Zdarzenie w języku Visual Basic

Na wielu stronach WWW poświęconych tworzeniu aplikacji Visual Basic poleca się jako język, od którego warto zacząć naukę programowania, bo jest przyjazny dla użytkownika, ma prosty interfejs, a jednocześnie zapewnia całkiem niezłą wydajność jak na język wysokiego poziomu.

Na wielu stronach WWW poświęconych tworzeniu aplikacji Visual Basic poleca się jako język, od którego warto zacząć naukę programowania, bo jest przyjazny dla użytkownika, ma prosty interfejs, a jednocześnie zapewnia całkiem niezłą wydajność jak na język wysokiego poziomu.

Niewątpliwe zalety Visual Basica to między innymi łatwa do przyswojenia umiejętność programowania oraz wyjątkowa przejrzystość kodu. Wady to z pewnością mniejsza szybkość działania niż C czy Javy oraz brak obsługi wielu wątków bezpośrednio w kodzie. Szczególnie ta ostatnia uniemożliwia pisanie w VB aplikacji typu serwer. Na szczęście Visual Studio, następca Visual Basica, oznaczony przyrostkiem NET, będzie już pozwalał na tego typu podejście. Nowy VB.NET będzie również językiem w pełni obiektowym, a z takim łatwiej się pracuje, ale trudniej się go nauczyć.

Zobacz również:

Profesjonalne zastosowania

Jeśli nie uwzględniać oprogramowania systemowego i gier, można zaryzykować stwierdzenie, że większość tworzonych obecnie programów to aplikacje bazodanowe. Aplikacja taka składa się z serwera zarządzającego bazą danych (MS SQL, Oracle, FoxPro, MySql), tworzoną w szybkim języku (np. C++), oraz aplikacji Front-End, podłączającej się do serwera z innego miejsca sieci. Na przykład programem Front-End jest program, za pomocą którego pani w banku zmienia i przegląda stan naszych kont. Aplikacją Front-End jest również bankomat czy system umożliwiający sprawdzenie stanu konta przez telefon z wybieraniem tonowym. Programy tego typu nie przechowują lokalnie danych, lecz umożliwiają dowolną manipulację zasobami przechowywanymi w jednym miejscu. Miejscem tym jest, oczywiście, serwer.

Front-End nie musi być bardzo szybki, ale często musi być szybko modyfikowany przez zespół programistyczny. Wymaga to prostego tworzenia złożonych struktur programowych i przejrzystości kodu. Visual Basic w wersji 6.0 jest idealnym narzędziem do tworzenia tego typu oprogramowania.

SQL

Kliknij, aby powiększyćNajprościej "rozmawiać" z bazą danych za pomocą języka niezależnego od serwera. SQL - Structured Query Language to standard językowy przeznaczony do obsługi baz danych. Mimo że kilkanaście lat w tak dynamicznej gałęzi nauki jak informatyka, stanowi epokę, SQL niewiele się zmienił od pierwszego standardu, który powstał pod koniec lat 80.

Obiektowe techniki dostępu do danych, takie jak DAO, ADO, ODBC czy bardzo ostatnio popularny, niezależny od platformy systemowej i przeznaczony do Javy standard JDBC, nie są w stanie zastąpić prostoty i elegancji zdań definiowanych w SQL. Do dziś nie można wydajnie korzystać z zasobów relacyjnych baz danych, nie stosując języka SQL.

W rubryce Visual Basic i SQL będziemy omawiać techniki programowania wykorzystywane w VB i SQL. Jednak najczęściej będziemy się starali pokazać, ile można osiągnąć, łącząc ze sobą te dwa języki w całkowicie wydajną profesjonalną aplikację typu Front-End.

Programowanie nastawione na zdarzenia

W czasach programowania strukturalnego słowa "zdarzenie" (Event) używano stosunkowo rzadko. Programista mógł reagować na działania użytkownika na dwa sposoby: odczytywać w pętli bufor klawiatury, rejestr myszy czy też stan portu COM1, w którym zainstalowany był np. modem, albo odpowiadać na przerwania, generowane przez urządzenie zewnętrzne i odpowiednio je obsługiwać. I tak w archaicznym języku Clipper czy Pascal w wersji nieobiektowej interfejs z reguły budowało się jako nieskończoną pętlę badającą sekwencyjnie stan klawiatury i innych urządzeń.

