Tak się składa...

Supertanie oferty komputerów pojawiają się coraz częściej, niczym grzyby po deszczu. Oferowane urządzenia bywają źle skonfigurowane. Dobór poszczególnych podzespołów okazuje się niefortunny. Dowiedz się, jak osiągnąć optimum wydajności w tanim zestawie.

Supertanie oferty komputerów pojawiają się coraz częściej, niczym grzyby po deszczu. Oferowane urządzenia bywają źle skonfigurowane. Dobór poszczególnych podzespołów okazuje się niefortunny. Dowiedz się, jak osiągnąć optimum wydajności w tanim zestawie.

Szybki, idealnie wyposażony i niewiarygodnie tani - w taki oto sposób są opisywane gotowe zestawy komputerowe w ogłoszeniach i ulotkach reklamowych. Wzięliśmy pod lupę kilka takich zestawów i postaraliśmy się wyciągnąć z nich maksymalną wydajność. Porady, które prezentujemy w poniższym materiale, można zastosować we wszystkich zestawach.

Zobacz również:

<font color="red">Wnioski Aby uzyskać porządną wydajność, trzeba zoptymalizować konfigurację, wgrać aktualne wersje sterowników i oprogramowania sprzętowego (firmware) i użyć specjalnych narzędzi do podkręcania komputerowych podzespołów.

Znacznie gorzej wygląda sprawa solidnego wyposażenia. Aby móc powiedzieć, że masz dobrze wyposażony komputer, musiałbyś wymienić słabe podzespoły podrzucone przez producenta na lepsze i bardziej wydajne. Czy wtedy Twój komputer nadal będzie tanią okazją?

<font color="red">Prędkości nigdy nie za wiele Duża wydajność komputera wychodzi użytkownikom na dobre. Aktualne procesory - Athlona, Durona czy Pentium III - można przetaktować o co najmniej dziesięć procent. Korzystając z naszych porad, usuniesz blokadę przetaktowania w procesorze i przechytrzysz krnąbrną płytę. Zwiększysz osiągi karty graficznej i przyspieszysz działanie napędu DVD-ROM nawet o ponad 40 procent.

<font color="red">Optymalny dysk Partycje o rozmiarze 40 GB w tanich składakach nie należą do rzadkości. Jeśli zdecydujesz się na inny podział dysku, będziesz mógł efektywniej i bezpieczniej korzystać z zasobów dyskowych.

<font color="red">System bez falstartu Wystarczy kilka prostych operacji, aby skrócić o połowę czas wczytywania systemu. Zoptymalizuj w tym celu opcje BIOS-u i powyrzucaj niepotrzebne elementy z grupy Autostart.

<font color="red">Sensowna rozbudowa Czy chcesz oglądać filmy DVD z efektami kina domowego? Podpowiemy Ci, jak zablokować układ dźwiękowy wbudowany na płycie głównej i zastąpić go lepszym podzespołem. Na nic najszybszy procesor, gdy musi pracować w połączeniu ze słabą kartą graficzną. Opisujemy, które karty najlepiej nadają się do poszczególnych procesorów.

Doping mimo zabezpieczeń

Tanie zestawy komputerowe wykorzystują obecnie zazwyczaj procesor Pentium III, Athlon lub Duron. Jeśli nie jesteś zadowolony z wydajności komputera, możesz przetaktować procesor. Jednak producenci Intel i AMD nie należą do zwolenników podkręcania układów. Wszystkie układy Pentium III mają stały, ustawiony fabrycznie mnożnik częstotliwości, który stanowi blokadę przetaktowywania. Podobne zabezpieczenia stosuje AMD, jednak w większości procesorów Socket A można obejść je, łącząc odpowiednie styki na obudowie cienką grafitową linią - patrz art. "365..." (jubileuszowe wydanie z okazji 15-lecia PCWK, porady z 22 i 23 lipca, str. 69) i art. "Procesor na dopingu" (PCWK 4/2001, str. 64). Sztuczka ta nie skutkuje w procesorach Athlon wyprodukowanych po 23 września 2000 r.

Datę produkcji procesora ustalisz na podstawie numeru seryjnego. Przykładowo proce-sor z numerem AKBA0037UPBW został wyprodukowany w 37. tygodniu (trzecia i czwarta cyfra) roku 2000 (dwie pierwsze cyfry). Jeśli masz procesor AMD z zabezpieczeniem lub układ Intela, możesz przetaktować go, podnosząc częstotliwość FSB (szczegóły w kolejnych poradach).

