Elektroniczne fotografie

Jeszcze niedawno fotografowanie kojarzyło się z filmami (negatywami lub slajdami) i wywoływaniem ich w punktach usługowych. Zdjęcia otrzymywane tą metodą nie zawsze są zadowalające. Powodem może być w pewnym stopniu niedoskonałość tradycyjnego procesu powstawania fotografii. W dobie skanerów, aparatów cyfrowych i fotorealistycznych drukarek możesz wpłynąć na ostateczną postać ilustracji.

Jeszcze niedawno fotografowanie kojarzyło się z filmami (negatywami lub slajdami) i wywoływaniem ich w punktach usługowych. Zdjęcia otrzymywane tą metodą nie zawsze są zadowalające. Powodem może być w pewnym stopniu niedoskonałość tradycyjnego procesu powstawania fotografii. W dobie skanerów, aparatów cyfrowych i fotorealistycznych drukarek możesz wpłynąć na ostateczną postać ilustracji.

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad związanych z techniką wykonywania fotografii w typowych sytuacjach, w jakich może znaleźć się fotograf-amator. Powiemy też, jak je później wprowadzić do pamięci peceta, zniwelować wszelkie niedoskonałości, a następnie wydrukować lub przygotować do oglądania na ekranie komputera - w formie "elektronicznego albumu", ilustracji strony WWW lub programu do prezentacji multimedialnych .

Zobacz również:

Jak uchwycić obraz?

Wizerunek osób lub przedmiotów można uchwycić na dwa podstawowe sposoby. Najpopularniejszy i zarazem tradycyjny sposób fotochemiczny polega na naświetleniu materiału światłoczułego (slajdu bądź negatywu) za pomocą klasycznego aparatu fotograficznego, a następnie wywołaniu go w punkcie usługowym. Druga metoda, zdobywająca coraz większą popularność, polega na wykorzystaniu aparatu cyfrowego, rejestrującego obraz za pomocą elementów elektronicznych i zapisującego go na specjalnych nośnikach pamięci, przeznaczonych do wielokrotnego użycia. Obie metody mają zarówno wady, jak i zalety. Klasyczne aparaty fotograficzne są dużo tańsze od cyfrowych, natomiast trzeba ponieść koszty eksploatacyjne: kupić materiały (filmy) oraz zapłacić za specjalistyczne usługi (wywoływanie). Jeśli masz zamiar wykonywać dużo zdjęć, przemyśl zakup aparatu cyfrowego, bo jedną z jego zalet jest niższy koszt eksploatacji (nie ma jednorazowego filmu i jego chemicznej obróbki). Kolejną równie ważną zaletą jest szybkość powstawania obrazu - widzisz go zaraz po wykonaniu zdjęcia. To cecha niezwykle przydatna, gdy fotografujesz unikatowe sceny, na przykład w podróży czy podczas rodzinnej uroczystości i tuż po wykonaniu zdjęcia wiesz, czy zostało wykonane tak, jak sobie życzysz.

1. Skaner do slajdów i negatywówKliknij, aby powiększyć1. Skaner do slajdów i negatywówJeśli wziąć pod uwagę jakość zdjęć, przewagę ma fotografia tradycyjna, zarówno ze względu na rozdzielczość, jak i liczbę rejestrowanych informacji - film fotograficzny charakteryzuje się znacznie większym zakresem dynamiki niż czujniki popularnych aparatów cyfrowych. Oznacza to, że za pomocą tradycyjnego negatywu możesz zarejestrować więcej szczegółów o skrajnie różnej jasności oraz więcej odcieni kolorów. Rozwój fotografii cyfrowej z pewnością zmieni relację między metodą fotochemiczną a zerojedynkową.

Fotografia analogowa

Wykonywanie zdjęć w tradycyjny sposób składa się z następujących etapów:

- naświetlenie materiału w aparacie fotograficznym

- wywołanie negatywu

- wykonanie odbitek.

Digitalizacja analogowych obrazów również dzieli się na etapy:

- skanowanie (z filmu lub odbitki)

- obróbka komputerowa

- wydruk (drukarka atramentowa, termosublimacyjna) lub digilab.

