Pecetowe pogotowie ratunkowe

Oto bolesna prawda: Twój komputer ma więcej przypadłości niż pacjenci kilkunastu odcinków "Ostrego dyżuru". Mrożące krew w żyłach komunikaty o błędach, chorobliwe spowolnienia, a nawet tragiczne niebieskie "ekrany śmierci" - żeby uleczyć te techniczne niedyspozycje, potrzebujesz opieki eksperta. Potrzebujesz nas.

Oto bolesna prawda: Twój komputer ma więcej przypadłości niż pacjenci kilkunastu odcinków "Ostrego dyżuru". Mrożące krew w żyłach komunikaty o błędach, chorobliwe spowolnienia, a nawet tragiczne niebieskie "ekrany śmierci" - żeby uleczyć te techniczne niedyspozycje, potrzebujesz opieki eksperta. Potrzebujesz nas.

Z niniejszego przewodnika dowiesz się, jak poradzić sobie z typowymi kłopotami użytkownika komputera - począwszy od problemów z drukowaniem po przyspieszanie połączeń internetowych. Niektóre z metod wymagają otwarcia obudowy peceta, lecz większość opiera się na rozwiązaniach programowych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - zarówno nowicjusz, jak i weteran.

Zobacz również:

Rozwiąż problemy sprzętowe

Tak, otwarcie komputera to męczarnia. Jednakże większość kłopotów z pecetem nie wymaga ruszania obudowy - nawet jeśli dotyczą karty graficznej czy twardego dysku. Sam możesz zająć się typowymi problemami sprzętowymi. Poprowadzimy Cię przez nie.

Migreny monitora

<font color="red">Problem Twój monitor miga jak szalony. Gdy próbujesz zwiększyć częstotliwość odświeżania, do wyboru masz tylko ustawienie 60 Hz.

<font color="red">Lekarstwo Znamy ten ból - migający ekran przyprawia o mdłości. Ustawienie częstotliwości odświeżania monitora - mówiącej, ile razy w ciągu sekundy podsystem graficzny peceta rysuje pełen obraz na ekranie - poniżej 75 Hz jest pozbawione sensu. W zależności od możliwości monitora oraz układu graficznego do dyspozycji powinieneś mieć wygodniejsze dla oczu ustawienia odświeżania. W Windows 9x, 2000 i Me kliknij prawym przyciskiem pulpit Windows, wybierz Właściwości | Ustawienia, a następnie kliknij przycisk Zaawansowane. Na karcie Karta (lub w przypadku Windows 2000 - Monitor) znajdziesz listę dostępnych ustawień częstotliwości odświeżania. Wybierz najwyższą z możliwych, najlepiej 75 Hz lub wyższą. Czasem Windows oferuje 60 Hz jako jedyną opcję, gdy nie może znaleźć konfiguracji Plug and Play monitora (wymuszenie zbyt wysokiej częstotliwości może zniszczyć monitor). By mu w tym pomóc, przejdź do karty Monitor, zaznacz Automatycznie wykrywaj monitory typu Plug and Play i zrestartuj komputer. W przeciwnym razie kliknij przycisk Zmień i ponownie zainstaluj monitor. Jeśli okaże się, że monitor nie obsługuje niczego powyżej 60 Hz, zmniejsz rozdzielczość ekranu i sprawdź dostępne częstotliwości.

Niepewne porty USB

<font color="red">Problem Port USB w klawiaturze jest wygodny, ale niepewny - część podłączonych urządzeń działa, a część nie.

<font color="red">Lekarstwo Cierpisz na brak mocy. Port USB nie tylko łączy komputer z urządzeniami zewnętrznymi, lecz również dostarcza im napięcie zasilające. Niektóre porty USB, takie jak te w komputerze czy na podstawie monitora, mają własne zasilanie i bez kłopotów współpracują z urządzeniami USB. Ale porty bez własnego zasilania, z którymi masz do czynienia m.in. na klawiaturze, dają mniejszą moc. Dołączenie urządzenia o niewielkim poborze mocy, np. myszy, zwykle nie powoduje problemów. Lecz sprzęt wymagający większej energii, taki jak głośniki czy skanery, może wywołać przeciążenie, a czasem nawet zupełne zablokowanie portu USB. Masz dwie możliwości: albo podłączysz prądożerne urządzenie do portu z zasilaniem (np. w komputerze), albo zainwestujesz w wieloportowy rozgałęziacz z własnym zasilaniem.

Nie daj się odciąć

<font color="red">Problem Nagle tracisz połączenie z Internetem.

