Taaakie booty!

Twój twardy dysk ma kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt gigabajtów. Chciałbyś go podzielić, a może nawet zainstalować drugi system operacyjny, ale nie wiesz, jak to zrobić bez utraty istniejących danych. Rzecz nie jest trudna, jeśli poznasz trochę teorii i opanujesz parę sztuczek.

Twój twardy dysk ma kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt gigabajtów. Chciałbyś go podzielić, a może nawet zainstalować drugi system operacyjny, ale nie wiesz, jak to zrobić bez utraty istniejących danych. Rzecz nie jest trudna, jeśli poznasz trochę teorii i opanujesz parę sztuczek.

Gigantyczne twardziele wręcz zmuszają do zabawy kilkoma systemami operacyjnymi na jednym twardym dysku: chcesz mieć Windows 98 do zabawy, Windows 2000 do pracy i Linux do nauki w jednym pececie? Proszę bardzo, żaden problem - w końcu każdy z nich potrzebuje raptem 1 GB miejsca. Obawiasz się, że wirus albo awaria systemu spowoduje spustoszenie w Twoich cennych plikach? Trzymaj system i dane na oddzielnych partycjach dysku. Boisz się zgubnych efektów żeglowania po Internecie i wystawiania swojej maszyny na ataki hakerów? Zainstaluj dwie niezależne wersje tego samego systemu: jedną do pracy, drugą do przeglądania WWW.

Zobacz również:

No tak, ale jak to zrobić? Pół biedy, gdy masz czysty dysk, bo nie musisz się o nic martwić i dzielisz go zgodnie z potrzebami. Gorzej, jeśli na twardzielu masz już system i pliki z ważnymi danymi - będą Cię krępowały w mniejszym lub większym stopniu. Ale na wszystko jest sposób; wystarczy dawka niezbędnej wiedzy oraz odpowiednie narzędzia.

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek zabaw z partycjami i systemami, weź sobie do serca bardzo ważne ostrzeżenie: <font color="red">każda manipulacja danymi zapisanymi w tablicy partycji może doprowadzić do utraty danych, szczególnie w połączeniu z operacją formatowania. Niektóre pomyłki da się co prawda naprawić, ale jedynie pod warunkiem, że zostaną w porę dostrzeżone, a Ty na bieżąco wykonywałeś kopie zapasowe zmienianych elementów. Zawsze miej pod ręką dyskietkę startową z odpowiednimi programami narzędziowymi oraz kartkę i długopis do notowania oryginalnych ustawień. Najważniejsze pliki skopiuj na nośnik wymienny (dyskietka, ZIP, CD-R\RW itp.) - pół biedy, jeśli skasujesz sobie system z aplikacjami, bo zawsze możesz wszystko od nowa zainstalować; utworzonych w pocie czoła dokumentów nie odzyskasz tak łatwo.

Na początek musisz przetrawić trochę teorii, by zrozumieć, z czym w ogóle masz do czynienia. Bez podstaw teoretycznych wszystkie kolejne etapy będą równie klarowne, co mowa prawnicza.

Dysk od środka

Fizyczny podział dyskuKliknij, aby powiększyćFizyczny podział dyskuJak zapewne wiesz, twardy dysk to urządzenie składające się z trzech elementów: talerzy wraz z głowicami zapisująco-odczytującymi, silnika oraz elektroniki sterującej. Nas interesują tylko talerze, a dokładniej - sposób organizacji danych na ich powierzchni.

Talerz jest plastikową lub szklaną płytką pokrytą z obu stron warstwą magnetyczną. Warstwa ta przechowuje dane w postaci ładunków magnetycznych zapisywanych i odczytywanych przez głowice.

Oczywiście, dane nie są umieszczane w przypadkowy sposób. Organizowanie informacji w uporządkowaną strukturę odbywa się przez tzw. formatowanie. Już w fazie produkcji dysk przechodzi operację formatowania fizycznego (zwanego też formatowaniem niskiego poziomu), które kształtuje podstawową strukturę składowania danych. Na każdej stronie talerza wydzielane są koncentryczne <font color="red">ścieżki o numeracji zaczynającej się od zera na zewnętrznej krawędzi. Ścieżki z kolei zostają pocięte na <font color="red">sektory - najmniejsze porcje składowanych danych. Zazwyczaj sektory mieszczą 512 bajtów informacji, a ścieżka zawiera 63 sektory.

