny glosariusz, który będzie podmieniał zawartość dokumentu w mgnieniu oka.

Zobacz również:

Pokażemy poniżej, jak wykorzystać Glossary item i skrypt, by błyskawicznie zmienić dane z Excela - albo dowolne dane oddzielone tabulatorami - w HTML-ową tabelę. Ale to tylko jeden sposób na szybsze pisania kodu. Pracując w BBEdit 6.0., podobną techniką możesz wykonać dowolne czynności, często powtarzane.

1 Przygotuj się do napisania skryptu. Najpierw musisz wyciąć i wkleić odpowiedni fragment excelowego arkusza do BBEdita i przygotować edytor skryptów do nagrania skryptu.

* W Excelu zaznacz dane (tak jak ja na rysunku <font color="red">A), które chcesz umieścić w tabeli HTML-owej, wybierz z menu Edit opcję Copy (albo wciśnij Command-C) i przełącz się do BBEDita 6.0. Stwórz nowy dokument i wklej dane (tak jak na rysunku <font color="red">B).

Kliknij, aby powiększyć

BBEdit przetłumaczy dane z arkusza na postać tekstu oddzielonego tabulatorami. Między zawartościami poszczególnych komórek jest wstawiany niewidoczny znak tabulacji, na końcu zaś każdego wiersza - niewidoczny znak enter. Później zmienimy te znaki formatowania na tagi HTML.

* Uruchom edytor skryptów (Script Editor) i wciśnij klawisz Record (rysunek <font color="red">C).

Kliknij, aby powiększyć

* Zaznacz wklejony tekst w BBEdit (rysunek <font color="red">D) i z menu Search wybierz opcję Find & Replace.

Kliknij, aby powiększyć

2 Nagraj skrypt. Skonwertuj tekst do kodu HTML, nagrywając to, co robisz w postać skryptu. Pamiętaj, że edytor skryptów nagrywa

każdy twój ruch, więc upewnij się, że dobrze wszystko przećwiczyłeś. Jeśli popełnisz błąd, zacznij od nowa.

* W okienku dialogowym Find & Replace wybierz opcję Search Selection Only (<font color="red">A), tak by zamienianie dotyczyło tylko wklejonego fragmentu. Upewnij się, że pozostałe opcje

są odznaczone.

Kliknij, aby powiększyć