Rozwój technik programowania obiektowego (OOP) umożliwił całkiem nowe podejście do projektowania. Od chwili pojawienia się pierwszych ję-zyków OOP programista nie musiał sprawdzać, co się dzieje w systemie. Jego rola sprowadzała się do pisania procedur wyzwalanych w określonych warunkach. Obowiązek informowania programu o tym, co się dzieje w środowisku, przejął system operacyjny, który - za sprawą działań użytkownika lub przerwań generowanych przez urządzenia - wysyła do obiektu aplikacji sygnał o tym, że wystąpiło ok-reślone zdarzenie. Jeśli programista uwzględnił to, następuje wyzwolenie procedury odpowiedzialnej za obsługę tego właśnie zdarzenia. Jeśli takiej procedury nie ma, aplikacja zignoruje komunikat systemowy.

Visual Basic jest językiem obiektowym, choć z pewnością niektórzy będą mieli wiele zastrzeżeń do tego sformułowania. Bez dyskusji zgadzamy się z nimi, przypominając jednocześnie, że pełna obiektowość wymaga zrozumienia wielu abstrakcyjnych pojęć, takich jak interfejs, dziedziczenie, konstruktory itp., co stanowi przeciwieństwo założonej przez twórców VB prostoty. Jakby na to jednak nie patrzeć, Visual Basic bardzo ładnie i przejrzyście obsługuje zdarzenia.

Czy jesteś zadowolony ze swoich dochodów...

Kliknij, aby powiększyć...to prościutka aplikacja, która rok temu przemierzyła cały świat jako chętnie podawany dalej załącznik do e-maili. Napisany w C++ programik po uruchomieniu zadawał rozbrajające pytanie, które po przetłumaczeniu z angielskiego brzmiało właśnie tak jak w tytule. Aplikacja udanie imitowała dialogowe okno systemowe typu Yes No. Gdy w pobliżu znajdował się szef, użytkownik oczywiście wybierał odpowiedź Yes, co wprawiało zwierzchnika w dobry nastrój i przekonywało, że racjonalnie dozuje kij i marchewkę. Czasami jednak, gdy pryncypała nie było w pobliżu, wiedziony ciekawością podwładny zaczynał się zastanawiać, czy aby na pewno jest zadowolony

ze swoich apanaży. Po rozważeniu wszystkich za i przeciw utwierdzał się w przekonaniu, że praca, którą wykonuje, daje mu pełną satysfakcję, ale można by sprawdzić, w celach badawczych, oczywiście, co się stanie, gdy wybierze przycisk No. Jednak gdy usiłował wprowadzić zamiar w czyn, zaczynało się dziać coś dziwnego: przycisk szybko zmieniał położenie. Kolejne próby dawały ten sam skutek: przycisk wyraźnie uciekał przed wskaźnikiem myszy. Zdesperowany w stopniu, który każe wątpić, czy istotnie kieruje nim czysta ciekawość, badacz spędzał następne pół godziny na próbie schwytania kontrolki. Ta jednak zawsze była o ułamek sekundy szybsza. Po godzinie ciężkiej pracy użytkownik dochodził do wniosku, że faktycznie uwielbia swoją pracę, i naciskał klawisz Yes, a aplikacja wyświetlała komunikat z gratulacjami.

Może nie każdy kontakt użytkownika ze złośliwym programem ma tak niezwykły przebieg, ale sam pomysł jest bardzo ciekawy. Pokażemy, jak napisać podobną aplikację w Visual Basicu. Przy okazji będzie to doskonała lekcja wykorzystywania technik zdarzeniowych. Pełny kod projektu zawierający pliki źródłowe wraz ze skompilowaną aplikacją znajduje się na naszej płycie w katalogu: PCWK-txt\VB\Satysfakcja

"Projekt - satysfakcja"

Kliknij, aby powiększyćAby móc przeanalizować projekt, trzeba mieć zainstalowany Visual Basic 6.0. Można go kupić z całym pakietem Visual Studio 6.0, ale o wiele tańszy jest sam VB 6.0. Najkorzystniejsze są transakcje przez Internet albo na Warszawskiej Giełdzie Komputerowej w każdą sobotę i niedzielę. Mówimy, oczywiście, wyłącznie o legalnym oprogramowaniu. Przy zakupie warto sprawdzić, czy pakiet zawiera dysk(i) MSDN - pomoc niezbędną każdemu programiście.