Ta dwuwymiarowa hierarchia mia-łaby rację bytu, gdyby wykorzystywana była tylko jedna strona talerza. Jako że talerz używany jest obustronnie, a napęd może się składać z kilku talerzy, do opisu położenia danych zamiast pojęcia ścieżki stosuje się wymiar zwany cylindrem. Cylinder to po prostu ścieżki o tym samym numerze na wszystkich talerzach (patrz ilustracja na poprzedniej stronie).

Informacje w formacie cylinder-głowica-sektor (ang. CHS) mówią dokładnie o pozycji danych na dysku. Za pomocą CHS dysk "przedstawia" się także komputerowi, a konkretnie jego BIOS-owi, opisując swą wielkość i budowę.

Dysk z zewnątrz

Po formatowaniu fizycznym przychodzi czas na formatowanie logiczne, a więc uporządkowanie danych zgodnie z potrzebami konkretnego systemu operacyjnego. Każdy OS ma bowiem własny <font color="red">system plików, czyli sposób zagospodarowania dostępnego miejsca i korzystania z niego. To mniej więcej tak, jak z działkami budowlanymi: inwestor na kupionej, uporządkowanej już pod względem prawnym działce może postawić wiele domów jednorodzinnych z systemem dróg dojazdowych lub jeden dom wielorodzinny z jedną drogą.

Gdyby na tym kończyły się możliwości manipulacji strukturą twardego dysku, mógłbyś używać tylko jednego systemu operacyjnego, bo formatowałbyś cały dysk do jednego systemu plików (no, chyba że wszystkie systemy operacyjne używałyby tego samego systemu plików). Na szczęście istnieje furtka, która zwie się <font color="red">partycjonowaniem.

Partycjonowanie to nic innego, jak dzielenie dysku na niezależne od siebie części. Niezależne oczywiście pod względem systemu plików, do którego można sformatować poszczególne partycje - fizycznie wciąż przecież pozostają we wspólnej strukturze.

Partycje są odrębnymi częściami tego samego dysku. Można je sformatować logicznie do dowolnego systemu plików. Sformatowana partycja zwana jest woluminem. System plików pozwala na nadanie jej etykiety - czyli po prostu nazwy - w celu łatwiejszej identyfikacji.

Partycja partycji nierówna

Dawno temu, gdy procesory osiągały zawrotne szybkości mierzone w pojedynczych megahercach, ustalono, że na dysku mogą się znaleźć się najwyżej cztery partycje. Każda z tych partycji umożliwia uruchomienie niezależnego systemu operacyjnego i z tego powodu nazywana jest partycją <font color="red">podstawową (ang. primary). Ponieważ jednak częściej potrzeba więcej niż czterech partycji, a nie czterech systemów operacyjnych, wymyślono partycję <font color="red">rozszerzoną (ang. extended). Różni się ona od podstawowej tym, że może być dalej dzielona na partycje wirtualne, zwane dyskami logicznymi. Jej zaletą jest możliwość założenia dowolnej liczby dysków logicznych, wadą zaś to, że nie wszystkie systemy operacyjne da się z niej uruchomić.

Partycja rozszerzona nie przechowuje bezpośrednio danych, lecz dyski logiczne: dopiero po założeniu dysków logicznych i sformatowaniu każdego z nich do dowolnego systemu plików możliwe jest składowanie informacji. Dysk logiczny może zająć całość lub tylko część partycji rozszerzonej; ważne, żeby został zdefiniowany choć jeden taki dysk.

Podsumowując, maksymalna konfiguracja twardego dysku to trzy partycje podstawowe i jedna rozszerzona z wieloma dyskami logicznymi. Każda z partycji podstawowych i każdy dysk logiczny może być sformatowany do innego systemu plików, zależnego od używanego systemu operacyjnego.

Zapewne nasunęły Ci się już dwa pytania: jak sensownie podzielić dysk i do jakich systemów plików sformatować poszczególne partycje? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba sięgnąć dalej do tajemnic peceta i zobaczyć, jak uruchamiany jest system operacyjny.