Terminale ISDN

Prezentujemy zestawienie najlepszych, przetestowanych w laboratorium redakcyjnym urządzeń umożliwiających korzystanie z cyfrowej transmisji danych oraz usług dodatkowych oferowanych przez standard ISDN.

Prezentujemy zestawienie najlepszych, przetestowanych w laboratorium redakcyjnym urządzeń umożliwiających korzystanie z cyfrowej transmisji danych oraz usług dodatkowych oferowanych przez standard ISDN.

Wszystkie urządzenia, które znalazły się w zestawieniu, umożliwiają dwukanałową transmisję danych o przepustowości 144 kb/s, z czego 128 kb/s przypada na potrzeby użytkownika, a pozostałe 16 kb/s przydzielone jest kanałowi D (Control Channel) odpowiedzialnemu za przesył informacji sygnalizacyjnych. Do terminalu dołączone jest oprogramowanie pozwalające przekształcić komputer w pełnowartościowy faks, cyfrową sekretarkę automatyczną oraz telefon.

Zobacz również:

Parametry techniczne i wyniki testów terminali ISDNKliknij, aby powiększyćParametry techniczne i wyniki testów terminali ISDNW zestawieniu przeważają urządzenia komunikujące się z płytą główną za pomocą interfejsu USB. Standard ten zyskuje coraz większą popularność ze względu na prostotę, elastyczność i wygodę obsługi. Nie zabrakło również cennych urządzeń wewnętrznych - wyposażonych w złącze PCI oraz zewnętrznych - wykorzystujących port szeregowy. Pierwsze miejsce w rankingu zdobył "kombajn" niemieckiej firmy AVM o symbolu Fritz!X USB. Urządzenie uzyskało najlepsze wyniki w kategoriach szybkości transmisji danych oraz możliwości. Terminal umożliwia podłączenie nawet czterech urządzeń analogowych. Nie bez znaczenia jest bardzo dobra instrukcja w języku polskim oraz atrakcyjna cena.

OpłacalnośćKliknij, aby powiększyćOpłacalnośćWydajnośćKliknij, aby powiększyćWydajność

Na drugim miejscu uplasował się Dray Tek Vigor204, który wypadł tylko niewiele gorzej. Urządzenie oferuje podobne funkcje użytkowe, jednak jest nieznacznie wolniejsze, jeśli chodzi o wydajność, trochę droższe i nie ma tak dobrej dokumentacji. Jeśli chodzi o zwycięzcę w kategorii opłacalności to niekwestionowanym liderem została wewnętrzna karta ISDN i-Tec DeskLink ISDN PCI, która przy zachowaniu dobrych parametrów pracy zdeklasowała konkurencję pod względem ceny.