<font color="red">Lekarstwo Szału można dostać, gdy tak się dzieje. Aż chce się wyrzucić modem do śmieci albo na zawsze zrezygnować z usług dostawcy usług internetowych (zwykle naszego telekomunikacyjnego monopolisty). Ale spokojnie, nie działaj pochopnie. Napraw to w najprostszy sposób - poprzez Windows. Prawdopodobnie modem zatkał się zbyt dużą ilością danych. W Windows 9x przejdź do Start | Ustawienia | Panel sterowania i otwórz Modemy. W oknie Właściwości Modemy na karcie Ogólne Twój modem powinien być wyróżniony. Kliknij Właściwości i z rozwijanej listy Maksymalna szybkość wybierz ustawienie o jeden niżej. Chociaż może to spowolnić modem, zapobiegnie zrywaniu połączeń internetowych. Następnie kliknij kartę Połączenie i zrób to samo z przyciskiem Ustawienia portu. Cofnij nieco suwak na każdym z dwóch pasków i sprawdź, czy to rozwiązało problem.

W Windows 2000 przejdź do Opcji telefonu i modemu i kliknij kartę Modemy. Zaznacz swój modem i kliknij Właściwości. Karta Ogólne pozwala zmniejszyć maksymalną szybkość portu. Kliknięcie przycisku Zmień domyślne preferencje na karcie Zaawansowane wywołuje okno dialogowe z kartą Ogólne, które pozwala ustawić preferowaną szybkość portu.

W Windows Me otwórz Panel sterowania, wybierz Narzędzia | Opcje folderów, kliknij kartę Widok i zaznacz Wyświetl wszystkie opcje Panelu sterowania i całą zawartość folderu. Następnie wybierz Modemy | Właściwości | Ustawienia portu. W oknie Zaawansowane ustawienia portu zobaczysz dwie rozwijane listy, z których każda ma do wyboru poziomy Niski, Średni, Wysoki i Maksymalny. Wybierz ustawienie o jeden stopień niższe.

Opętany pecet

<font color="red">Problem Twój pecet żyje swoim życiem: kursor zwiększa się i zmniejsza, litery pojawiają się i znikają, a grafika wygląda psychodelicznie.

<font color="red">Lekarstwo Gdy widzisz dziwne zachowanie ekranu, od razu należy podejrzewać sterownik (niewielki program, który w Windows kontroluje sprzęt) karty graficznej.

Kliknij, aby powiększyćAby stwierdzić, czy to faktycznie wina sterownika, zainstaluj stan-dardowy sterownik VGA Windows. Kliknij pulpit prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości | Ustawienia | Zaawansowane | Karta. W Windows 95 wybierz Zmień, aby otworzyć okno dialogowe Wybierz urządzenie, i kliknij Pokaż wszystkie urządzenia. Z listy Producenci wybierz pierwszą opcję Standardowe typy ekranu i z listy Modele wybierz Standardowa karta graficzna (VGA).

W Windows 98 wybierz Zmień, by otworzyć kreatora aktualizacji. Zaznacz Pokaż listę, następnie Pokaż cały sprzęt. Z listy Producenci wybierz Standardowe typy ekranu i zainstaluj sterownik Standardowej karty graficznej (VGA).

Narzędzia fachowca

Zanim zaczniesz likwidowac jakiekolwiek problemy wewnątrz peceta, zaopatrz się we właściwe narzędzia.

PODSTAWOWY ZESTAW NAPRAWCZY (ok. 100 zł)

- śrubokręty nasadowe 6 i 20 mm do demontażu i montażu obudowy, kart i napędów

- szczypce igłowe do ustawiania zworek

- małe śrubokręty krzyżakowe i standardowe do demontażu i montażu obudowy, kart i napędów

- pincety do podnoszenia upuszczonych części i przekładania małych elementów

INNE PRZYDATNE NARZĘDZIA

- antystatyczna opaska na nadgarstek z uziemieniem do ochrony przed niebezpiecznymi wyładowaniami

- flamaster i taśma klejąca do oznaczania kabli

- kubek lub pudełko do trzymania części w jednym miejscu

- plastikowe spinki do związywania kabli

- mała latarka zapewniająca właściwe oświetlenie wewnątrz peceta

W Windows Me zaznacz Zmień, by otworzyć kreatora aktualizacji. Następnie wybierz Podaj lokalizację sterownika (zaawansowane) | Dalej | Wyświetl listę wszystkich sterowników w określonej lokalizacji, aby można było wybrać odpowiedni sterownik | Dalej | Pokaż wszystkie urządzenia sprzętowe. Na liście Producenci kliknij Standardowe typy ekranu i zainstaluj sterownik Standardowej karty graficznej (VGA).