Aby wprowadzić zdjęcie do pamięci peceta, trzeba użyć skanera. Podstawowe możliwości są dwie: skanujesz odbitkę albo film (negatyw lub slajd). W pierwszym wypadku wystarczy zwykły skaner płaski, który można kupić już za 300-400 zł. Drugi sposób polega na skanowaniu zdjęcia bezpośrednio z negatywu lub slajdu, a odpowiednie urządzenie jest znacznie droższe - najtańsze skanery negatywowe kosztują około tysiąca zł.

Oba sposoby mają wady i zalety. Wprowadzanie do peceta fotografii bezpośrednio z negatywu pozwala niekiedy odczytać więcej informacji zarejestrowanych w materiale fotograficznym. Wykonanie odbitki polega bowiem na optycznym kopiowaniu obrazu, co zawsze trochę pogarsza jego jakość, zarówno pod względem ostrości, jak i liczby szczegółów w miejscach bardzo jasnych lub bardzo ciemnych. Na przykład na odbitce zdjęcia wykonanego w mocnym słońcu elementy bezpośrednio oświetlone będą bardzo jasne, a inne, w cieniach - prawie niewidoczne, niemal czarne. Gdy taki obraz zarejestrowaliśmy na negatywie lub slajdzie, to żeby wydobyć maksimum szczegółów, trzeba użyć skanera do materiałów transparentnych (przezroczystych), najlepiej charakteryzującego się dużą gęstością optyczną powyżej 3,4D (opis tych urządzeń znajdziesz w artykule "Z filmu na papier", PCWK 3/2001).

Zaletą skanerów płaskich jest większa niż urządzeń negatywowych zdolność do powiększenia obrazu. Sprawdzają się, kiedy trzeba na przykład skanować zdjęcie w dużej rozdzielczości, które docelowo będzie przekraczać format A4.

2. Skaner płaskiKliknij, aby powiększyć2. Skaner płaskiSą też skanery płaskie z przystawką do materiałów transparentnych, ale nie dorównują możliwościami urządzeniom przeznaczonym wyłącznie do odczytywania obrazu z negatywów. Powodem jest choćby znacznie niższa rozdzielczość optyczna skanerów płaskich, która w popularnych modelach wynosi maksymalnie 1200-1600 dpi (ranking 50 skanerów płaskich sprzedawanych obecnie w Polsce znajdziesz w artykule "Plejada pikseli", PCWK 5/2001).

Kiedy obraz już się pojawi na ekranie, zwykle wymaga korekcji, dzięki której stanie się atrakcyjniejszy i będzie się lepiej prezentował na późniejszym wydruku lub na odbitce z digilabu, urządzenia wykonującego odbitki z plików graficznych na papierze

fotograficznym. Kilka podstawowych wskazówek dotyczących obróbki komputerowej znajdziesz w ostatniej części tego warsztatu.

Fotografowanie aparatem cyfrowym

Ta technika składa się z czterech etapów:

3. Mała głębia ostrości, przedmioty z tyłu są rozmyte.Kliknij, aby powiększyć3. Mała głębia ostrości, przedmioty z tyłu są rozmyte.- rejestracja obrazu aparatem cyfrowym

- wprowadzenie plików do komputera

- obróbka zdjęć w programie graficznym

- wydruk (drukarka atramentowa, termosublimacyjna) lub digilab.

Wybierając aparat cyfrowy - musisz określić, do czego masz zamiar go wykorzystywać. Wielkość odbitek określa rodzaj aparatu cyfrowego, bo jednym z wyróżniających go parametrów jest rozdzielczość. Wprost proporcjonalna do niej jest, niestety, cena - jeśli chcesz mieć duże zdjęcie, musisz zapłacić więcej za "cyfrówkę" zdolną rejestrować obraz o rozdzielczości co najmniej 3 milionów pikseli.

4. Duża głębia ostrości, przedmioty z tyłu są wyraźne.Kliknij, aby powiększyć4. Duża głębia ostrości, przedmioty z tyłu są wyraźne.

Jeżeli potrzebujesz aparatu do wykonywania zdjęć o wielkości 9x13 cm, przeznaczonych do domowego lub "elektronicznego" albumu, zainteresuj się urządzeniami ze średniej półki, z matrycą CCD o rozdzielczości 2-2,5 megapikseli. Jeśli natomiast fotografie będą przeznaczone głównie do publikacji na stronach internetowych, wystarczy Ci aparat wyposażony w matrycę CCD zapisującą zdjęcie w rozdzielczości 1-1,5 mln pikseli.