Do granic wytrzymałości

Wieksza wydajność procesora - większość układów daje się przetaktować o co najmniej 10 procent.Kliknij, aby powiększyćWieksza wydajność procesora - większość układów daje się przetaktować o co najmniej 10 procent.Jeśli procesor ma stały mnożnik częstotliwości, możesz go przetaktować tylko poprzez częstotliwość magistrali FSB. Intel i od niedawna także AMD wypuszczają procesory z rezerwami wydajności, więc dające się podkręcać średnio o 10 procent. Pamiętaj jednak o tym, że nie tylko procesor musi wytrzymać zwiększoną częstotliwość FSB, lecz również inne podzespoły podłączone do tej magistrali - czyli wszystkie karty AGP i PCI. Z naszych doświadczeń wynika, że karty AGP bezproblemowo radzą sobie z częstotliwością 75 MHz (pierwotnie 66 MHz), zaś karty PCI co najmniej 37,5 MHz (pierwotnie 33 MHz). Jeśli więc podniesiesz częstotliwość magistrali tak, aby procesor pracował z częstotliwością FSB rzędu 112 MHz zamiast 100 MHz, nie powinieneś mieć problemów z kartami. Procesory, których nominalna częstotliwość FSB wynosi 133 MHz, można podkręcić do 150 MHz. Częstotliwość FSB, z jaką pracuje procesor, ustalisz, korzystając z programu Sandra Standard (bezpłatny dla użytkowników prywatnych, www.sisoftware.demon.co.uk/sandra/index.htm, rozmiar pliku: 2,5 MB, systemy: Windows 95/98/Me) lub freeware'owego Wcpuid (www.h-oda.com, rozmiar pliku: 110 KB, systemy Windows 95/98/Me, NT 4 i 2000).

Szczególną ostrożność należy zachować przy przetaktowywaniu układu Pentium III, jeśli jest zainstalowany na płycie głównej z chipsetem Intel seria 810 lub BX. W razie wątpliwości sprawdź typ chipsetu w instrukcji obsługi płyty. Oba wymienione typy chipsetów nie potrafią obsługiwać pamięci RAM w trybie asynchronicznym. Podnosząc częstotliwość FSB, zwiększasz automatycznie częstotliwość pracy modułów pamięciowych. Problemy mogą występować przede wszystkim w przypadku układów pamięciowych niepochodzących od markowych producentów (takich jak IBM, Infineon, Kingston, Micron, Optosys, Samsung czy Toshiba), gdyż nie mają rezerw wydajnościowych. Jeśli po przetaktowaniu będzie dochodzić do częstego zawieszania się systemu operacyjnego, powinieneś wejść do ustawień BIOS-u i zrekompensować wyższą częstotliwość dłuższymi czasami oczekiwania przy odczycie z pamięci (patrz opcje poniżej). Jeśli w wyniku tej operacji system będzie działać wolniej niż poprzednio, warto przywrócić poprzednie ustawienia BIOS-u i pierwotną częstotliwość magistrali FSB.

Sprawdź w BIOS-ie czas dostępu podczas operacji odczytu z pamięci RAM. Oto opcje w poszczególnych wersjach BIOS-u:

<font color="red">AMI: Chipset Features Setup | SDRAM CAS# Latency

<font color="red">Award: Chipset Features Setup | SDRAM CAS(#) Latency lub Advanced Chipset Features | SDRAM Cycle Length

<font color="red">Phoenix: brak stosownej opcji

Jeśli w polu oznaczającym czas oczekiwania jest wpisana wartość 2, możesz zwiększyć ją do 3. W innych przypadkach musisz zrezygnować z przetaktowania magistrali FSB. Układów pamięciowych znanych producentów można zazwyczaj używać o co najmniej dziesięć procent szybciej niż przewiduje częstotliwość podana w danych technicznych. Dzięki temu nie powinieneś mieć problemów z pamięcią podczas przetaktowania procesora i szyny FSB.

Możesz przechytrzyć go zworką

Aby zwiększyć częstotliwość szyny Front Side Bus (FSB), musisz podkręcić generator częstotliwości płyty i procesora. Generator mieści się w układzie PLL (Phase Locked Loop - pętla synchronizacji fazowej). W najlepszym przypadku regulacja częstotliwości jest możliwa za pomocą zworek lub przełączników dwu-stanowych DIP, umieszczonych na płycie głównej. Szczegóły musisz sprawdzić w instrukcji obsługi dołączonej do płyty. Jeden z zestawów testowych jest wyposażony w płytę główną Gigabyte GA-6VX7-4X, która udostępnia odpowiedni przełącznik DIP. Pozwala on podkręcić często-tliwość FSB procesora Pentium III 800 EB ze 133 do maksymalnie 150 MHz. Najwyższa częstotliwość, jaką zaakceptował składak, wynosi 139 MHz. W ten sposób udało nam się podnieść częstotliwość rdzenia procesora o niespełna 5 procent (wyniosła 839 MHz). Przy wyższych częstotliwościach komputer nie działał stabilnie.